WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Козак Євген та його твір на поезію Т.Г.Шевченка: "Думи мої" (диригування хором) - Реферат

Козак Євген та його твір на поезію Т.Г.Шевченка: "Думи мої" (диригування хором) - Реферат


Реферат
Козак Євген та його твір на поезію Т.Г.Шевченка: "Думи мої" (диригування хором)
Хорове мистецтво на Україні має міцні вікові традиції. З давніх часів
воно було органічною складовою частиною життя народу. Народна пісня у
колективному - виконанні виступала в ролі організатора в боротьбі за волю і
незалежність України. Пісня гартувала український народ, об'єднувала його думи, волю, прагнення, почуття. Ще не стерлися з нашої пам'яті багатотисячні мітинги в 90-х роках цього століття, коли український народ виборював незалежність своєї держави. Над площами линули пісні, в простих
селянських хатах старші вчила молодших співати "Ще не вмерла Україна",
"Ой, у лузі червона калина", "За Україну", "Гей, там на горі січ іде" і багато
інших. Звідси народжувалось хорове мистецтво.
Високий рівень і пріоритет хорового багатоголосся співу а капела в народній музичній культурі України сприяло закріпленню за ним провідних позицій з професіональному музичному мистецтві, Еволюція індивідуальних стилів видатних українських композиторів невіддільна від освоєння митцями насамперед хорових жанрів. Саме через це широке річище в професіональну музику владно входили соціально-значущі, громадянські, народно-національні теми і образи, які в свою чергу впливали на формування світогляду українського народу.
В цьому столітті спостерігається бурхливий розвиток культури
України, в тому числі хорового мистецтва, а також професіональної
творчості композиторів. Новаторськими пошуками відзначались М. Лисенко,
М. Леонтович, К. Стеценко, Я.Степовий, О.Кошиць і багато інших. Вони поновили хорову скарбницю українського народу і прославили нашу державу на весь світ.
Одночасно хорове виконавство України черпало із світової музичної культури кращі зразки хорового мистецтва. Постійно звучали хори західноєвропейських композиторів Бетховена, Шумана, Вівальді та інші. Творчість Глинки, Чайковського, Мусоргського, збагатила хорову палітру професійних xoрових колективів та навчальних хорів.
Тарас Шевченко (1814-1861) в історії загальносвітової культури є винятково рідкісним явищем.
Поет прийшов у літературу, коли в свідомості передової інтелігенції жеврів невгасимий вогонь визвольної ідеї. Він спалахнув і в душі Шевченка Полум'ям пристрасної любові до свого покріпаченого народу і страшної ненависті до гнобителів.
Т.Шевченко, дійсно, народний поет, він вийшов з народу і не тільки думками, а й обставинами життя був з ними тісно і кровно пов'язаний. Він,
один з певних на Україні, закликав до збройного повстання проти
самодержавства і кріпацтва.
Т.Шевченко відомий не лише як поет. Його велетенський талант на диво дуже різноманітний. Звичайно, не всі грані Шевченківського таланту однаковою мірою розвинулись і проявились. Проте, проживши такий
короткий вік кріпаком, в тюрмах, на засланнях, він досягнув найвищих мистецьких висот, проробивши таку творчу роботу, яка під силу титанічному генію й титанічному духові.
Шевченко відомий як прозаїк, драматург, художник, скульптор. Він виявив себе в образотворчому мистецтві відомо більше тисячі художніх робіт
поета, як прекрасний портретист, пейзажист, а також гравером-офортистом, відігравши значну роль у розвитку цього виду вітчизняної графіки.
Все своє життя Шевченко цікавився музичним мистецтвом, бо пісня й поезія в його творчості були нерозривні. Поет прекрасно був обізнаний з різними жанрами народної і професійної музики. Живодайним джерелом натхнення у Шевченковому житті і творчості була художньо-емоційна сила народної пісні і музики. А його геніальна поетична спадщина, зібрана у безсмертний "Кобзар", справила неоціненний вплив на музику. Музика до "Кобзаря" розвинулася майже у всіх її жанрам і Формах.
"Кобзар", як геніальне явище світової культури вже і при житті автора стов об'єктом творчої уваги багатьох композиторів, що сприяло величезному впливу на розвиток українського музичного мистецтва. Озвученням "Кобзаря" розпочинається новий етап у історії української музики. Цей безперервний творчий процес триває - уже більше 150 років від першої публікації творів українського генія /1840/, внаслідок якого створено більше дві тисячі музичних творів різних жанрів і форм. Народилась ціла галерея народних образів - від сумної лірики й скорботи, до відображення могутніх народних повстань і їх героїв. Жорстока Історія нашого народу невмолимо розривала спадкоємність українських культурних традицій - після блискучих вершин у розвитку різних видів мистецтва наступали різкі спади, періоди відставання... Особливо відчутно це позначалось у музичній сфері.
Процес творення української професійної музики у західному регіоні України мав свої специфічні особливості, зумовлені політичною ситуацією підневільного народу "на нашій, не своїй землі..."
Отож звернення до творів таких композиторів так званої перемиш-льської школи як Віктор Матюк, Максим Копко, Иосиф Кишокевич,
Порфирій Бажанський, до корифеїв нашої сучасності, таких як Станіслав Людкевич і Микола Колесса, Євген Козак, жорстоко репресований Борис Кудрик, відомий композитор і громадський діяч А. Кос-Анатольський та ін. дасть можливість слухачеві немов доторкнутись до музичного минулого, розкриє сторінки повсякденної праці багатьох музикантів, котрі нагромаджували музичні здобутки, утверджували "поміж народів" різну культуру.
Великою і заслуженою популярністю користуються музично-хорові твори львівського композитора Євгена Козака (1907-1988).
Його по праву називають одним з найкращих майстрів хорової та масово-пісенної музики. "Прозорість і легкість голосоведения є хорах Євгена
Козака дивують кожного, хто розуміє і любить хорову музику. При всій пишності і навіть могутності звучання композитор завжди зберігає багатство
окремих тембрів груп голосів хору, виявляє пластичність чоловічих і жіночих
голосів, легко і природно співставляє соло і акомпануючі голоси хору. Це висока композиторська майстерність, віртуозне володіння технікою хорового
письма у Козака досягають тієї межі, коли вони навіть перестають бути помітними. Звучання хорової пісні сприймається як природне явище, вона приваблює слухача лише своїм глибоким змістом, щирістю почуттів ..
Загальновідомі й улюблені пісні Євгена Козака "Ой. не моргайте, дівчата", "Вівчарик", "Україно моя", "Думи мої", "Зелень кленова, вулиці Львова" та багато інших.
Закінчивши гімназію, Є.Козак вступив у 1928 р. до Львівського університету, водночас навчався на оркестровому та вокальному факультетах у консерваторії польського музичного товариства й у Вищому музичному інституті ім. М.Лисенка. У 1928 р. Козак організував чоловічий квартет, в якому був одним з виконавців. Він опрацював для квартету українські лародні пісні І писав оригінальні твори. Працював "Квартет Євгена" до 1939 року.
У 1951-1955 pp. Є.Козак викладає у Львівському музичному училищі, в 1956-1959 рр. - завідуючий кафедрою музики і співуЛьвівського педагогічного інституту, проректор Львівської консерваторії ім. М.Лисенка. Заслужений діяч мистецтва України Є.Козак - член правління Львівського відділення спілки композиторів України.
Є.Козак - автор оригінальних музичних творів та ряду обробок українських народних пісень (гуцульських, бойківських, -лемківських, за-карпатських, буковинських), театралізованого концерту "Буковинське весілля", вокальних квартетів, терцетів, музики до драматичних вистав. Є.Козака називають одним з найкращих майстрів хорової музики.
Прозорість, легкість голосоведения в його хорах дивують кожного, хто розуміє хорову музику.
При всій могутності звучання композитор завжди зберігає багатство окремих тембрів груп голосів хору, виявляє пластичність чоловічих і
жіночих голосів, легко і природньо співставляє соло і акомпонуючі голоси хору. Серед хорових творів Є.Козака особливе місце займають його обробки народних, пісень для хору a cappella або з супроводом фортепіано Є.Козак, зберігаючи характерні риси, індивідуальну неповторність народних мелодій, розвиває їх, не боїться вносити в них інтонаційні або ритмічні зміни, якщо вони надають їй більшої яскравості,

 
 

Цікаве

Загрузка...