WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Кадансовий квартсекстакорд - Реферат

Кадансовий квартсекстакорд - Реферат


Реферат на тему
Кадансовий квартсекстакорд
План
1. Визначення і позначення
2. Функціональна особливість К64
3. Голосоведення
4. Метричні умови
5. Акордова підготовка К64
6. Переміщення
7. Значення К64
Література
1. Визначення і позначення
В кадансах домінанта дуже часто з'являється безпосередньо після співзвуччя, яке має зовнішню схожість з другим оберненняом тонічного тризвуки:
По місцеположенню в музичній побудові і по інтервалах від домінантового баса це співзвуччя отримало назву кадансового квартсекстакорду. Позначається воно буквою К (кадансовий) і цифруванням, відповідним інтервалам від баса.
2. Функціональна особливість К64
Маючи зовні звукову схожість з другим оберненням тонічного тризвуку, кадансовий квартсекстакорд, по функціональній своїй природі, не є власно-тонічною гармонією. Функціональна своєрідність цього співзвуччя полягає в тому, що в ньому поєднуються звуки двох функцій: D в басу і Т над нею, причому D, як основа гармонії, переважає:
Таке поєднання в одному акорді елементів двох функцій називається біфункциональністю: вона і додає К64 характерну напруженість і нестійкість, не властиві стійкій тонічній функції (Т).
Затримуючи вступ D, кадансовий квартсекстакорд обов'язково переходить в неї; такий перехід прийнято називати розвязаням:
3. Голосоведення
Для підкреслення переважання домінантової функції в К64 звичайно подвоюється основний звук D. При розв'язані кадансового квартсекстакорду в D основний звук домінанти і його подвоєння, як правило, залишаються на місці, а тонічні звук і переходять поступеневим низхідним рухом в терцію і квінту подальшої D:
Такий плавний рух тонічних звуків при розв'язані К64 для половинної каденції обов'язково:
В заключних каденціях нерідко при розв'язані К64 в D застосовується стрибок у верхньому голосі до терції або квінти домінанти:
При розв'язані кадансового квартсекстакорду в D бас його або залишається на місці, або ж робить октавний стрибок, частіше низхідний.
4. Метричні умови
Кадансовий квартсекстакорд застосовується в певних метричних умовах: в простих тактах він знаходиться на сильній долі, в складних чотиридольних і шестидольних також і на відносно-сильну долю. При всіх можливих метричних варіантах К64 завжди виявляється на більш сильній долі, ніж наступна за ним D.
В тридольних тактах К64 вводиться іноді і на другій долі, а D, на третій, більш слабій (див. приклад 96):
5. Акордовапідготовка К64
Природніше за все К64 готується субдомінантовою гармонією. Субдомінанта має з К64 загальний звук (квінту S), що забезпечує гармонічний з'єднання цих акордів і створює нормальну підготовку дисонуючого звуку в К64 (тобто кварти). Зрозуміло тому велике розповсюдження цього прийому:
Проте нерідко К64 зустрічається в каденціях і без субдомінанти, безпосередньо після тонічної гармонії. Така гармонічна послідувність більш типова для половинних каденцій, але певною мірою можлива і в заключних каденціях:
6. Переміщення
Як і всі акорди, кадансовий квартсекстакорд допускає переміщення. При цьому бас залишається на місці або робить ходи стрибків на октаву (і вгору, і вниз); міняється мелодичне положення або розташування К64 Наступна за ним домінанта може також переміщатися на загальних підставах:
7. Значення К64
Кадансовий квартсекстакорд, як функціонально-нестійке співзвуччя, вносить в половинні і повні каденції нове звучання і додаткову напругу. В заключній каденції періоду К64 максимально - для даних гармонічних засобів - відсовує вступ тоніки, ніж збільшує тяжіння до неї і тим самим напруженість всієї каденції; в половинній же каденції К64 своєю напругою усилює тимчасову стійкість домінанти, що є його розв'язанням. Це пояснює значення і розповсюдження К64 в різних каденціях.
ЛІТЕРАТУРА
1. Абдулин З. Б. Теория и практика музыкального обучения в общеобразовательной школе. - М., 1983.
2. Апраксина О. А. Методика музыкалного воспитания. - М., 1983.
3. Верещагіна А., Жофчак З. Методика викладання музики на релятивній основі в І класі.- К., 1977.
4. Грицюк Н., Зінькевич О., Майбурова К., Шурона Н. Слухання музики в 1 - 3-х класах. - К., 1982.
5. Дмитриева Л. Г., Черноиваненко Н. М. Методика музыкального вопитания в школе. - М, 1989.
6. Леонтович М. Практичний курс навчання співу в середніх школах України. - К.,1989.
7. Лужний В. Методика викладання музики в першому класі. - К., 1984.
8. Кодай З. Избранные статьи. - М.,1983.
1. Огороднов Д. Музыкально-певческое воспитание детей в общеобразовательной школе. - Київ, 1977.
2. 10. Орлова Т., Бенина Р. Учите детей петь. - Москва, 1988.
11. Ростовський О. Я. Методика викладання музики в початковій школі. - Тернопіль. - Навчальна книга "Богдан". -2000.
12. Халабузарь П., Попов В., Добровольская Н. Методика музыкалного воспитания. -М., 1990.

 
 

Цікаве

Загрузка...