WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Василь Барвінський. Життя і творчість - Реферат

Василь Барвінський. Життя і творчість - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Василь Барвінський. Життя і творчість
За свою багатовікову історію український народ створив високу мистецьку культуру. У невичерпній скарбниці музичної України - могутня сила дум та історичних пісень, чистота і ніжна краса ліричних, безжальна викривальність сатиричних, життєлюбність жартівливих пісень, мистецька довершеність поліфонічного народного багатоголосся, розмаїта інструментальна культура, що корінням своїм сягає вглиб століть. Розмаїття пісенних форм, широка палітра музичних діалектів української народної музики, пов'язаних з тією чи іншою етнографічною групою, - всі ці надбання народу пройшли крізь серце і душу В. Барвінського і стали основою його композиторської спадщини, зокрема фортепіанної.
Васи?ль Барві?нський (20 лютого 1888, Тернопіль - †9 червня 1963, Львів) - композитор, піаніст, музичний критик, педагог, диригент, організатор музичного життя.
Василь Барвінський є визначним представником української музичної культури XX століття. В її історію він увійшов як композитор, піаніст, музичний критик, педагог, диригент, організатор музичного життя.
Біографічні відомості
Народився В. Барвінський у Тернополі 20 лютого 1888 р. Походив композитор із відомого старовинного галицького роду Барвінських, представники якого ставили собі в житті єдину мету - щире служіння українству на ниві освіти, культури, літератури та науки.
Батько майбутнього композитора Олександр Барвінський був невтомним діячем освіти, який впроваджував українську мову в середні та початкові школи тодішньої Галичини, видавав підручники з історії, літератури, випускав періодичні видання. Першою вчителькою музики Василя стала його мати, співачка і піаністка.
Освіта
Професійну музичну освіту Василь Барвінський здобув у Львівській консерваторії. Після закінчення консерваторії у 1906 р. вступив на юридичний факультет Львівського університету, але у 1907 р. виїхав до Праги для продовження музичної освіти. Василь вступив на філософський факультет Карлового університету в Празі, де слухав лекції відомих чеських музикантів.
Творчий життєпис
Здобував музичну освіту В. Барвінський спочатку у своєї матері, згодом - у чеського педагога В. Курца у Львові, а в професора В. Новака та І.Гольтфельда - у Празі. В. Новак завжди заохочував В.Барвінського до вивчення українського фольклору. В листі з Праги до матері композитор писав: "Руські пісні, зібрані П. Бажанським, опісля спроваджу собі Лисенка і ті мелодії буду гармонізувати для вправи".
Перші творчі спроби В. Барвінського належать ще до часів перебування у Львові, але тільки під час навчання у Празі в проф. Вітезслава Новака він ступив на широкий творчий шлях. Цей знаменитий педагог і композитор заохочував В. Барвінського вивчати українські народні пісні, сприяв передовому спрямуванню його поглядів.
Особливістю творчості митця є нахил до мініатюрного та інструментального жанру, особливо до фортепіанного. Ще навчаючись у Празі, В. Барвінський написав великий твір "Українська рапсодія".
У 1912-1914 рр. виникли твори - фортепіанний, присвячений пам'яті М. Лисенка секстет і низка фортепіанних п'єс.
У 1915 р. композитор повернувся до Львова; працював на посаді директора і професора Вищого музичного інституту ім. М. Лисенка. Не тільки вів педагогічну роботу, а й керував хором товариства "Боян", виступав з концертами. У 1917 р. створив "Урочисту кантату" й кантату "Заповіт" на слова Т. Шевченка. У 1929-1930 рр. В. Барвінський написав увертюру до опери "Ой, не ходи, Грицю, та й на вечорниці" ("Маруся").
У 30-ті роки Барвінський склав збірку 38 українських народних пісень для фортепіано. Тоді ж виникли фортепіанна збірка колядок і щедрівок, а також популярна збірка з 20 дитячих п'єс. На теми українських пісень написав низку п'єс для скрипки і фортепіано ("Пісня", "Гумореска", "Пісня і танок", "Елегія"), а також "Струнний квартет для молоді".
Василь Барвінський не залишив праці й у вокальному жанрі. У 1932-1933 рр. створив кантату "Наша пісня, наша туга" (сл. С. Черкасенка), працював над ораторією "Володимир Великий" (цей задум не було здійснено) та над обробкою народних пісень і наспівів. Серед останніх виділяються дві пісні на слова І. Франка - "Місяцю князю" і "Благословенна будь" та "Псалом Давида" для тенора з оркестром. Крім того, В. Барвінський опрацював та інструментував кантату М. Лисенка "Б'ють пороги", його солоспів "Не забудь юних днів", "До ластівки" О. Нижанківського, переклав для струнного квартету "Колискову" С. Людкевича. В. Барвінський був прекрасним піаністом. Яких би жанрів не торкався у своїй творчості -камерно-інструментального, сольного, хорового чи симфонічного -він постійно залишався собою. Як музикант був глибоким ліриком, який умів доторкнутися ніжних і потаємних закутків людської душі.
У 1937-1939 рр. у Львові видавали журнал "Українська Музика", до редколегії якого входив В. Барвінський. У цьому журналі, а також в іншій періодичній пресі були надруковані його музичні праці "Огляд історії української музики", "Українська музика", "Нова доба української музики", "Мої спогади про Миколу Лисенка", "Бела Барток у Львові", "Творчість В. Новака", "Українська народна пісня і українські композитори" та ін.
У Львові він часто виступав у лекціях-концертах та по радіо з бесідами про Л. Ревуцького, Б. Лятошинського, Р. Глієра, О. Глазунова, доповіддю "Відродження музичної культури в 40-х роках XIX ст. в Західній Україні".
У 1938 р.

 
 

Цікаве

Загрузка...