WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Аналіз української народної пісні “Пряля” в обробці М.Д.Леонтовича - Реферат

Аналіз української народної пісні “Пряля” в обробці М.Д.Леонтовича - Реферат

неповторне полотно, до якого немає чого додати і немає чого відняти.
Розмір твору - незмінний 24, простий дводольний
Темп - помірний, Moderato.
Мелодію витримано в мініатюрних журливихтонах. ЇЇ обсяг - мінорний тетрахорд і частіше повторення цих рядків, які передають монотонну працю молодої прялі.
У вступі втілено основний настрій пісні , двічі повторена фраза передає неспокій душі, але й водночас фізичне стремління до спокою.
Особливо виразною є партія альта, що рухається по звуках верхнього тетрахорду мелодичного мінору.
Наступна побудова починається з двоголосся, яке звучить м'яко й задушевно (сопрано й альт в терцію, сопрано й тенор в сексту
У другій строфі розкриваються образи свекра і свекрухи. Початок звучить різко, мелодію народної пісні проведено в басах, в результаті чого вона набуває жорстких, грубих рис.
У першій побудові знову мелодію веде партія сопрано. Фактура стає прозорою, баси відсутні, а мінор використовується як світлі і м'які барви.
Основна тема побудована на такому ритмічному малюнку.
Голосоведення плавне.
Тема твору проходить у висхідному і низхідному русі.
Висхідний і низхідний:
Хвилеподібний :
Зустрічаються стрибки на ч. 5 :
Тональність твору - e - moll (мі мінор).
Дана тональність зберігається на протязі твору. Мінорна тональність сприяє ніжному. Наспівному характеру твору.
Щодо гармонії, то вона має дуже велике значення в розвитку музичного матеріалу. Вона здатна надати мелодії самі найрізноманітніші емоційні відтінки, настрої і барви. У даному творі мелодія і гармонія вдало взаємодоповнюють одна одну.
Велике значення гармонічної сторони твору у розкритті змісту хорового полотна в підходах до кульмінаційних моментів, проведення їх.
Висхідний і низхідний:
Хвилеподібний:
Зустрічаються стрибки на ч.5:
Тональність твору - e-moll (мі мінор).
Дана тональність зберігається на протязі всього твору. Мінорна тональність сприяє розкоиттю ніжного, ліричного характру твору.
Щодо гармонії, то вона має дуже велике значення в розвитку музичного матеріалу. Вона здатна надати мелодії самі найрізноманітніші емоційні відтінки, настрої і барви. У даному творі мелодія і гармонія вигідно взаємодолповнюють одна одну.
Велике значення гармонічної сторони у розкритті змісту хорового твору в підходах до кульмінаційних моментів, проведення їх.
Фактура - гамофонно-гармонічна з елементами підголоскової поліфонії
Щодо взаємодії фактури зі змістом, то всі фактори свідчать про те , що засоби музичної виразності дають можливість композитору для глибокого відтворення змісту поетичного тексту
Неабияке значення в розкритті змісту відіграв поліфонічний стиль викладу матеріалу.
Це надало звучанню великої злитності і барвистості. Велике значення малювання художнього образу відіграла гармонія, осорбливе місце в цьому відношенню займає тематичний матеріал, який за своєю будовою та голосоведенням глибоко відповідає драматичному образу.
ІV Вокально-хоровий аналіз.
Твір "Пряля" написаний для мішаного чотириголосного хору a capella
Тип хору - мішаний
Вид хору - чотириголосний
Діапазон хорових партій Загальнохоровий діапазон
Унісон у хорових партіях зустрічається у першому такті, у другому і четвертому куплетах, де всі чотири партії С; А; Т; Б - співають в октавний унісон.
Як ми бачимо в діапазоні партій, текстурні умови для співу зручні, сприятливі. Щоправда спостеріагається невелика складність у партії тенора, при виконанні двадцятого та двадцять першого такту, так як туту використана вища теситура.
Приклад
Теситурні умови для партії сопрано зручні, тільки частково партія охоплює нижню теситуру, а так повністю звучить у середній і частково у верхній теситурі.
Партія альта звучить у середній теситурі і сприяє доброму виконанню партії.
Партія баса звучить у нижній, середній і верхній теситурі. Умови для унісонного і гармонічного ансамблю дуже сприятливі. Кожна група співає в межах середнього регістру.
Спільне звучання окремих співаків хору в одному загальному цілому зветься ансамблем. Ансамбль з французького (узгодженість). Під ансамблем високої майстерності треба розуміти точну інтонаційну злагодженість звучання співваків у хорі, злитість і врівноваженість щодо сили і тембру всіх голосів, наслідком чого буде насичений барвистий, але без найменшого виділення тембрів голосів окремих співапків, повноцінний унісон кожної партії, а досконалі унісони партії дадуть чудове, врівноважене гармонічне співзвуччя.
В даному творі ми маємо тісне розміщення акордів - це безперечно впливає на зручність гармонічного ансамблю, тому, що академічно правильне розміщення акорду дає найспрятливіші умови для благополучного і правильного звучання акорду.
Дуже часто динамічний нюанс є вирішальною умовою для досягнення ансамблю, акорди у високій теситурі при нюансі "forte" звучать дуже легко, природно, тобто в ансамблі.
Також одною з основних властивостей кожного хору є стрій. Строєм зветься правильне, точне інтонування у їх мелодичному і гармонічному виді.
Чистота інтонації - це наріжний камінь, на якому базується будова хорового мистецтва.
Без правильної і точної звукової бази неможливо відтворити художнього значення. Інтонація робить твір доступним для виконання співаками хору.
Мелодичний малюнок даного твору являє собою побудову, в основі якої лежить мінорний лад (e-moll). Особливо небезпечні для інтонування І, ІІ, ІІІ, VІІ ступеня мінору. І ступінь потребує інтенсивного тяжіння вгору, ІІІ ступінь має тенденцію до підвищення, тоді як це найхарактерніша ступінь мінору.
На основі ладу базується реалістичне музичне мислення. Ладова будова заснована на напруженні і забарвленості. Напруженість створюється різноманітними засобами, серед яких щзначне місце посідає співвідношення стійких і нестійких звуків. Отже, в даному творі лад мінорний, з цього випливає, що звуки потрібно співати з тенденцією до підвищення, а особливо І, ІІ, V, тобто основні стійкі звуки.
В хорі також багато інтонаційних труднощів різних типів. Основною загрозою є неточне інтонування стрибків.
Загрози пониження ховають в собі повтори одного звуку, для чистого інтонування яких потрібно кожен наступний звук виконувати з тенденцією до підвищення, переконуючись у вірності його звучання на акордовій вертикалі.
Важливим напрямком вокально-хорової роботи є опрацювання дикційних труднощів.
Дикція є також важливою під час виконання твору, також відіграє велику роль. Дикція - це вміння виразно вимовляти слова тексту під час співу.
Дикція в хорі є одним з дуже важливих показників. Суть дикції полягає в якісній і виразній подачі тексту виконуваного

 
 

Цікаве

Загрузка...