WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Аналіз хорового твору „Ой лугами-берегами”- українська народна пісня обробка М.Д.Леонтовича - Реферат

Аналіз хорового твору „Ой лугами-берегами”- українська народна пісня обробка М.Д.Леонтовича - Реферат

звукова та слухова координація. Нацбільш характерною вокальною особливістю твору буде повнота і темброве багатство звуку, вірність строю і ансамблю. Вокальна майстерність - все це надасть звучанню твору потрібного академізму і органного звучання.
ВИКОНАВСЬКИЙ АНАЛІЗ ТВОРУ.
Єдність художнього трактуваня, правильність розкриття художнього образу вимагають визначення потрібного темпу у виконанні твору. Знайшов диригент вірний темп - означає в значній мірі, що можна заволодіти художнім образом, створеним в даному творі.
ТЕМП.
В даному творі темп помірний - moderato. Необхідно враховувати вказівки композитора, зміст твору, характер динамічних відтінків, ступінь виразності та інших елементів виконавського задуму та технічних можливостей хорового виконавства. Слід зауважити і врахувати темпову швидкість і характер темпового руху. Темпова швидкість залежить від змісту і характеру твору. Якщо захопитись прискоренням темпу, то мелодичний рух загубить наспівність. Обравши певну темпову швидкість - середній темп, дещо з рухом, слід виявити характер темпового руху, тобто розглянути, чи темповий рух буде статичним на протязі всього твору, чи він змінюється залежно від художнього змісту. Одночасно необхідно уникати надмірних темпових змін і контрастів у кадансах і тональних переходах, бо це також порушить єджність художнього образу.
ФРАЗУВАННЯ.
Музична мова, по аналогії з розмовною мовою, підлягає певним законам розчленування та об'єднання. З ними пов'язані поняття музичного мотиву, фрази, речення. В хоровій музиці співзвуччя не спрмймають ізольовано, а в злитті їх в інтонації та речення, або ж фрази. Фраза, звичайно, утримує в собі декілька мотивів. Фразування повинно бути стійким, точно передаючи образ. У кожнії фразі мелодія рухається хвилеподібно - досягає певної вершини і знову спадає, тому у кожній фразі відчувається місцева кульмінація. Заключна фраза сприймається як послаблення енергії, спад динаміки, що вказує на сповільнення темпу, яке не визначене композитором, а відноситься до виконавської інтерпретації.
ДИНАМІКА.
Динамічний план не можна рохглядати у відриві від фразування та іналізу кульмінації твору. Динаміка, як розподіл сили звуку, має велике значення у створенні форми, як єдиного цілого. Отже, якщо темпоритм та динаміка взяті рівно, топравильні відчуття і переживання створюються природньо самі собою.
Загальний схематичний динамічний план твору.
P P mf f( p ) P
"P" ( тихо) створюється на прикрито-стриманому звуці. Цей відтінок справляє враження спокою, врівноваженості, або навпаки, для передачі скритої тривоги, неспокою.
"f" ( гучно) - динамічний відтінок, який вказує на сильне звучання і сам по собі передбачає певний ступінь твердості та рішучості.
Не меншого значення має динаміка для побудови фраз і особливо для виділення логічних вершин музичних побудов. Музична динаміка - важливий засіб у руках виконавця.
ЗВУКОВЕДЕННЯ у творі " Ой лугами-берегами" Legato.
Звуковедення Legato в різних мелодичних рухах буде мати свою специфіку. Також цей звуковий прийом тісно пов'язаний з правильним взяттям дихання, цезурами, фразуванням. Аналізуючи твір необхідно опиратись на характер та настрій його, визначити, який прийом звуковидобування присутній в ньому та за допомогою яких штрихів здійснюється виконання. Від правильного звукоутворення залежить тембральне забарвлення звучання твору.
Необхідно також згадати про ще один технічний прийом, який зустрічається при виконанні хорових творів - філірування звуку, тобто його поступове посилення, а потім послаблення, тісно пов'язане з фразуванням та необхідністю раптово в такті посилити звучність, або навпаки послабити її.
ДИХАННЯ - один з елементів хорової техніки, яке важко розглядати ізольовано, бо воно безпосередньо пов'язане з цілим звуковим оригіналом твору. Оскільки спів - це вільна, природньо продовжена мова, що інтонаційно звучить у ритмі, тому і спосіб дихання повинен здійснюватись відповідним чином. Дихання у творі ланцюгове, всі хорові партії в даному творі можуть дихати лише між строфами, на цезурах.
АТАКА
Момент виникнення звуку, тобто змикання зв'язок, визначає атаку звуку - перехід голосового апарату від дихального стану до співацького. Це технічний прийом, що характеризує активний початок звучання голосу під час співу. З атакою звуку пов'язаний творчий пошук емоціональної виразності звучання.
В даному творі використовується м'яка і тверда атака звуку.
ПРОБЛЕМИ ВИКОНАВСЬКО-ДИРИГЕНТСЬКОЇ РОБОТИ.
Вирішуючи всі естетичні проблеми з точки зору виконавства, необхідно пов'язувати їх з вдосконаленням техніки диригування. Хоча спосіб жестикулювання базуються на академічній традиції. У диригента-виконавця повино бути щось своєрідне, що характеризує його індивідуальність.
Диригент повинен звернути увагу на такі моменти, що можуть створити певні труднощі для виконання: фермати, ритмічний різноспів хорових партій, часті агогічні зміни та тактові динамічні контрасти, синкопи, одночасне поєднання різних штрихів у партіях. Відпрацьовуючи згадані елементи, необхідно узгодити їх з диригентською схемою, виходячи з розміру твору. Відповідність за правильний вибір повністю лягає на диригента і знаходиться в залежності від обраної ним строгої чи вільно-імпровізованої манери виконання. В питанні виконання трактування твору важливе значеня має стиль того чи іншого композитора.
В даному творі зустрічається відсутність конкретних вказівок, або допускається зміна трактовки, в зв'язку з задумом диригента.
ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА.
1. Гордійчук М. Творчі портрети композиторів. "Микола Леонтович" - Київ.: Музична Україна, 1974.
2. Карась Г.В., Серганюк Ю.М. Програма та методичні рекомендайії з методики аналізу хорових творів. - Івано-Франківськ: 1998.
3. Колеса М. Основи техніки диригування. - К.: Музична Україна, 1981.
4. Леонтович М. Вибрані хорові твори. - К.: Музична Україна, 1974.
5. Серганюк Ю.М. Методика аналізу хорових творів. - Івано-франківськ: 1992.
6. Соколов В. Работа с хором. - М.: Музыка, 1967.
7. Чесноков П. Г. Хор и управление им. - М.: МГПИ, 1952.

 
 

Цікаве

Загрузка...