WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Диригування хором на твір “Подоляночка” - Реферат

Диригування хором на твір “Подоляночка” - Реферат

закінченнях слів - твердо, швидко: подолЯночка, своЄ, ДунаЮ, краЮ.
ДИХАННЯ - ланцюгове. Яке можливе тільки у хорі. Суть його в тому, що при виконанні звуку, акорду, що тягнеться, дихання поновлюється хористами в різний час: безшумно, швидко, непомітно, створюючи таким чином безперервний плин музики.
Атака звуку - тверда (перед моментом початку звуку голосові зв'язки щільно замкнуті і натиск повітря, яке проходить крізь них ніби розсуває їх). Цей тип атаки необхідний при співі твору, тому що привчає їх до активної роботи.
Цей спосіб атаки хоч зменшує рухливість голосу, але може служити засобом виразності урочистих, динамічно-насичених, маршових творах.
Non legato - в швидких темпах твору - (італ. - незв'язно, незлито) є музичним штрихом в даному творі.
Non legato - характеризується розмежованістю кожного звуку мелодії при збереженні її безперервності.
Legato - в повільних частинах - (італ. - зв'язно, злито). Мається на увазі плавний, рівномірний перехід від звуку до звуку, виразне, пластичне відтворення музичних структур.
ВИКОНАВСЬКИЙ АНАЛІЗ
Твір починається на mf (темп Allegro con
Brio, розмір 4/4, диригуємо за дводольною схемою через швидкий темп), середня
позиція - ауфтакт друга доля до першої долі вступу, початок лівою рукою (два такти), далі в третьому на другу долю на mf "Десь тут була", потім ставимо правою рукою великі тривалості альтів, зняття "не мала" сопрано по другій долі, а альтів на
початку наступного куплету - легко по першій долі ( її половині, її зняття - вступ підголоску на другу долю "устань"), сопрано ведемо ж лівою "устань, устань", в наступному такті нанизуємо тенорів у високій позиції лівою рукою. Баси - останні два такти - правою рукою, теж увисокій позиції "бери молоденьку, бери ту, що з краю" (лівою робимо невелике dim.)
Закінчення "(кра)-ю" - басів накладаємо на 4/4 схему третього куплету Lento правою затримуємо цілі тривалості і правою ведемо на mp - "десь тут була" і на р через два такти вступає басова партія "десь тут була" з імітацією теми (разом з альтами), надалі тему ведуть альти з тенорами (наступний двотакт - "десь тут" із зупинкою на ферматі "була"). Баси перша доля, альти друга доля; сопрано, тенори - четверта - зміна позиції та градація правої та лівої рук надалі в Tempo I за схемою 2/4 - тему показуємо в сопрано, інші супроводжуючі переводимо правою рукою, закінчення на четверту долю ставимо фермату "мала".
Четвертий куплет - Sostenuto - за схемою 4/4 на f великим жестом ведемо одночасно тему "устань" - (баси, альти) правою, і на третю попереджуючим ауфтактом "ой, устань" підголосок (сопрано і тенори) з поступовим dim. до mp "умий своє личко" тримаємо баси, сопрано; тему ведуть альти, тенори на mf "умий своє личко", великі тривалості переводимо лівою рукою і з rall завершуємо на f цей куплет, фермата на четверту долю (всі голоси, м'яко знімємо і далі показуємо в середній позиції тільки жіночі партії, "десь тут була" - на р - основна тема в сопрано, підголосок - альти - на третю долю; в третьому такті додаємо на р тенорів з імітацією "десь тут була", ставимо фермату "тут" (жіночі партії, перша доля). На четвертому тенори у високій позиції лівою рукою. Далі в Tempo I - схема 2/4 - ведемо сопрано з темою на mf, чергуючи з окремими супроводжуючими "десь тут, десь тут". Альти, тенори - будь-якою рукою, частину жесту до f tutti "а вона впала тут" (раптово р - зміна амплітуди). Далі р тему проводять сопрано "тут вона впала" - лівою, а правою переводимо супроводжуючу - альти, тенори, баси - закритим ротом на "М" поступово заповільнюючи останні заключні два такти - лівою у високій позиції подаємо "десь тут була, тут" (ставимо на першу долю фермату), а також подаємо ледь помітним жестом "тут" divisi басів (з dim. до рр - показ лівою рукою або обидвома одночасно і м'яко знімаємо.
Основним звданням диригента-хормейстра при виконанні твору "Подоляночка" є створення цілісного художнього образу. При цьому диригент повинен знайти найбільш виразну сукупність виконавських засобів, мобілізувати свої знання і навички, які необхідні для розкриття авторського задуму, здійснити творче тлумачення нотних знаків, встановити міру використання диригентських прийомів.
Диригент-виконавець повинен ретельно проаналізувати твір. Тільки глибокий аналіз допоможе хормейстеру розвинути уявлення про художній зміст навіть добре відомого твору, а головне - аналіз буде сприяти створенню об'єктивної і в той же час індивідуальної виконавської трактовки. Важливе завдання виконавського аналізу - розкрити ідейно-художній зміст твору. Тому велику увагу слід приділити характеристиці музичної виразності і засобам її досягнення.
В творі "Подоляночка" музика передає і розкриває точно зміст літературного тексту. Композитор яскраво проникає в стрій вірша, глибоко відтворює його ритміку, інтонацію слова, фрази.
Всі засоби виразності в даному творі: динаміка, темп, текстура, гармонія, мелодичні лінії, теми, ритмічний малюнок і розміщення голосів - спрямовані на створення образу, на розкриття ідеї твору.
В динамічному плані музичні фрази дуже гнучкі, динамічні зростання і спадання надають музиці виразності.
Розучування твору А.М.Кушніренка "Подоляночка" збагачує і розвиває музичний кругозір у виконавців та слухачів. Подолання різних вокально-хорових, виконавських труднощів у мистецькому процесі роботи над твором підвищує майстерність учасників хору і диригента, допомагає набути багато вмінь і навичок, які є необхідними для подальшого удосконалення співочої майстерності.
Л І Т Е Р А Т У Р А
1. Верховинець В. Весняночка - К.: Музична Україна, 1989
2. Іваницький А.І. Українська народна творчість - К.: Музична Україна, 1990
3. Карась Г.В., Серганюк Ю.М. Програма та методичні рекомендації з методики аналізу хорових творів для студентів другого курсу музичного факультету університетів - Івано-Франківськ, 1998
4. Колеса М.Ф. Основи техніки диригування, - К.: 1973
5. Мархлевський А. Практичні основи роботи в хоровому класі - К.: Музична Україна, 1986
6. Радченко З. Гомельские народные песни (белоруские и малоруские) СПб, 1988
7. Серганюк Ю.М., Серганюк Л.І., Їжак В.О. Методика аналізу хорових творів,- Івано-Франківськ, 1992
8. Пігров К. Керування хором, т.ІІ

 
 

Цікаве

Загрузка...