WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Методи активізації учнів у різноманітній музичній діяльності - Курсова робота

Методи активізації учнів у різноманітній музичній діяльності - Курсова робота

своїми можливостями.
Взаємозв'язок між темами чвертей уможливлює збагачення вражень учнів систематизує набуті знання, розвиває музичні здібності. Внутрішня наступність встановлюється також між усіма роками навчання. Наприклад, при розкритті тем 1-го класу "Які почуття передає музика", "Про що розповідає музика", "Як розповідає музика" учні "забігають" до теми "Три типи музики--пісня, танець, марш"(2-й клас), слухаючи і виконуючи твори цих жанрів. У свою чергу тема "Три типи музики-пісня, танець, марш" тісно пов'язана з темами "Куди ведуть нас пісня, танець, марш" і "Пісня, танець, марш переростають у пісенність, танцювальність, маршовість" (3-й клас). Хоча тема "Інтонація" вивчається у 3-му класі, учні опосередковано звертаються до неї під час розгляду тем "Як розповідає музика?"(1-й клас), "Про що говорить музика?" і "Що таке музична мова?"(2-й клас). Тема "Музика мого народу"(4-й клас) значною мірою є узагальнюючою, оскільки вона присутня у матеріалі усіх чвертей попередніх класів. Такий взаємозв'язок тем чвертей усіх класів забезпечує безперервність розвитку музичної культури учнів.[11,с. 98]
У шкільних програмах перевага справедливо надається співу і слуханню музики. Такі ж форми музичної діяльності, як гра на дитячих інструментах, рухи під музику, до яких діти вдаються щоранку, виконують зарядку під музичний акомпанемент радіо чи телебачення, і які ефективно сприяють музично - естетичному вихованню, не відображені у програмах загальноосвітньої школи. Але ж поряд із співом і слуханням музики щирим визнанням дітей користуються гра на музичних інструментах, танці, ігри під музику, - вони створюють якнайсприятливіші умови для розвитку творчих здібностей і музичного мислення дітей.[7, с.61]
Можливість виявити себе у музичній діяльності створює атмосферу радості, захопленості і закладає міцний фундамент музикальності дитини.
1.2. Міжпредметні зв'язки - один із засобів творчої активності учнів у різноманітній музичній діяльності.
Невід`ємну складову частину всього навчально - виховного процесу в школі становлять міжпредметні зв'язки.
Так у 1класі особливу увагу при розучуванні музичних творів необхідно звертати на словникову роботу. Адже учні отримують найрізноманітнішу інформацію і трапляється, що багато слів, термінів, висловів не розуміють. Кожного разу, після показу нової пісні, слід докладно з`ясовувати з учнями значення слів. Таке опрацювання тексту твору допомагає дітям швидше його запам`ятовувати, глибше розуміти зміст; спів стає більш емоційним, виразнішим. В цьому випадку у системі музичних понять відіграє важливу роль міжпредметний зв'язок з дисципліни "Читання та письмо".
Для прикладу: у "Пісні про школу" М. Дремлюги осмислюємо слова: "Найсвітліший край у нас, найсвітліша школа." - Діти мають зрозуміти, що головне тут - не тільки саме світло у школах, а світлий, мажорний настрій, який там панує, щасливе і радісне дитинство дітвори. Слід розібрати і пояснити деякі слова та вислови з жартівливої пісні Л.Кніппера "Чому ведмідь взимку спить "(сл. О. Коваленкова, переклад В. Бичка), яка вивчається у 2 класі:
Здійняла лисиця крик
Зашумів темний ліс.
Тут можна сказати так: від галасу, який зчинила лисиця, навіть темний ліс прокинувся і невдоволено зашумів; або:
На сосні веселий дятел
Білці хатку конопатив.
Часом діти не розуміють слова "конопатив" і дивуються, дізнавшись, що воно означає - шпаклював, тобто замащував щілини, крізь які дме вітер.
За програмою з музики в кожному класі вивчаються пісні обрядового циклу. Розучуючи їх, необхідно розповісти дітям про призначення цих пісень, їх роль в житті, а саме праці людей.
Отже, перед розучуванням кожної з пісень необхідно проводити з дітьми бесіду: яке він має спрямування, які він викликає почуття.
Щодо вивчення музичної грамоти, то тут варто пояснювати матеріал на конкретних прикладах, вдаючись до зіставлення і порівнянь, у доступній дітям формі. Вчитель пояснює так:
1 Під час читання або переказування оповідань, після розділових знаків необхідно зупинятись, щоб не тільки набрати повітря в легені, а й для того щоб краще передати і зрозуміти зміст прочитаного. У музиці у певних місцях теж є зупинки - перерви, які називаються паузами. В такий спосіб першокласники краще запам'ятовують невідоме їм слово пауза та її значення в музичних творах.
Щоб учні мали конкретне уявлення про тривалість нот, у 2 класі прикладом слугуватиме здобування і порівняння частин з математики. Малюємо 3 однакових прямокутники, ділимо половину ноту і другий - на чотири частини і поряд - четвертну ноту; третій - на вісім частин поряд - восьму ноту.
Так учні одержують наочне уявлення про співвідношення тривалості.
Важливу роль у вихованні дітей відіграє слухання музики.
Третьокласники слухають гімн України. Подання цього твору сприяє розвитку у дітей відчуття патріотизму, любові до рідної України і ненависті до ворогів.
Слухаючи "Пташка" Є. Гріга. і "Ведмідь" Рєбікова, пригадується з дітьми, яких птахів і тварин вами знають, котрі із них проживають у їх місцевості.
Музика надзвичайно тісно пов'язана з образотворчим мистецтвом. На закріплення пісні чи прослуханого твору ставиться домашнє завдання намалювати те, про що говориться у музичному твору ставиться домашнє завдання намалювати те, про що говориться у музичному творі. Із цих малюнків вчитель у класі робить виставку на дану тематику під назвою "Як ми бачимо музику?"
Але не слід захоплюватись надмірно міжпредметними зв'язками. На уроці музики має домінувати спів і слухання творів (в залежності від теми уроку).
Застосування міжпредметних зв`язків сприяє розширенню кругозору, формуванню вмінь і навичок самостійного мислення, розвитку уявлення.
1.3. Музикування - необхідний етап формування активної музичної діяльності.
Одним з важливих засобів самостійної творчої діяльності є музикування на дитячих інструментах-іграшках. Так одні діти грають на металофонах, а інші - виконують поспівки "Співаймо", "Слухайте нас", "Стоїмо на місці", "Вгору ми йдемо", "Ми крокуєм вниз". Учні музикують на дитячих інструментах, імпровізуючи різні ритми, музичні звороти; вони відтворюють сприйняте, підбирають розучені мелодії, ритмічний супровід до виконуваних пісень.
Перший період розвитку самостійної музично-ритмічної діяльності визначається у п'яти етапах, поєднаних у логічній послідовності з урахуванням відповідних дидактичних принципів і методів. Ритмічний супровід, організований на слуховому контролі, що має місце в роботі з дітьми ще в до нотний період, не тільки дає змогу вчителю залучати молодших школярів до активної діяльності, а й сприяє розвитку відчуття музичного часу - "переживання" змінюваних тривалостей, рівного темпу і метричної пульсації.
У 1 етапі занять з формування чуття ритму в дітейдоцільніше проводити як ритмічні ігри, які б мали конкретну мету і чіткий магічний зв'язок. Так, повторення на слух ритму, що пропонується вчителем або учнями, ритмічна гра "Запитання - відповідь"; закінчення ритмічних фраз, спеціально обірваних учителем на слабких

 
 

Цікаве

Загрузка...