WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Відкритий урок по фортепіано - Реферат

Відкритий урок по фортепіано - Реферат


РЕФЕРАТ З МУЗИКИ
Відкритий урок по фортепіано
Відкритий урок по фортепіано з ученицею V-го класу Стефурак Надією.
Тема уроку: "Робота над голосоведенням в поліфонічних творах".
Мета уроку: Добитися в учениці відчуття гармонічного звучання голосоведення в поліфонії.
Програмований зміст уроку:
1. Гама Ля мажор. (Штрих Лігото) 7 хв.
2. Г.Бернс. Етюд (Тв. 61 № 19) - робота над технічною стороною та динамікою 7 хв.
3. Укр.нар.пісня в обр. М.Леоновича "Зашуміла ліщинонька" - робота над голосоведенням. 20 хв.
4. Р.Глієр. "Прелюдія" - робота над виконанням. 4 хв.
Хід уроку:
Урок починається з програвання гами Ля мажор в прямому висхідному і низхідному русі. Слідкую за тим, щоб в учениці були економні рухи (щоб не трясла кистю, грала активними пальцями).
Пропоную, коли вона грає у висхідному русі - роботи "крещендо", а вниз - "димінуендо".
В акордах - слідкую, щоб всі звуки звучали одночасно і знімались рухом кисті "від плеча".
В коротких арпеджіо кисть повинна "дихати", тобто плавно рухатись, а в довгих - швидко підставляти 1-ші пальці для того, щоб не порушити єдину звукову лінію.
Перед тим, як почати роботу над етюдом, пропоную учениці, заграти вправу для лівої руки, для зміцнення 5-го та 1-го пальців, спочатку восьмими нотами, а потім шістнадцятими.
В етюді в І-й частині з'ясовуємо з ученицею, що фрази складаються з 2-х тактів, і при загальному динамічному відтінку р фразу починаємо тихо і до середини фрази робимо крещендо, а від середини фрази-дімінуендо. (1-2 т.) В такому самому динамічному плані граємо до репризи, весь час звертаючи увагу на активність 5-го пальця у лівій руці. Звертаю увагу учениці, що мелодію в етюді веде ліва рука, а тому акорди у правій руці повинні звучати м'яко.
Друга частина етюду складається так само з фраз по 2 такти.
Початок і закінчення фраз граємо тихо (9-16 тактів).У 17-ому такті кульмінація твору, потрібно грати чітко і активно на f. У тактах (21-24) поступово зменшити звучання і закінчити на р. Працюємо в даному етюді над чітким і зібраним звуком, штрихом-легато.
Всі зауваження щодо етюду відпрацювати - таке домашнє завдання.
Після роботи над етюдом приступаємо до роботи над п'єсою "Зашуміла ліщинонька" в обр. М.Леонтовича.
Насамперед пропоную учениці коротко розповісти про творчість композитора.
Виясняємо які існують види поліфонічної музики (підголоскова, контрасна, імітаційна).
Ці різновидності поліфонічної музики слідуючи (6-7т) (протистояння не завжди виступають в самостійному вигляді. Найчастіше зустрічається у музиці. З'єднання контрастного голосоведення зпідголосковим або імітаційним.
Твір "Зашуміла ліщинонька" М.Леонтовича - куплетної будови, збагачений імітаціями і щільною акордно-хоровою фактурою. Цей твір можна прирівняти з твором для 3-х голосного мішаного хору.
(1-5 т) проходить головна тема твору в басовій партії. Пояснюю учениці, що тему граємо повним глибоким звуком в кінці 4 і 5-го тактах робимо димінуендо.
В слідуючи (6-7 т) (протистояння) вступають на р два голоси(жін.) Але і в цих тактах робимо невелику кульмінацію на І-й долі другого такту.
Слідуючи фраза складається з 5-х тактів (8-12). Тут у верхньому голосі знову проходить головна тема - у формі канону. Її потрібно виділити, а другий і третій голоси грати тихо. У (13-14 т) на фоні 1-го голосу вступає басова партія на рр. для контрастності.
У (15-19) тактах знову проходить головна тема у басу. Верхні голови потрібно грати тихше, щоб більше виділити головну тему і кульмінацію твору.
У (20-24 т) у верхньому голосі на f останній раз проходить головна тема з підголосками у нижньому голосі. У останніх двох тактах робимо сповільнення і кінчаємо твір на р.
Під час виконання цього твору звук повинен бути повним, плавним, дуже важливо брати точну аплікатуру, для того, щоб не розривати лігу в кожній фразі.
Додому завдання - робота над красивим, глибоким звуком, виділяти головну тему у різних партіях.
Після роботи над поліфонією приступаємо до "Прелюдії" Р.Глієра.
Нагадую, що сама назва "Прелюдія" - означає невеликий вступ імпровізаційного характеру, який виконувався перед різними муз.творами.
В ХVІ і ХVІІ ст. прелюдія розвинулась в самостійну п'єсу вільного характеру, багату фігураційними розробками і орнаментальними пасажами.
Ця п'єса написана у шестидольному розмірі, складається з 3-х частин.
Пропоную учениці програти І-шу част. твору. Звертаю увагу на кантиленність характеру, співучість мелодії. При виконанні необхідно звернути увагу учениці на маленькі акценти на 1-шу і 4-ту долі, агогічні зміни у темпі, динаміку. Порівнюю характер музики "Прелюдії" з морськими хвилями, які то напливають, то відпливають. У середній частині п'єси окремо працюємо над лівою та правою руками, потім з'єднуємо двома руками разом, виділяючи мелодію у лівій руці. Домашнє завдання - працювати над кожною частиною окремо, звертаючи увагу на штрихи, звук, педалізацію.
В кінці уроку я роблю підсумок, звертаючи увагу учениці на те, як вона справилась з завданнями і вимогами покладеними на неї.
Учениця на уроці була активною, старанною, реагувала на всі зауваження. Які їй давались.
Оцінка за урок - 10 балів.
Loading...

 
 

Цікаве