WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → В гаю зеленькім (аналіз твору) - Реферат

В гаю зеленькім (аналіз твору) - Реферат

обірвалося.
Український народ Із вдячністю згадує видатного дослідника, співця дружби слов'янських народів Ф.М.Колессу, який все своє життя присвятив збиранню та вивченню народної творчості.
II. ЛІТЕРАТУРНИЙ ТЕКСТ.
У творі "В гаю зелененькім" оспівано вірну любов, дружбу, почуття, вірність, страждання. Тут є дещо жартівливого характеру, в простонароднійформі. Бажання закоханих бути завжди поруч. Головний образ - це хлопець.
ТЕМА зображення вірного кохання.
ІДЕЯ: оспівування вірності в коханні.
ФОРМА ВИКЛАДУ: віршована.
III.МУЗИЧНО-ВИРАЖАЛЬНІ ЗАСОБИ.
ЖАНР ТВОРУ: лірична пісня.
ФОРМА ТВОРУ: куплетно-варіаційна.
ХАРАКТЕРИСТИКА МЕЛОДІЇ.
В даному хоровому творі текст є джерелом музичних образів, при допомозі яких композитор відтворює його зміст. Отже, текст і музика до нього, є одне нероздільне органічне ціле, вони одне одного доповнюють і дають можливість слухачеві зрозуміти художні образи музичної мови композитора.
Виходячи зі змісту твору, в якому йде мова про любов, кохання, можна визначити характер мелодії: наспівний, задушевний, спокійний, дещо жартівливий.
В темі відчуваються інтонації жарту та ліричних пісень лемків. Від-повідно до змісту, горизонтальний розвиток мелодії спокійний, плавний. Це переважно рух на секунду та терцію. Та й самий метроритмічний малюнок також відповідає змістові твору. Ритм не пунктирний, а спокійний. Це послі-довність різних тривалостей: четвертна та восьма ноти:
Мелодія витримана в одній тональності. У дев'ятому такті відчувається більш чіткий ритм:
У чотирнадцятому такті мелодія йде весела, жартівливого характеру. Тут змінюється і ритмічний малюнок: він стає більш чітким. Це стверджується точкованим ритмом:
ТЕМП: Анданте.
Музично-тематичний матеріал між хоровими партіями в основному розподілений рівномірно. За виключенням першого I другого тактів, де в партії тенора є пауза:
ЛАДОТОНАЛЬНІ ОСОБЛИВОСТІ ТВОРУ.
Основна тональність твору "В таю зелененькім" - Ля мажор.
ДЕТАЛЬНИЙ АНАЛІЗ ГАРМОНІЇ.
І-І-І-ІV-І / V- Т64- ІІ2- Т / I- VІ-1- І- ІV- I /
V-V-V-Т / Т6- Т6- Т-16 / І-І-V65-І /
І-І-ІІ2-І-ІV64-І. / ІV-ІV7-V7- Т /
І-V7-Т-Т-ІV64-І / Т-І64- V7-І/
І-Т-V7І-І-ІV64 - V7- Т64-V7-І/
І6-ІІ-І-Іб4-У7-Тб4-V / Т-І-VІІ7-Ш= Д-Фа мінор /
І-І-І2-ІV6-Тб4= Д4з- Т-V65 /
І-ІІ-VІІ64-І6-У7-І /
ХАРАКТЕРИСТИКА ФАКТУРИ.
Фактура цього твору гомофонно-гармонічна з елементами імітаційної поліфонії. Фактура не є складною, так як. це хор а капелла.
В творі "В гаю зелененькім" композитор Ф.Колесса для відображення змісту слів та визначення основного музичного образу користується різними виражальними засобами. Композитор використовує гомофонну фактуру для змалювання картин природи зеленого гаю. У другій частині автор ви-користовує гомофонну фактуру з елементами Імітаційної поліфонії.
ІУ.ВОКАЛЬНО-ХОРОВИЙ АНАЛІЗ.
ТИП І ВИД ХОРУ: мішаний, чотириголосий.
Дублювання немає, тільки ДІВІЗІ у партії басів. Зустрічається й октав-ний унісон:
ДІАПАЗОН ХОРОВИХ ПАРТІЙ.
С Т
А Б
ЗАГАЛЬНИЙ ДІАПАЗОН ХОРУ:
ТЕСИТУРНІ УМОВИ:
Хор співає у вигідних теситурних умовах. Початок твору звучить у се-редній теситурі:
Насамперед проаналізуємо партію тенора. У сьомому та восьмому так-тах висока теситура у теноровій партії:
А в дев'ятому й дванадцятому тактах - середня:
В тринадцятому та чотирнадцятому - знову висока:
В процесі виконання в партії тенора слід звернути увагу на голосні звуки.
У п'ятому такті висока теситура всього хору:
Але акорди у високій теситурі, при динамічному нюансі "фортє", звучать добре, легко, природно. Хоча добитися ансамблю на цій динаміці - завдання не просте, адже, у високому регістрі можна втратити почуття міри і перейти на антихудожній кряк.
СТУПІНЬ ВОКАЛЬНОГО НАВАНТАЖЕННЯ ХОРУ,ОКРЕМИХ ХОРОВИХ ПАРТІЙ.
Всі партії в хорі навантажені,в основному, рівномірно.
ТЕСИТУРНЕ Й ДИНАМІЧНЕ СПІВВІДНОШЕННЯ ПАРТІЙ.
У даному творі переважає природній ансамбль. Це тому, що всі партії розміщені переважно в середньому регістрі:
Умови для унісонного та гармонічного ансамблю дуже сприятливі. Кожна трупа, хору співає в межах середнього регістру, а якщо й виходить за його межі, то не надовго.
РОЛЬ РІЗНИХ ПАРТІЙ В ТВОРІ.
У творі "В - гаю зелененькім" хорові партії відіграють дуже важливу роль у створенні єдиного цілого. У викладенні основного тематичного змісту твору, кожна хорова партія є ланкою в ланцюгу гармонічної мови.
Партія сопрано веде основну тему протягом восьми тактів. У дев'ятому такті тема переходить до партії тенора, а сопрано співають підголоски, які прикрашають основну мелодію. Ці переклички проводяться на доброму фундаменті, який створює партія баса та баритона.
Виразна та яскрава мелодія сопрано повинна бути подана чітко, акуратно, виспівуючи дрібні тривалості. За цим треба слідкувати і вперто,наполегливо цього домагатися.
Про альтову і басову партії можна сказати, що вони написані з цілковитим знанням голосу та його можливостей, але від співаків вимагається значна вокальна культура.
Найбільш відповідальною партією для ансамблю є партія тенорів. У сьомому такті необхідність співати на нюансі "піано" в помірному темпі, за-грожує тенорам не точною інтонацією і заявою динамічною напруженістю.
ОСОБЛИВОСТІ ІНТОНУВАННЯ.
Однією із основних властивостей кожного хору є стрій. Строєм зветься правильне, точне інтонування інтервалів у їх мелодичному й гармонічному видах. Чистота інтонації - наріжний камінь, на якому базується будова хорового мистецтва. Без правильної й точної звукової бази про утворення хору художнього значення не може бути й мови. Інтонація робить легким І доступним для співаків найтонше нюансування.
Важкими для інтонування будуть такти 5-6; 13-14.
Малі секунди вниз у переважній більшості випадків виконуються "трі-шечки" нижче. Отже, співати їх треба якомога гостріше. До цього всього тре-ба додати, що особливо небезпечними для Інтонування в мажорному ладі, є III та УІІ щаблі: III щабель - як типовий для визначення і фіксування мажорного ладу; УІІ- як ввідний тон.
Щодо інтервалу ч.4,то вона інтонується легко і майже завжди чисто. Проте, треба бути дуже обережними,Інтонуючи кварту вгору на нюансі "форте". Тут можливе підвищення, а на нюансі "піано" - пониження. Чисті кварти при низхідному русі співаються легше,
ОСОБЛИВОСТІ СПІВОЧОГО ДИХАННЯ.
Дуже Істотним моментом під час виконання даного твору, буде наявність, так званого "ланцюгового" дихання. В окремих місцях користуємося пофразовим диханням.
Всьому

 
 

Цікаве

Загрузка...