WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Прохідні і допоміжні квартсекстакорди - Реферат

Прохідні і допоміжні квартсекстакорди - Реферат


РЕФЕРАТ НА ТЕМУ:
Прохідні і допоміжні квартсекстакорди
1. Попередні відомості
Крім кадансового квартсекстакорду, існують кварт-секстакорди Прохідні і допоміжні. Їх відмінна риса - поява на слабій долі, в поступеневому русі (звідси їх назви - по аналогії з відповідними неакордовими звуками - прохідними і допоміжними).
Ці квартсекстакорди, як і кадансові, позначаються цифрами 64, що додаються до знака функції: Т64, S64, D64.
2. Прохідні квартсекстаккорди домінанти і тоніки
Прохідним називається квартсекстакорд, поміщений на слабій долі між тризвуками і його секстакордом при поступенневому висхідному або низхідному русі баса.
Між тонічним тризвукомі його секстакордом (або у зворотному напрямі) поміщається домінантний квартсекстакорд: Т-D64-Т6 або Т6-D64-Т:
Між субдомінантовим тризвуком і його секстакордом (або у зворотному напрямі) поміщається тонічний квартсекстакорд: S-Т64 -S6 або S6-Т64-S:
3. Голосоведення
Для прохідних квартсекстакордів типове плавне голосоведення; при поступовому русі баса вгору або вниз один з верхніх голосів (частіше за все сопрано) рухається по тих же звуках у зворотному напрямі; в одному з голосів утримується загальний звук, а четвертий голос рухається на ступінь вниз і назад:
Якщо в оборотах Т6-D64-Т і S6-T64-S в секстакорді подвоєна квінта, то у відповідному голосі перехід до квартсекстакорду здійснюється рухом на терцію (а не на секунду, як при подвоєнні основного звуку):
При гармонізації даного баса ознакою наявності прохідного домінантового квартсекстакорду й поступенний рух від I ступеня гамми до III або у зворотному напрямі, а ознакою наявності тонічного прохідного квартсекстакорду - поступовий рух від IV до VI (або у зворотному напрямі).
При гармонізації даної мелодії ознакою наявності прохідних квартсекстакордів є, по-перше,аналогічний поступенний рух між I-III і IV-V ступенями гамми. По-друге, прохідний квартсекстакорд може бути застосований і при залишенні мелодії на місці протягом трьох рахункових долей (або трьох більш дрібних долей), а також іноді при русі мелодії на секунду вниз і назад, або на терцію і потім на секунду вгору, як показано в прикладах 172 і 173.
4. Допоміжні квартсекстакорди субдомінанти і тоніки
Допоміжним називається квартсекстакорд, поміщений на слабій долі між тризвуком і його повторенням, на витриманому басу.
Між тонічним тризвуком і його повторенням вводиться субдомінантовий допоміжний квартсекстакорд, а між домінантовим тризвуком і його повторенням - тонічний допоміжний квартсекстакорд:
Бас, на фоні якого з'являється допоміжний квартсекстакорд, повинен обов'язково починатися на сильній (або на відносно сильній долі.
Як видно з попередніх прикладів, в допоміжному квартсекстакорді, як в прохідному, подвоюється звичайно басовий звук.
5. Голосоведення
Нормою для введення допоміжного квартсекстакорду є дуже плавне голосоведення: бас і його подвоєння залишаються на місці, а решта двох голосів йде паралельним рухом (терціями або секстами) на ступінь вгору і назад (див. приклади 174 і 175).
Проте як виняток допоміжний квартсекстакорд може бути застосований і при вільнішому голосоведенні, із стрибком в одному з голосів:
6. Допоміжний квартсекстакорд в каденціях
Допоміжний квартсекстакорд субдомінанти застосовується нерідко в додаткових плагальних каденціях, утворюючи їх новий різновид.
При цьому, якщо допоміжний S64 з'являється після неповної заключної тоніки, то один з голосів робить від.Т до S64, хід на терцію вниз:

 
 

Цікаве

Загрузка...