WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Скачки при з'єднанні тризвуку з секстакордом - Реферат

Скачки при з'єднанні тризвуку з секстакордом - Реферат


РЕФЕРАТ НА ТЕМУ:
Скачки при з'єднанні тризвуку з секстакордом
1. Скачки прім і квінт
При з'єднанні акордів, що знаходяться в кварто-квінтовому співвідношенні, можна вести пріму одного акорду стрибком в пріму іншого або квінту одного в квінту іншого. В цьому з'єднанні всі голоси, крім того, якому доручається стрибок, ведуться не більше ніж на терцію. З'єднання - частіше гармонічне.
Якби такі мелодичні скачки гармонізувалися двома основними тризвуками, то між крайніми голосами утворилися б паралельні октави або квінти. Тому для правильного голосоведення необхідно один з акордів дати у вигляді секстакорду.
Для гармонізації висхідного стрибка пріми в приму або квінти в квінту перший акорд повинен бути основним тризвуким в тісному або широкому розташуванні, а другий - секстакордом. Бас ведеться вниз, тобто протилежно скачку:
Для гармонізації такого ж низхідного стрибка перший акорд також може бути основним тризвуком в широкому розташуванні, а другий секстакордом. Бас ведеться вниз, тобто в одну сторону із стрибком:
Проте такі низхідні скачки можна гармонізувати і так, що першим буде секстакорд, а другим - тризвук. Бас в цьому випадку ведеться вгору, тобто протилежно скачку; розташування першого акорду - змішане, другого - тісне:
На аналогічних підставах допускаються скачки і в середніх голосах:
У разі потреби застосовується одночасний подвійний стрибок пріми в приму і квінти в квінту. Це можливо, якщо пріми лежать вище за квінти, тобто голоси, в яких вони укладені, йдуть паралельними або протилежними квартами (а не квінтами):
2. Змішані скачки
Послідовність секстакорду з тризвуком іншої функції робить можливим скачки між їх неоднорідними акордовими звуками (пріма- терція, квінта - терція і т. п.) на сексту, зменшену квінту, зрідка на септиму:
Взагалі правильності і невимушеності стрибкасприяє застосування обернення акордів. Додатковим прикладом будуть скачки до кадансового квартсекстакорду і від нього :
3. Приховані октави і квінти
Прихованими октавами називається прямий рух двох голосів до октави.
Прихованими квінтами називається прямий рух двох голосів до квінти:
Прямий рух до октави і квінти підкреслює пустоту їх звучання. Приховані квінти забороняються лише в крайніх голосах, як найгучніших, і то лише при скачку в сопрано. Саме для уникнення їх вище дані деякі поради про порядок проходження тризвуків і секстакордів, розташуванні їх і голосоведенні.
4. Значення стрибків
Застосування різних стрибків (терцій, прим, квінт і змішаних) значно розширює засоби голосоведення, що ясно з простого порівняння можливостей, наданих даною темою курсу і строгими рамками початку навчання.
В мелодію різноманітність тепер вноситься не тільки переміщенням акордів, але і скачками між різними акордами. Зрозуміло, скачки переважно чергують з плавним рухом голосу. При цьому після стрибка голосу між різними акордами його рух у зворотний бік більш необхідний, ніж при переміщенні одного акорду.
Скачки в середніх голосах мають головним чином допоміжне технічне значення і часто дозволяють знайти вихід з скрутного положення.
5. Практичні вказівки
При тому ж об'ємі попереднього аналізу задач слід врахувати, що серед даних стрибків зустрічатимуться скачки не тільки на основі переміщення або ходу терцій в терцію, але і інші скачки, головним чином прім і квінт. Як і раніше рекомендується під звуки, створюючи стрибок, наперед підставляти баси передбачуваних акордів з попредньою перевіркою на приховані октави і квінти між крайніми голосами.
Приклад гармонізації:

 
 

Цікаве

Загрузка...