WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Гармонізація баса - Реферат

Гармонізація баса - Реферат


РЕФЕРАТ
НА ТЕМУ:
Гармонізація баса
1. Застосування гармонічного з'єднання
Гармонізація даного басового голосу, що складається з послідовності основних звуків тоніки, субдомінанти і домінанти, не представляє ніяких утруднень в значенні вибору акорду:
наявність в басу I ступеня гамми даної тональності вказує на тонічний тризвук, IV ступінь указує на субдомінантовий тризвук і V- на домінантовий. Ясно, що в наступному басовому голосі:
в 1-у такті - Т,
в 2-м - D,
в 3-м - двічі Т і на третій четверті- S,
в 4-у такті - зупинка на D,
в 5-у такті - Т,
в 6-м - S, Т і знову S,
в 7-м - D і в
8-м - Т.
Пам'ятаючи, що за наявності між акордами загального звуку простіше всього з'єднувати їх гармонічно, можна було б гармонізувати даний уривок приблизно таким чином:
В значенні вибору і з'єднанні акордів тут все правильно, але сама мелодія незадовільна, оскільки стоїть майже на місці - як би топчеться на звуках сі і до. Вийшло це через застосування одного лише гармонічного з'єднання акордів Т-S, Т-D.
2. Застосування мелодичного з'єднання
Набагато кращих результатів можна добитися, застосовуючи, разом з гармонічним, і мелодичне з'єднання: звук, який при гармонічному з'єднанні залишився б в мелодії на місці, при з'єднанні мелодичному буде змінятися іншим звуком, і мелодія стане рухомішою:
Зрозуміло, мелодійна лінія може також варіюватися залежно від мелодичного положення початкового акорду.
3. Застосування переміщень
Додатковим засобом збагачення мелодії служитьзастосування переміщень акордів. Достатньо спробувати застосувати переміщення в гармонізації даного баса, щоб переконатися в мелодичному значенні цього прийому:
Широкий висхідний стрибок в першому такті викликає тут природний мелодичний рух в низхідному напрямі до кінця першої половини всієї мелодії. В другій половині посилюєте висхідний напрямок мелодії, яка в кінці шостого такту досягає свого кульмінаційного розвитку.
4. Практичні вказівки по гармонізації баса
Переміщення доцільно застосовувати головним чином в тих випадках, коли бас - а) повторюється (див., наприклад, баси в задачах 1, 3, 4), або б) робить октавні скачки (див., наприклад, баси в задачах 1 і 3), або в) представлений більш крупною тривалістю (яку неважко уявити собі як об'єднання декількох більш дрібних тривалостей, зв'язаних лігами).
При цьому, не слід зловживати переміщеннями; щоб уникнути зайвої метушливості і строкатості в гармонії доцільно обмежити переміщення межами рахункової долі, наприклад, в розмірі 44-четвертями, в розмірі 68-восьмими.
Крім того, при розподілі загального ритмічного руху слід враховувати загальний темп, а також те, що на сильній долі такту природно поміщати тривалості не більш дрібні, ніж на слабих, а швидше більш крупні або рівні їм (див., наприклад, баси в задачах 5 і 6). Щоб уникнути помилок в голосоведенні слід пам'ятати, що хід баса на кварту допускає з'єднання як гармонічне, так і мелодичне, а хід на квінту - тільки гармонічне.

 
 

Цікаве

Загрузка...