WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Українські жартівливі та танцювальні пісні - Реферат

Українські жартівливі та танцювальні пісні - Реферат


Реферат
на тему:
Українські жартівливі та танцювальні пісні
ЖАРТІВЛИВІ ПІСНІ
Жартівливі й сатиричні пісні об'єднуються в одну групу близькістю характеру, загальним настроєм: вони жваві, веселі, іноді ущипливі, а то й сатиричні. Люди весело кепкують з надмірно боязких хлопців, які навіть не насмілюються розмовляти з дівчиною {"Да куди їдеш, Явтуше?", "Дівка в сінях стояла") (34):
Коли ти мишей боїшся,
На воротях повісся,
Ізгинь, пропади,
А до мене не ходи.
Цур тобі, пек!
Цур тобі, пек!
з розсіяних, неуважних, скупих, дивакуватих та лінивих ("Та були в кума бджоли", "Та орав мужик край дороги", "Ой що ж то за шум", "Ой устану я в понеділок", "Продай, милий, сиві бички" (35).
В народних піснях високо цінується людська краса, гідність, а не багатство ("Ой ти, гарний Семене"), "Як поїхав за снопами", "Мав я раз дівчиноньку" (36).
Навіщо мені та корова,
Що ти сама, як ворона.
А я візьму в одній льолі,
Аби мені до любові.
Мелодії наведених тут пісень своїм ритмом, квадратною будовою досить близькі до танцю. Вони веселі, жваві за характером.
ТАНЦЮВАЛЬНІ ПІСНІ
Визначальною рисою пісень цього жанру є танцювально-музична основа і особливий ритм вірша. За настроєм це життєрадісні, сповнені молодечого запалу твори. Вони тісно пов'язані з танцем-коломийкою, шумкою і козачком. Відповідно до цього їх поділяють на три групи.
Коломийка - це переважно коротка, жвава, однострофна співанка. В ній втілюються різні сторони повсякденного життя: тут і веселощі, й жарти, й насмішка, і любовна лірика (37).
Не тепер, не тепер по гриби ходити -
Восени, восени, як будуть родити.
Заграй мені,музиченьку, я буду співати,
Щоби було моїй любці легко танцювати.
Ой не ходи, багачику, горою за мною,
Бо ти багач, а я бідна, не рівням з тобою.
Нема краю веселого, як радянські села,
Де ідете - там вчуєте пісеньку веселу.
В коломийці розмір вірша переважно 4+4+6 (рідше - 4+3+6 і 3+3+6), метр дводольний, темп помірно швидкий. У кадансах - половинному й заключному - завжди є характерна ритмічна фігура - дві чверті.
Коломийка остаточно сформувалась вже в XVI-XVII ст., вона і сьогодні живе повнокровним життям. Найбільшого поширення вона набула в західних областях України.
Приблизно в той самий час, що й коломийка, зароджуються шумка і козачок. Відрізняються вони розміром вірша: шумка - 4+4, а козачок - 4+3 та ще й ритмічним рисунком. Для козачка типовою є фігура: дві восьмі і чверть, що зустрічається переважно в другому такті; мелодія шумки рухається рівними восьмими. Спільними для усіх трьох видів танцювальних пісень є характер музики і поетичного змісту, розмір 2/4 та помірно швидкий темп (38, 39).
Список використаної літератури
1. С. Лісецький. Українська музична література для 4-5 класів ДМШ. К.: "Музична Україна", - 1991.
2. Фільц Б. Джерела музичної культури [України] // Дзвін. - 1990.
3. Рудницький А. Українська музика. Історико-критичний огляд. - Мюнхен: Дніпрова хвиля, 1963. - 406 с.
4. Ольховський А. Нарис історії української музики / Ред. Л.Корній. - К.: Муз.Україна, 2003. - 512 с. ІІ нот. Музика Західної України (Галичина та Закарпатська Україна). - С.355-364.
5. Л. Й. Височанська, В. А. Уманець "Музика і співи", ст.5;

 
 

Цікаве

Загрузка...