WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Хоровий спів. загальні відомості - Реферат

Хоровий спів. загальні відомості - Реферат

"безстрашний", "безсмертний", "стрімко", "скромний" і т. п.
Всі приголосні звуки слід відносити до наступного за ними голосного і вимовляти разом з ним. Така вимова сприяє протяжності звучання, безперервності вокальної лінії, музичної фрази. Слід звернути увагу, що це правило стосується не тільки до приголосних всередині слова, але й до приголосних, якими закінчується слово. Такі приголосні слід відносити до першого голосного звука наступного слова. Наприклад, в "Новорічній пісні" П. Майбороди слова "Білий снігу, сніженьку..." ми співаємо так: "Біли-йсні-гу, сні-женьк-у..."
При роботі над дикцією необхідне знання і додержання правил орфоепії. Орфоепія (по-грецькому "орфос" - правильний, "епос" - мова)-це сукупність правил усної мови, які забезпечують єдність вимови слів усіма учасниками хору, що є однією з умов досягнення в хорі хорошого, злитного ансамблю.
В процесі роботи над піснею корисно іноді проспівувати її або прочитувати текст, перебільшено чітко вимовляючи приголосні звуки. Це добре розвиває артикуляційний апарат, а перебільшеність, пізніше легко згладжується. Таку роботу корисно вести на тихому звуку, а при прочитуванні тексту - навіть пошепки, бо при цьому всі дикційні недоліки виявляються чіткіше.
Виконання хорових творів. Оволодіння системою вокально-хорових навиків є, як ми вже зазначали, необхідною умовою виразного художнього виконання хорових творів. Однак цього для виразного виконання ще недостатньо. Кожний твір має свої особливості виконання: тембр, гучність звука, спосіб звуковедення, характер звука, які до того ж на протязі твору можуть змінюватись і навіть неодноразово. Кожен твір має також свою структуру, фразировку, логічні вершини. Всі ці особливості випливають із змісту твору і являють собою засоби, якими створюється художній образ даного твору1, передається зміст музики. Щоб будь-який твір, пісня були виконані виразно, виконавці повинні добре розібратися в музичних засобах, якими виражається зміст даного твору, зрозуміти значення кожного з них у передачі загальної ідеї твору і відчути необхідність використання саме цих, а не інших виражальних засобів.
Розбір (аналіз) хорового твору повинен здійснюватись з таких основних сторін:
1) автор музики; короткі відомості про його життя і творчість, автор тексту;
2) ідейно-художній зміст твору;
3) структура твору (поділ на частини, великі й малі), цезури, логічні вершини окремих фраз, кульмінація твору;
4) темп і його зміни всередині твору;
5) динамічні нюанси;
6) спосіб звуковедення і характер звука.
Для виучування будь-якого твору необхідно, крім того, добре розібратися в його труднощах і способах їх подолання. Такий аналіз з огляду на його відносну складність для пісень, наведених в розділі "Вокально-хорова робота", подано в посібнику. Для решти пісень, що розучуються в класі, він робиться з допомогою педагога.
Наведемо два приклади аналізу хорових творів.
ПАРТІЄ, ЧУЄШ, ЯК ЛИНЕ
Слова Л. Ошаніна Музика А. Новикова
Переклад з російської М. Познанської
2. Двері розчинено навстіж -
Ждуть нас великі діла.
Мрію, труд, життя і щастя -
Все нам Партія дала.
Приспів.
3. Славою всі ми багаті,
В дружбі живем - як брати.
Волю Партії ми свято
Несемо в серцях завжди!
Приспів.
Автор музики цієї пісні - А. Новиков, Анатолій Григорович Новиков (народився 1896 р.) - радянський композиторт-пісенник і музично-громадський діяч. Кращі його пісні - "Гімн демократичної молоді світу", "Ой ти гарна, Москва", "Пісня про Чапаева", "Дороги", "Батьківщина моя", "Вася-Васильок", "Фестивальна". Серед дитячих пісень популярністю користується пісня "Учив Суворов".
Автор тексту пісні - радянський поет Лев Ошанін.
Ідея пісні - безмежне довір'я і відданість всього радянського народу Комуністичній партії, яка веде народи нашої країни до комунізму.
Пісня складається із заспіву (вісім тактів) і приспіву (дванадцять тактів). Як заспів, так і приспів підрозділяються на окремі фрази. Заспів ділиться на три фрази (24-2 + 4 такти), приспів - на чотири фрази (2 + 2 + 4 + 4 такти). Кожну фразу слід від наступної відокремити цезурою і в момент цезури взяти дихання. Кожна фраза має свою логічну вершину, і у відповідності з цим звуки, що складають фразу, виконуються з прагненням до вершини, яке виражається в деякому посиленні звучності і підкреслюванні сильного складу,- більшої важливості його виконання. Логічна вершина першої фрази заспіву припадає на першу частку другого такту (в першому куплеті на слово "лине"), вершина другої фрази - на першу частку 4-го такту (на слово "клич"), вершина третьої фрази - на першу частку 7-го такту (на слово "правді"). У 2-му і 3-му куплетах вершини припадають також на перші частки 2-го, 4-го і 7-го тактів. Виразність виконання музичної фрази вимагає такого нюансування при підході до вершин фраз (яке композиторами звичайно опускається):
Аналогічним чином на першу частку 2-го і 4-го тактів припадають вершини перших двох фраз приспіву. В останніх двох фразах вершина припадає на слово "рідна". В заспіві чітко виділяється кульмінація всього заспіву на слові "правді" (перший куплет). Кульмінація всієї пісні припадає на 3-ю частку 9-го такту приспіву (слово "рідна"). Вершина кожної фрази, як уже було сказано, виконується сильніше, ніж інші звуки цієї фрази, кульмінація заспіву - сильніше, ніж вершини окремих фраз, а кульмінація всієї пісні, що є вищою точкою розвитку всього твору, виконуєтьсянайсильніше, звучно, підкреслено.
Весь твір виконується в єдиному темпі - темпі маршу, з переважанням нюансів f і mf, що відповідає урочистому і в той же час чіткому, бадьорому характерові пісні. Кожний звук виконується активно, злегка підкреслено, а в окремих випадках навіть акцентовано (5-й і 6-й такти заспіву),- спосіб звуковедення поп legato. Характер звука бадьорий, енергійний, радісний.
ОСІНЬ
Слова О. Плещеева Музика Ц. Кюї
Автор музики цієї пісні - Ц. Кюї. Цезар Антонович Кюї (1835-1918 pp.)-один з членів співдружності видатних російських композиторів XIX ст., відомої під назвою "Могучої кучки". Кюї написав кілька опер, кращою з яких є "Вільям Раткліф" за Г. Гейне, близько 250 романсів, багато інструментальних творів, йому належить також кілька десятків хорів ("Весняний ранок", "Весна", "Зоря ліниво догорає" та ін.) та багато пісень для дітей ("Весняна пісенька", "Травневий день" та ін.). Кюї був також прогресивним музичним критиком.
Автор тексту пісні - поет XIX ст. О. Плещеев.
Ця пісня створює образ завмираючої осінньої природи з її засохлими квітами, голими кущами, пожовклою травичкою.
За своєю будовою пісня чітко поділяється на дві частини, що з'єднаться тритактовою фортепіанною зв'язкою. Кожна частина в свою чергу поділяється на чотири фрази: перша частина - на 4 + 4 + 4 + 4 такти, друга частина - на 4 + 4 + 4 + 6 тактів. Дихання береться на кожну фразу через кожні чотири такти. Для дихання спеціально поставлені паузи. В останній фразі, що є довшою, ніж попередні, доводиться вдаватися до ланцюгового дихання, а якщо в хорі таких навиків нема - поділити цю фразу на дві частини: 2 + 4 такти.
Тепер необхідно намітити в кожній фразі логічну вершину, кульмінацію всієї пісні і динамічні відтінки, які автором не проставлені. Журливі і навмисно одноманітні інтонації мелодії в першій частині, що підкреслюють сумовиту одноманітність осінньої природи, природно виконуються в нюансі р. У другій частині з'являються інші образи. Завиває вітер, шумить струмок,- мелодія піднімається вгору, а в кінці - знову опускається, що зв'язано знову-таки з новим образом відлітання птахів. Зміст другої частини диктує відтінки її виконання: початок в нюансі тр, потім посилюючи звук до

 
 

Цікаве

Загрузка...