WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Слухання музики - Реферат

Слухання музики - Реферат

даному уроці і на найближчих наступних уроках.
Уроки співу найчастіше бувають змішаного типу, тобто на уроці учать нове, закріплюють знання і навики, повторюючи пройдене на попередніх уроках, а переважання уроку цього типу пояснюється тим, що уроки співу бувають один раз на тиждень. Якщо не повторювати пройденого на попередньому уроці матеріалу, то діти легко можуть забути те, що вчили раніш.
Важливо скласти план не тільки даного уроку, але й чвертьо-вий і річний плани. Учитель намічає в них, до яких результатів він повинен прийти на кінець року, які навики мають бути прищеплені дітям, які пісні вивчені, що повинно бути пройдено з музичної грамоти і в які строки. В такому випадку робота буде цілеспрямованою, учитися дітям буде легше і результати будуть кращі.
Учителю необхідно знати, як клас засвоїв пройдене, як засвоїв матеріал кожний учень зокрема. Коли весь клас співає з нот або співає уже розучені пісні, у вчителя створюється в уявленні загальна картина їх знань, їх успіхів у співі. Але цього недостатньо - важливо виявити ступінь знань кожного учня.
Протягом року вчитель опитує учнів, пропонує заспівати пісню, виповісти на запитання або виконати завдання з музичної грамоти, пізнати твір, прослуханий у класі, і т. д. На підставі відповідей виставляються піврічні і річні оцінки.
Деякі викладачі практикують в кінці навчального року в кожному класі звітні уроки. На ці уроки запрошуються вчителі та адміністрація школи. Діти співають вивчені протягом року пісні, відповідають на запитання вчителя, одним словом, показують підсумки навчального року. Досвід цих шкіл виявився вдалим. І діти, і педагоги з захопленням готувалисядо цього уроку. Все зроблене протягом року було підсумоване, перевірене, доведене до кінця.
Цінною формою обліку всієї шкільної роботи з співів є свято весни, яке організовується в кінці року або під час весняних канікул у школі. Святу передує велика підготовка: разом з дітьми намічаються пісні для виконання, проводяться конкурси на краще виконання пісень у класах, загонах і т. ін. На святі виступають шкільний хор, об'єднані паралельні класи, окремі кращі класи, які найкраще виконують ту чи іншу пісню, і т. д.
Крім того, у святі беруть участь окремі учні-співаки, виконавці на якому-небудь інструменті, невеликий оркестр, ансамблі і т. ін. Залучаються до виступів під час свят і дорослі, батьки. Крім тих, що виступають на сцені, всі присутні у залі співають добре відомі, доступні дітям пісні, які перед тим учитель повторює з ними.
Такі урочисті, змістовні свята підвищують у дітей інтерес до співу, допомагають виробити в них відповідне ставлення до якості співу, вимогливість до нього. Свята, які організовуються з року в рік, дають змогу перевірити рівень музичного розвитку учнів у даній школі,
ШКІЛЬНИЙ ХОР
Найпоширенішим видом музичної позакласної роботи в школі є шкільний хор або хоровий гурток. Звичайно ці поняття не розмежовуються, проте деяка різниця між ними є. Хоровий гурток передбачає добровільну участь в ньому, а до шкільного хору учитель відбирає дітей з кращими голосами. До участі в хоровому гуртку слід допускати і тих учнів, які не мають достатніх даних, але виявляють бажання співати в хорі. Такі учні, завдяки великому старанню, досягають значних успіхів і згодом не відстають від товаришів.
В хорі повинно бути не менше 30-40 і не більше 90-100 чоловік.
Хор комплектується головним чином з учнів III і IV класів. У дітей цього віку голоси звучніші, зміцнілі, але поряд з тим можна організувати хор і молодших, І і II класів. Під час приймання учнів до хору учитель перевіряє голос і слух кожного з них. Учень повинен уміти правильно заспівати знайому пісню голосом, позбавленим хрипоти і сипоти.
Одночасно з перевіркою голосу і слуху з'ясовується, яким голосом повинен співати учень - першим чи другим. Це питання розв'язується, виходячи з обсягу голосу (діапазону) і забарвлення (тембру). Діти, що мають високі, легкі і дзвінкі голоси і вільно співають звуки ре і мі другої октави, визначаються як перші голоси. Учні, яким важко співати високі звуки, але в яких вільно і впевнено звучать порівняно низькі ноти (до, ре першої октави), визначаються як другі голоси. Учитель пропонує учневі проспівати і на високих, і на низьких нотах і здебільшого зразу визначає його голос. У сумнівних випадках учитель направляє учня в партію других голосів (особливо тоді, коли в учня хороший слух), яка повинна бути більш сильною, міцною. Згодом спостереження і повторна перевірка дають змогу точніше визначити голос учня. Плануючи роботу хору, вчитель включає до репертуару різні за характером пісні, які забезпечать дітям достатню кількість різноманітних музичних вражень.
Намічаючи пісні для розучування, керівник хору повинен мати на увазі і тематику ранків та свят, в яких хору доведеться взяти участь. Доцільно скласти репертуар так, щоб у ньому були більш складні твори, які вимагають порівняно тривалого часу для засвоєння, і поряд з ними - нескладні твори, які засвоювалися б легко і швидко. Останні потрібні для того, щоб дати учасникам хору достатній запас пісень, які вони могли б співати і на заняттях, і дома. Складні ж пісні потрібні тому, що на них хор, переборюючи труднощі, швидко зростає. Протягом року діти розучують 12-15 пісень.
Щоб заняття були досить різноманітними, учитель працює з дітьми паралельно над двома-трьома піснями, різними за своїм характером. Необхідно також весь час повторювати уже вивчені пісні.
Учні особливо охоче відвідують хор, якщо вони почувають, що хор співає добре, що він користується любов'ю слухачів.
Шкільний хор виступає протягом року не більше 3-4 раз. Часті виступи заважають планомірній роботі хору і не можуть забезпечити належного рівня виконання. Під час виступу хор виконує 4-5 пісень, різних за змістом.
До виступу хор повинен старанно готуватися. У дітей треба виховувати почуття відповідальності перед слухачами, почуття відповідальності за честь хору. Слід зважати і на питання організації виступу, репетирувати розстановку хору, його вхід і вихід.
Хор слід розставити симетрично, красиво, півколом - так, щоб передні ряди не заслоняли задніх. Виступ хору повинен проходити в обстановці деякої урочистості. Після виступу бажано провести бесіду про те, яка пісня була проспівана вдало, а яка невдало; з'ясувати, які були недоліки та як їх ліквідувати в дальшій роботі.

 
 

Цікаве

Загрузка...