WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Слухання музики - Реферат

Слухання музики - Реферат

чого навчимо дітей. Ці пісні скоро стануть для них нецікавими,
Поступово, послідовно і систематично треба прищеплювати нашим учням співацькі навики на щораз складнішому матеріалі. Якщо упустити яку-небудь ланку із загального ланцюга навиків, то все наступне важко буде сприйматися і матеріал буде засвоєно неміцно. А міцність знань, навиків є, як відомо, одним з найважливіших принципів навчання.
Часто недосвідчені педагоги, не перевіривши, чи всі діти достатньо твердо засвоїли, наприклад, розташування нот на нотному стані, переходять до дальшого розгляду, а потім дивуються, що діти дають неправильні відповіді. Наприклад, на уроці вивчено двоголосну пісню, діти правильно її співають. Коли ж на наступних уроках учитель не повторює кожну партію зокрема, не закріплює пройденого матеріалу - виконання стає нечистим, другий голос збивається на перший і т. д.
Навчаючи дітей співу, ми застосовуємо принцип наочності навчання. Учитель сам показує, як треба співати. Пояснюючи яке-небудь явище з музичної грамоти, він наводить ряд прикладів із знайомих пісень. Всі знання, що передаються дітям,спираються на музичні уявлення учнів, ілюструються музичними прикладами.
Знання, які діти одержують на уроках, тут же застосовуються у співі. Навчивши, наприклад, розрізняти звуки за висотою і познайомивши дітей із записом звуків, учитель спирається на ці знання під час розучування пісні, яка записується на дошці. Працюючи над вокальними вправами і виробляючи цим самим який-небудь технічний вокальний навик, учитель зразу ж вимагає застосування його під час розучування пісень і т. д.
Діти зможуть застосовувати свої знання на практивд тоді, коли знання ці будуть не формальними, не абстрактними, а являтимуть собою результат слухових вражень, які вони усвідомили і зрозуміли.
Часто можна зустрітися з таким явищем. Діти знають назви нот, але співати по них не можуть, тому що вони вивчили їх механічно, вони не чують, не уявляють собі досить ясно їх висотного і ритмічного співвідношення. Те ж саме часто буває з інтервалами. Учитель задоволений тим, що діти "знають" інтервали, тобто вони можуть сказати, як побудувати терцію від даної ноти, але заспівати або пізнати її на слух не можуть. Такого роду знання майже не дають ніякої користі, крім того, вони не можуть викликати справжнього інтересу в дітей.
Чим свідоміше і активніше діти сприйматимуть усе те, чого навчаються, тим більше користі принесуть здобуті знання і навики, тим дійовішими вони будуть.
Завдання вчителя полягає в тому, щоб донести до свідомості дітей ідею, образ пісні, її особливості. Учитель залучає дітей до розмови і наводить їх на правильні висновки. Таким чином здійснюється інтимно-творча участь дітей на музичних заняттях, а не тільки сліпе виконання вказівок учителя. Слухаючи музичні твори, діти їх порівнюють, висловлюють свої враження. При такому методі роботи, побудованому на ініціативі і активності дітей, спів їх Стає жвавим, щирим і чарівним.
Учитель співу старається кожний урок зробити змістовним і в той же час емоційно насиченим. Це досягається добре продуманим змістом уроку, різноманітністю прийомів. Багатство прикладів, образів, порівнянь, зв'язок з живим досвідом дітей, з навколишнім життям допомагає зробити урок цікавим, захоплюючим. Допомагає цьому і сам темп уроку - жвавий, енергійний, але в той же час не надто швидкий, не метушливий. На такому змістовному, добре підготовленому уроці легко встановити дисципліну, без якої неможлива успішна навчальна робота. Необхідно домогтися, щоб діти весь час стежили за вказівками учителя і щоб погляди їх під час співу були спрямовані тільки на нього. Треба привчити учнів негайно переривати спів, як тільки вчитель їх зупиняє.
Виховна робота на уроці. Уроки співу містять у собі широкі можливості для виховної роботи. Як уже говорилось, навчальний матеріал, його ідейна спрямованість сприяють вихованню основ комуністичного світогляду, почуттів, необхідних майбутньому будівникові комуністичного суспільства. Слова вчителя, його пояснення допомагають розкрити зміст, ідею твору, пробуджують благородні почуття радянського патріотизму.
У процесі навчання хорового співу створюються сприятливі умови для виховання в учнів почуття колективізму. Спільні переживання під час сприймання і виконання пісні сприяють згуртуванню дітей, їх об'єднанню. К.Д.Ушинський писав: "У пісні, а особливо в хоровій, є взагалі не тільки щось живлюще і освіжаюче людину, але щось таке, що організовує працю, настроює дружних співаків до дружної справи". Пісня "кілька окремих почуттів зливає в одне сильне почуття і кілька сердець в одне сильне чутливе серце; а це дуже важливо у школі, де спільними зусиллями необхідно переборювати труднощі навчання".
Щоб пісня прозвучала виразно, красиво і свідомо, необхідна велика точність, узгодженість дій всіх співаків. Тут особливо помітна роль кожного учасника хору. Окремі учні, які співають неправильно або надто голосно, псують загальне враження, заважають роботі колективу. Учителю легко довести своїм учн?,м, що тільки дружними, спільними зусиллями можна успішно досягти спільної мети.
Під час уроку співу ми виховуємо в дітей ряд культурних навиків, наприклад, уміння тримати себе на естраді під час виступу, уміння слухати музику, виховуємо почуття поваги до праці вчителя, артиста, композитора і диригента.
Учитель привчає дітей до праці, привчає вперто добиватися високої якості виконання, наполегливо доводити справу до кінця. Ми говоримо, що цього вимагає повага не тільки до композитора, пісні якого ми розучуємо, але й до тих, хто буде їх слухати.
Планування і облік роботи. Як і кожний урок з будь-якого предмета, урок співу має бути старанно спланований. Повинно бути намічено все, що вивчатиметься на уроці, і відповідно розподілений час. Треба добре засвоїти весь матеріал, по можливості передбачити труднощі, які можуть зустрітися в роботі, придумати прийом їх подолання. Треба підібрати вправи, які можуть допомогти розучуванню пісні, приклади, які допоможуть усвідомити яке-небудь питання з музичної грамоти. ІКрім того, необхідно намітити, що займатиме центральне місце на уроці, що буде повторено з старого, а що пройдено з нового і т. ін.
Всі елементи уроку слід по можливості пов'язувати між собою. Якщо з нотної грамоти пояснюється що-небудь нове, наприклад, сильна і слабка частка, розмір, то дуже важливо закріпити це на творах, які співаються і слухаються на

 
 

Цікаве

Загрузка...