WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Слухання музики - Реферат

Слухання музики - Реферат

ознайомитися з іншими його творами. Почувши по радіо ім'я знайомого композитора, діти зацікавляться тим, який твір виконують, вони згадають також про те, що вже чули у класі.
Ми вже говорили, що діти в школі нагромаджують музичний досвід, вивчають ряд вокальних і інструментальних творів. Діти повинні їх_ твердо запам'ятати і навчитись пізнавати.
Під час уроку іноді виконується музика, яка повинна ілюструвати яке-небудь положення. В такому разі ми не ставимо собі завдання, щоб діти її обов'язково запам'ятали, засвоїли. Наприклад, у Ікласі діти знайомляться з маршовими піснями. Ми показуємо різні пісні, знайомі і незнайомі, і пропонуємо визначити, які з них маршові. Пісні ці можуть виконуватись і один раз.
Отже, весь матеріал, який учні слухають, можна- поділити на дві групи: матеріал основний - це музичні твори, засвоєння яких входить до програми, і ілюстративний матеріал, що є немов додатковим матеріалом, який сприяє закріпленню і засвоєнню музично-теоретичних понять.
Для того щоб діти запам'ятали основні твори, треба їх частіше повторювати як на даному уроці, так і на наступних. Знайома музика слухається легше і щоразу з більшою охотою, деталі її краще запам'ятовують. Педагог не повинен боятися того, що часте повторення гальмує дальшу роботу, що мало нагромаджується музичних вражень. 'Краще менше показати, але повторити його частіше. Та й самі діти завжди просять виконати, поряд з новими, уже знайомі їм твори. Спочатку, коли діти ще не полюбили, не вивчили як слід пісню або п'єсу, для того щоб повторення не було настирливим, бажано кожного разу показувати твори під яким-небудь новим кутом зору, звертати увагу на різні його сторони. Наприклад, одного разу звернути увагу на загальний характер твору, другого - на супровід; потім розглянути зміну частин, заспів і приспів, особливості кожної частини і т. д. Отже, часте повторення повинно лягти в основу роботи по різносторонньому ознайомленню з музичним твором.
Необхідно привчити учнів слухати музику при цілковитій тиші. Учитель повинен негайно припиняти спів або гру, якщо тиша буде хоча б трохи порушена. Треба пояснити дітям, що виконавцям дуже важко або навіть неможливо співати або грати, якщо їм з-аважають або відвертають їх увагу. На концертах, де виступають музиканти - співаки, скрипалі, піаністи або цілий оркестр,- буває дуже багато людей і всі слухають тихо, ніхто навіть не поворухнеться.
Уміння слухати музику, додержувати цілковитої тиші має велике виховне значення - воно виховує в дітей витримку, привчає їх поважати виконавця та слухачів.
Використання патефона і радіо. На уроці співу широко застосовується патефон з добре підібраними пластинками; в цьому випадку забезпечується висока якість виконання музики; учні знайомляться з різними голосами інструментів, із звучанням оркестру.
У І класі дітям звичайно важко сприймати звучання пластинки, бо вони не вміють ще зосередити на ній свою увагу. Тому на першому році навчання можна обмежитись виконанням учителя, який звертається безпосередньо до слухачів і знає, на чому треба зробити наголос, як краще довести пісню або п'єсу до дітей. Але згодом, особливо в III і IV класах, грамзапис може бути використаний досить широко. До слухання пластинок дітей треба підготувати. Спочатку вчитель повідомляє, що буде виконуватись, звертає їх увагу на ті чи інші характерні риси твору, на те, хто його виконуватиме і на якому інструменті. Дуже бажано спершу виконати .голосом або на інструменті твір цілком або ж уривки з нього чи окремі теми для того, щоб діти їх потім пізнали. Це підвищить інтерес до твору і, крім того, допоможе відчути особливість звучання того чи іншого інструмента або ж голосу. Важливе значення у музичному вихованні дітей має радіо. Деякі спеціальні дитячі і загальні музичні передачі надовго залишаються в пам'яті дітей. Але це буває далеко не завжди. Багато дітей, які не підготовлені до слухання музики, цих радіопередач як слід не сприймають. Треба спрямувати дитячу увагу, допомогти учням слухати радіопередачі, і тоді войн самі зацікавляться ними, розповідатимуть про те, що чули, що їм сподобалось і т. ін. Розповідаючи про якого-небудь композитора, учитель запитує, чи чули діти про нього і чи слухали вони по радіо його твори. Діти, природно, в дальшому стежитимуть за цим. Говорячи про дикцію у співі, ми підкреслюємо, що неприємно слухати співаків, які незрозуміле співають слова, і пропонуємо дітям послухати по радіо, як співають співаки, і сказати, чи виразно вимовляють вони слова і т. д.
УРОК СПІВУ У ПОЧАТКОВІЙ ШКОЛІ
Організація уроку. Успіх навчально-виховного процесу на уроці співу у значній мірі залежить від правильної організації і проведення уроку. Урок співу проводиться в класній кімнаті, а в школах, що мають фортепіано,- у спеціальній кімнаті або в залі, де стоїть музичний інструмент.
Кожний учень повинен мати своє постійне місце. З одного Ооку (здебільшого з лівого) сидять перші голоси, а з другого - другі. Всі учні повинні знаходитися в полі зору вчителя. Розсадити дітей бажано так: дітей із слабо розвиненим слухом слід посадити ближче до вчителя, між ними - дітей з хорошим слухом і голосом, вони підтримають відстаючих і будуть для них прикладом. Якщо в школі є рояль, дітей розсаджують навколо нього. Коли ж є піаніно, то дітей треба посадити не позаду вчителя, а збоку в три-чотири ряди так, щоб усіх дітей було видно вчителю.
При відсутності інструмента спів проводиться з голосу вчителя. Це трохи утруднює роботу, але аж ніяк не виключає її можливості. При систематичній, вдумливій роботі багато учителів досягає хороших результатів і без музичних інструментів.
На уроці співу слід користуватися деякими посібниками. Дуже бажано мати стінні таблиці з зображеннями нот і написаними піснями. Корисно придбати портрети великих композиторів, з творами яких знайомляться діти. Само собою зрозуміло, що для заняття необхідна дошка, без якої викладати нотну грамоту неможливо. Бажано мати в школі патефон із спеціально підібраними пластинками, нотну бібліотеку і книги про музику та великих музикантів.
Навчання співу заснован-е на загальних принципах радянської дидактики. Учитель повинен враховувати вік дітей, їх можливості, інтереси. Якщо, наприклад, діти вчитимуть тільки складні пісні, важко буде добитися необхідної якості виконання. Коли ж розучувати тільки легкі пісні, під час розучування яких не доведеться переборювати ніяких труднощів, ми мало

 
 

Цікаве

Загрузка...