WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Радянська музика - Реферат

Радянська музика - Реферат

пісня комсомольців.
Часто виконується музика з балету "Мідний вершник" Р. Глієра. Основне значення в ній має величезна гема "Гімн місту".
Масові пісні і хорова творчість. Великих успіхів досягли радянські композитори у створенні масової пісні. Вона користується в нашій країні величезною популярністю, любов'ю. Поширенню пісні немало сприяло і звукове кіно, для якого радянські композитори написали багато пісень.
Тематика ранніх радянських пісень пов'язана з роками громадянської війни. Серед них особливе місце займають пісні О. Давиденка (1899-1934 pp.). Його "Кінноту Бульонного", "Першу Кінну", "Пісню про наркома та його друзів" можна було чути на демонстраціях і в робітничих клубах, в армії і в флоті. О. Давиденко написав кілька дуже хороших хорів, які часто виконуються - "Море люто стугоніло", "На десятій верстві", "Вулиця хвилюється". Хори ці досить складні за своєю будовою і розраховані на виконання їх висококваліфікованими хоровими колективами. Музика їх виразна, доступна для сприйняття і близька широким масам слухачів за своїм змістом і мелодикою.
Композитор Д. Покрас почав писати масові пісні у 1919 р. його пісня "Марш Бульонного" була однією з улюблених пісень бійців Першої Кінної і довго користувалася широкою популярністю серед трудящих мас.
Героїка громадянської війни відбита і в піснях наступного періоду. Згадаймо для прикладу деякі кращі і найбільш улюблені пісні, зокрема "Пісню про Щорса" і "Партизан Залізняк" М. Блантера, "Орлятко" і "Пісню про дівчину-партизанку"
B. Белого, "Пісню про Чапаева" і "Від'їзд партизанів" А. Новикова, "Тачанку" К. Лістова і т. д. Деякі пісні, автори яких були невідомі, стали справжніми народними піснями, наприклад, дуже популярна в свій час пісня "По долинах і по горах", записана О. В. Александровим і оброблена ним на новий текст C. Алимова.
Найбільш поширеними іулюбленими є пісні І. О. Дунаєвського, особливо його широка і співуча "Пісня про Батьківщину", з якою в радянського народу пов'язано багато глибоких і хвилюючих переживань у дні війни і перемоги. Дунаєвського можна назвати співцем молоді, його "Марш ентузіастів" чудово виражає в музиці радість радянської творчої праці. Бадьорістю, життєрадісністю, молодим завзяттям і енергією сповнений "Спортивний марш". Пісні Дунаєвського "Шляхи-дороги", "Марш фізкультурників", "Спортивний марш" та інші міцно увійшлив репертуар хорових колективів. Композитор створював багато своїх пісень в тісній співдружбі з поетом В. Лебедєвим-Кумачем.
Радянськими композиторами написано багато різноманітної і популярної музики до кінофільмів та для театру, де велике місце приділено масовій пісні. Всім відома музика І. Дунаєвського до фільмів "Веселі діти", "Діти капітана Гранта", "Цирк", "Воротар".
Визначним радянським композитором, організатором і педагогом був О. В. Александров. Він написав чудову пісню "Священна війна", яку один музичний критик назвав "емблемою Великої Вітчизняної війни". В ній у стислій формі передані могутність російського народу і ненависть його до ворога. Вона проста, не вимагає ніякого супроводу, дуже зручна для співу в поході.
Створений О. В. Александровим Червонопрапорний ансамбль пісні і танцю Радянської Армії користується популярністю не тільки в Радянському Союзі, але й далеко за його межами.
Керівник хору ім. П'ятницького В. Г. Захаров писав пісні настільки близькі до народних, що часто їх важко відрізнити від справжніх народних пісень. Разом з тим він вносив своє індивідуальне і в мелодію, і в ладову структуру. Серед його пісень є і протяжні, співучі ("Ой тумани мої, розтумани"), і святково урочисті та побутові ("Проводжання", "Вздовж села"), і ліричні ("Біля колодязя"), і жартівливі ("І хто його знає").
Музика до кінофільмів "Свинарка і пастух", "О шостій годині вечора після війни", написана Т. Хренніковим, часто виконується і співається в концертах. Відома і улюблена музика Хреннікова до спектаклю "Багато галасу даремно", особливо "Серенада" і пісня "Як соловей про розу".
Велика Вітчизняна війна викликала нове творче піднесення. Були створені чудові пісні, в яких звучала грізна ненависть до ворога і палкий патріотизм. Пісні ці сповнені мужності, сили і віри в перемогу. Вони підносили бойовий дух народу, з ними йшли на бій, вони допомагали і трудівникам тилу. "Кращі пісні цього періоду написані О. Александровим, В. Соловйовим-Сєдим, В. Захаровим та іншими радянськими композиторами. Для всіх цих пісень характерні яскравість і виразність мотиву, стриманість і простота, властиві російській народній пісні.
В. П. Соловйов-Сєдой писав пісні переважно ліричні. В них він часто звертався до товаришів, друзів і знаходив для цього особливо теплі і задушевні та виразні мелодії ("Вечір на рейді"). Часто його пісні бувають досить витієваті з боку мелодії і ритму, сповнені гумору, завзяття ("На сонячній поляночці", "Як за Камою, за річкою" та ін.).
Радянські пісні різноманітні за своїм змістом. В них співається про все, чим живе радянська людина, про все, що їй дороге і близьке. Пісня міцно пов'язана з життям, з народом, з нашою дійсністю. Вона показує радянську людину, все те краще, що є в ній,- її патріотизм, героїзм, гуманність. Ці чудові риси роблять її необхідною в житті, рідною радянським людям.
Останнім часом в радянській музиці значне місце зайняла найактуальніша тема нашої сучасності - боротьба за мир і дружбу народів. Серед великих творів, присвячених цій темі, слід відзначити ораторію "На варті миру" С. Прокофьева. На цю ж тему написано багато чудових пісень, зокрема "Пісня про мир" Д. Шостаковича, "На захист миру" В. Белого, "Не бувать війні-пожару", "Це ж бо ми, молоді" С. Тулікова, "Співатимем про мир", "Москва - Пекін" В. Мураделі, "Дружби прапори вище" А. Бабаджаняна та ін. Багато з цих пісень широко відомі і за рубежем.
Особливе місце серед пісень про мир займає "Гімн демократичної молоді" А. Новикова. Пісня ця, виконана на Першому фестивалі демократичної молоді в Празі у 1947 p., стала бойовою піснею молоді всіх країн.

 
 

Цікаве

Загрузка...