WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Радянська музика - Реферат

Радянська музика - Реферат

переможно. Цьому сприяє ширший діапазон, потужне звучання всього оркестру, мажорний лад і т. д.
Ораторія М. Коваля "Омелян Пугачев" глибоко народна як за змістом, так і за музичною мовою. На основі ораторії композитор створив оперу під тією ж назвою. В цій опері головною дійовою особою є народ з його думками, почуттями і переживаннями. Тому хори в ній займають центральне місце. Хори надзвичайно різноманітні як за змістом, так і за барвистістю звучання (жіночі хори в сценах зустрічі Пугачева з Устиною та їх весілля і сповнена драматизму сцена страти Пугачева). В опері яскраво подано образ Пугачева. Особливо хороша його пісня "Воля-вольная" і монолог "Чую, наче у вовчій ямі". Виразна пісня Устини з другої дії та її плач в останній картині.
В цей же період створюється чудовий балет С. Прокоф'єва "Ромео і Джульетта", балет Б. Асаф'єва "Бахчисарайський фонтан" та ін. Саме в цих творах радянський балет виявляє високуідейність, реалізм, народність, нову тематику, радянську або пов'язану з кращими творами світової літератури. Радянський балет перестає бути тільки танцювальним жанром, він перетворюється в глибоко драматичний музично-сценічний спектакль, оснований на міміці і танці.
Велике значення у розвиткові музики в цей час "збуває звукове кіно, для якого пишуть музику наші кращі композитори, зокрема Прокоф'єв написав музику до фільму "Олександр Невський", Шостакович - до фільмів "Зустрічний", "Подруги", "Людина з рушницею", Дунаєвський - "Цирк", "Волга-Волга", "Веселі діти", Кабалевський - "Петербурзька ніч" і т. д.
У другій половині 30-х років в Москві починають проводитись декади національного мистецтва.
Національна політика Комуністичної партії і Радянського уряду розкрила перед народами нашого Союзу величезні можливості зростання і розвитку національної культури. В роки Радянської влади вільно розвивається діяльність і творчість національних композиторів - А. Спендіарова (Вірменія), Л. Ревуцького, Б. Лятошинського, П. Козицького, К. Данькевича (Україна), У. Гаджибекова (Азербайджан), 3. Паліашвілі (Грузія) та багатьох інших.
У період 1936-1941 pp. на декадах були виконані такі значні твори, як азербайджанська опера "Кер-Огли" Гаджибекова, вірменська опера "Алмаст" Спендіарова, білоруська опера "'В пущах полісся" Богатирьова і т. д.
Велика Вітчизняна війна підняла весь радянський народ на боротьбу з фашистськими загарбниками. Високе патріотичне піднесення дістало своє відображення в творчості ряду композиторів, особливо піснярів: створюється величезна кількість пісень найрізноманітнішого змісту - від героїчно піднесених до лірично співучих, які співалися і в частинах Радянської Армії, і в тилу.
З'являються великі твори, зокрема присвячена Ленінграду, 7-а симфонія Шостаковича (1941 p.), яка прозвучала як заклик до боротьби з ворогом. Образ радянського народу, Батьківщини характеризується в ній двома темами - могутньою, життєствердною і світлою, ліричною, співучою.
Гостра, уривчаста тема ворогів розгортається поступово і звучить твердо, бездушно, механічно.
Патріотичні почуття радянських людей дістали своє відображення і в ораторіях, зокрема в "Сказанні про битву за російську землю" Шапоріна. У 1942 р. А. Хачатурян створює балет "Гаяне", оснований на народних піснях і танцювальних мелодіях. Сюїта з танців цього балету часто виконується в концертах.
Поряд з безперечними і великими успіхами радянської музики, в окремих випадках у творчості деяких композиторів мали місце формалістичні тенденції. Деякі композитори відійшли в своїй творчості від принципів реалістичної музики. Це виразилось у відриві від запитів народу, у зневажливому ставленні до мелодії, у зайвій ускладненості музичної мови.
Протягом 1946-1948 pp. Центральний Комітет Комуністичної партії опублікував ряд рішень з питань літератури і мистецтва, в яких було піддано справедливій критиці збочення окремих радянських митців з позицій соціалістичного реалізму. Проблемам музичного мистецтва була присвячена постанова ЦК ВКП(б) "Про оперу "Велика дружба" В. Мураделі". В ній накреслювалися шляхи розвитку радянської музики на основі принципів соціалістичного реалізму, народності і партійності. Постанова засудила формалістичні тенденції і мниме "новаторство" в музиці, які відривали мистецтво від народних мас і робили його надбанням вузького кола естетствуючих гурманів.
Увесь подальший розвиток радянської музичної культури довів правильність і своєчасність принципових ідейних і художньо-естетичних положень, викладених у постанові "Про оперу "?Велика дружба" В. Мураделі", що була значним поштовхом до дальшого розквіту радянської музики. За наступне десятиліття написано ряд значних творів, зокрема опери "Сім'я Тараса" Д. Кабалевського, "Молода гвардія" Ю. Мейтуса, "Декабристи" Ю. Шапоріна, 7-а симфонія С. Прокоф'єва, 27-а симфонія
М. Мясковського, 10-а симфонія Д. Шостаковича, балети "Мідний вершник" Р. Глієра і "Спартак" А. Хачатуряна, ораторія "Пісня про ліси" Д. Шостаковича, "Кантата про Батьківщину" Арутюняна, концерти для фортепіано і скрипки Д. Кабалевського та ін.
Однак постанова "Про оперу "Велика дружба" В, Мураделі" була видана в період культу особи Сталіна, у ній, як і в опублікованих пізніше редакційних статтях "Правды" про опери "Від щирого серця" Г. Жуковського і "Богдан Хмельницький" К. Данькевича, проявився суб'єктивний підхід й. В. Сталіна до оцінки окремих музичних творів і діяльності цілої групи визначних радянських композиторів.
28. V 1958 року ЦК КПРС прийняв постанову "Про виправлення помилок в оцінці опер "Велика дружба", "Богдан Хмельницький" і "Від щирого серця". Цей важливий історичний документ пройнятий батьківським піклуванням Комуністичної партії про розквіт радянської музики. Він матиме величезне значення для творчості наших митців, сприятиме дальшому піднесенню ідейного і художнього рівня музики і всіх інших видів радянського мистецтва.
Одним з популярних творів, написаних за післявоєнні роки, є опера "Сім'я Тараса" Д. Кабалевського. Великого поширення набула з неї прощальна

 
 

Цікаве

Загрузка...