WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Радянська музика - Реферат

Радянська музика - Реферат


Реферат
на тему:
Радянська музика
Після Великої Жовтневої соціалістичної революції мистецтво вперше набуло загальнонародного значення, стало засобом пропаганди і організації трудящих мас у боротьбі за побудову нового, соціалістичного суспільства. Музика стала надбанням широких трудящих мас. Значно розширилась сітка музичних учбових закладів і концертних організацій, в ряді великих міст створені нові оперні театри. На небувалу височінь піднесено самодіяльність як серед дорослих, так і серед дітей.
Жовтнева революція в Росії була радісно сприйнята багатьма музичними діячами. Багато з них віддали всі свої сили і творчість служінню радянському народу, вони допомагали будувати нове, радянське мистецтво і виховувати кадри радянських музикантів. Тут слід насамперед згадати композиторів М. М. Іпполі-това-Іванова, Р. М. Глієра, О. Ф. Гедіке, Б. В. Асаф'єва, О. Д. Кастальського, М. Я. Мясковського, С. Н. Василенка та ін.
У перші ж роки Радянської влади, в роки громадянської війни особливого значення набуває масова пісня. Виходить з підпілля стара революційна пісня і стає улюбленою піснею радянських людей. Серед таких пісень слід згадати "Сміло, у ногу рушайте", "В неволі скатований люто", "Варшавянка". Створюється і нова радянська пісня - "Сміло ми в бій підем", "Марш Будьонного", "Как родная меня мать провожала" та ін.
Поряд з піснями з'являються і великі твори на радянські теми. Заслуговує уваги в цей період опера Р. М. Глієра 1 "Шах-Сенем", написана на сюжет азербайджанської казки. Опера побудована на азербайджанській мелодиці. 'Композитор використав у опері понад 30 народних мелодій, які розроблені ним на високому художньому рівні, в кращих традиціях російської класичної опери. Широко, барвисте і різноманітне розроблені оркестрові епізоди опери (увертюра, танці, вступи до окремих дій і т. д.). Опера "Шах-Сенем" стала справжньою азербайджанською народною оперою і мала безперечний вплив на творчість азербайджанських композиторів.
Велике місце в творчості композиторів уже в той час займає балет. У 1927 р. Глієр у балеті "Червоний мак" зробив спробу показати в музиці образи радянських людей і китайських робітників, протиставивши їх "цивілізованим" гнобителям капіталістичної Європи. Музика балету реалістична, в ній багато яскравих мелодій, музичні характеристики подані в їх розвиткові; музична мова доступна і легко запам'ятовується. Цей твір поклав початок розвиткові реалістичного напряму в радянському балеті.
Великий успіх мав також балет Б. В. Асаф'єва 1 "Полум'я Парижа", де широко використані пісні і музика епохи великої французької революції.
На початку 30-х років в творчості ряду радянських композиторів починає утверджуватись принцип соціалістичного реалізму. У кращих музичних творах дано правдиве зображення дійсності в її революційному розвиткові.
Композитори звертаються до народнопісенної творчості, збагачуючи нею свої твори. Мелодично-пісенне начало дістає широкий розвиток насамперед у радянській пісенній творчості. Радянська пісня цього періоду набуває великого значення завдяки глибокій емоціональності, оптимізму і різноманітності тематики, що відображає всі сторони життя радянських людей.
Пісня проникає і у великі твори. Так, наприклад,-пісня "Полюшко" в 4-й симфонії Кніппера. Те саме можна сказати і про пісню "Від краю і до краю" з опери Дзержинського "Тихий Дон". Опера написана на сюжет романа Шолохова і була поставлена в кінці 1935 р. в Ленінграді, а потім - у Москві. Найбільш хвилюючими сторінками опери є масові, хорові сцени, основані на народних інтонаціях. Цікаві арія і сцена Оксани з Наталею, оповідання діда Сашка.
Т. Н. Хренніков написав оперу "В бурю" на сюжет з епохи громадянської війни.
Радянські композитори пишуть ряд опер на сюжети далекого минулого і розробляють народну творчість не тільки радянських народів, але й народів зарубіжних країн. Так, наприклад, Д. Кабалевський написав оперу на сюжет Ромен Роллана "Кола Брюньон", в якій відобразив життя французького народу в XVI столітті. В опері багато чудової, мелодійної музики, в основу якої покладені справжні французькі народні пісні. Кращі сторінки опери - хор збирачок винограду, арія Ласочки, "Застольна". "Хор збирачок винограду" перероблений автором у п'єсу для фортепіано.
Великого розквіту досягає ораторія і кантата як епічно-героїчний жанр. Найбільшу цінність становлять кантата С. Прокоф'єва "Олександр Невський", основана на музиці до кінофільму, симфонія-кантата Ю. Шапоріна "На полі Куликовому" і ораторія М. Коваля "Омелян Пугачев".
(Кантата Прокоф'єва "Олександр Невський" пов'язана з історичною подією 1242 року, коли російські воїни під проводом Олександра Невського розбили ворожі полки німецьких псів-рицарів у знаменитому льодовому побоїщі на Чудському озері. Вся кантата побудована на пісенній основі.
Широко відомий хор "Ставайте, люди руські", в якому звучить заклик до боротьби.
Симфонія-кантата Шапоріна "На полі Куликовому" пов'язана з іншою важливою подією в історії російського народу - битвою з татарами на Куликовому полі в 1380 році. Основну думку твору Шапорін висловлює в епіграфі: "Російська держава народилась не в скрині Івана Калити, а на Куликовому полі". Музика кантати драматична, сповнена глибокого пафосу і героїки.
Особливо яскрава і виразна картина бою - центральний епізод симфонії-кантати. В ньому майстерно змальовані сили, що ведуть боротьбу,- монгольські орди і російський народ. Чудово поданий образ Дмитрія Донського, сповнений благородства, мужності і патріотизму. Близька за інтонаціями до російської народної пісні тепла і задушевна "каватина нареченої". Кантата завершується епілогом, що виражає радість визволеного народу, радість перемоги.
Основою розвитку всієї музики-кантати є два контрастних образи: ворогів (татар) і росіян. Тема татар - могутня, грізна і сувора; в кінці кантати вона набуває характеру розгубленості і безпорадності.
Тема руських - широка, співуча, близька до народної пісні- спочатку сумна, в кінці кантати звучить урочисто і

 
 

Цікаве

Загрузка...