WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → П. І. Чайковський (1840—1893 pp.) - Реферат

П. І. Чайковський (1840—1893 pp.) - Реферат

симфонізму Чайковського є 4, 5 і 6-а симфонії. Ідейний задум їх дуже близький до основних задумів кращих його опер: це прагнення людини до щастя, до радості, пристрасність і наполегливість, упертість у боротьбі за торжество життя. Іноді ці прагнення приводять до трагічного кінця, наприклад, в 6-й симфонії. 4-а і 5-а симфонії завершуються урочистими життєстверджуючими фіналами, глибоко народними за своїм характером.
Перші частини симфонії глибоко драматичні. За своєю темою вони пов'язані з музичним матеріалом вступу.
В 4-й симфонії друга частина (анданте) лірична, співуча, третя частина (скерцо) - жвава, світла, трохи фантастична. Фінал побудований на двох темах: першій - стрімкій, енергійній і другій - народній пісні "Во поле береза стояла", яка проходить у вигляді варіації. Перед кінцем фіналу з'являється тема "долі" і швидко зникає. Завершується фінал урочисто і життєрадісно.
У 5-й симфонії тема "долі" проходить через усі частини. Весь час змінюючись, вона з'являється в другій частині, в кінці третьої частини (у вальсі) і, нарешті, в зміненому вигляді в мажорі,, звучить як урочистий марш у четвертій частині.
6-а симфонія починається вступом, побудованим на короткій темі дуже сумного характеру, яка проходить через усю симфонію. Вона лежить в основі головної теми першої частини, збудженої, бурхливої.
Цій темі протиставиться лірична, співуча світла друга тема.
Дальша послідовність частин в 6-й симфонії відрізняється від звичайної.
Друга, лірична, тема, що нагадує вальс, проходить в досить жвавому темпі. Третя тема, дуже швидка, в основному побудована на ритмі енергійного, переможного і життєствердного маршу. Закінчується симфонія дуже повільним фіналом трагічно-скорбного характеру, що виражає ідею неминучого кінця - смерті.
Серед великих творів Чайковського необхідно відзначити геніальні фортепіанні (особливо 1-й) і скрипічний концерти.
Романси. Чайковський написав 103 романси. Більшість романсів глибоко ліричні. Вони чудові тим, що в них, як і у великих творах, композитор зумів з великою глибиною, правдивістю і щирістю передати почуття людини.
За тематикою романси Чайковського часто пов'язані із спогадами про колишнє щастя, про минулу любов ("Ні, тільки той, хто знав", "Ми сиділи з тобою"). В деяких виражається елегійний настрій ("Ні слова, мій друже", "В час шумного балу"), деякі дуже драматичні ("Забуть так скоро"), іноді навіть трагічні ("Меркне слабе світло свічки","Знову, як колись, я сам")**
В багатьох романсах Чайковського чудово передані настрої, пов'язані з природою ("Розчинив я вікно", "Було то ранньою весною", "Благословляю вас, ліси"), деякі з романсів близькі до народної пісні і за мелодією і за текстом ("Чи я в полі та не травичка", "Якби знала, якби відала", "Соловей"). Виражальні засоби музики в романсах Чайковського багаті і різноманітні. В них ми зустрічаємо то м'яко-ліричну мелодію, сповнену ніжності ("Неси моє серце у синю ту даль", "Хотів би в єдинеє слово"), то мелодію драматичну, побудовану на коротких фразах декламаційного характеру ("Від чого", "Ні слова, мій друже", "Ми сиділи з тобою"), то, нарешті, радісно піднесена мелодія ("Чи день панує", "У цю місячну ніч", "Серед похмурих днів"). Роль фортепіанної партії в романсах Чайковського дуже велика. Виражаючи ті чи інші відтінки почуттів, настроїв, вона завжди рівноправна з голосом, а нерідко набуває провідного значення. Фортепіано часто немовби договорює основну думку після того, як голос уже затих, наприклад, в романсах "Від чого", "Забуть так скоро", "Чи день панує", "Серед похмурих днів" і в багатьох інших.
Серед вокальних творів Чайковського особливе місце займають 16 пісень для дітей. Вони чудові своєю мелодійністю, простотою, різноманітністю тематики. Більшість з них пов'язана з природою ("Садок мій", "Травичка зеленіє", "Осінь", "Колискова в бурю", "Вже тане сніг"). Пісні ці виконуються в концертах для дітей і для дорослих і широко використовуються в педагогічній практиці.
Фортепіанні твори. З великої кількості фортепіанних п'єс найбільш відомі збірники "Пори року" і "Дитячий альбом". Збірник "Пори року" складається з 12 п'єс, що відповідають дванадцятьом місяцям року. В них Чайковський дає характерні образи на кожний місяць, наприклад, на березень - "Пісня жайворонка", на липень - "Пісня косаря", на серпень - "Жнива" і т. п. В цих п'єсах виражена глибока любов Чайковського до російської природи, до російського життя. Особливо популярні п'єси "Пісня жайворонка", "Пролісок", "Баркарола", "Осіння пісня", "На тройці".
У п'єсі "На тройці" (листопад) проходить широка, співуча мелодія, яка супроводжується передзвоном дзвіночків-бубенців, що немовби поступово віддаляються.
У збірнику "Дитячіий альбом" Чайковський подав чудові зразки музичних п'єс, доступних і за обсягом, і за змістом для сприйняття дітьми навіть молодшого віку.
Частина цих п'єс має танцювальний характер (вальс, полька, мазурка, камаринська), частина - зображальний характер, пов'язаний або з природою ("Жайворонок") або з дитячими іграми ("Хвороба і похорон ляльки", "Гра в коней"). Є в альбомі і казкові образи - "Нянина казка", "Баба-яга".
Валети. П. І. Чайковський написав три балети - "Лебедине озеро", "Спляча красуня" і "Щелкунчик". В цих балетах він підніс на велику височінь якість і значення музики в балетному спектаклі. До нього музика в балеті відігравала головним чином підсобну, другорядну роль. Пишучи музику, зручну для танцю, Чайковський зумів створити в ній певні образи, характери, відобразити глибоке почуття і переживання дійових осіб.
Чайковський вніс у свої балети багато лірики і драматизму. Музика цих балетів настільки художня і змістовна, що зроблені з них сюїти часто виконуються в симфонічних концертах і є улюбленими творами найширших народних мас.
П. І. Чайковський є найулюбленішим російським композитором, його музика справила великий вплив на весь наступний розвиток російської і радянської музики і користується великою популярністю серед широких мас всього світу. Вся творчість Чайковського пройнята любов'ю до життя, до людини, до її внутрішніх почуттів і переживань.

 
 

Цікаве

Загрузка...