WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → О. П. Бородін (1833—1887 рр ) - Реферат

О. П. Бородін (1833—1887 рр ) - Реферат

картині. Прекрасним зразком твору народного характеру є "Хор селян" з останньої дії опери - "То не буйний вітер". В цьому хорі, що звучить майже весь час а-капела, Бородін з великою силою передає горе, тугу і сум руського народу, змученого кривавими набігами на Русь. Тут композитор створює мелодику, настільки близьку за своїм інтонаційно-ритмічним ладом до старовинної народної пісні, що важко відрізнити цю оригінальну мелодію Бородіна від справжньої народної пісні. Глибоко народний також багатоголосний підголосковий склад цього хору
Важливе значення в опері мають великі арії, в яких Бородін створює яскраві правдиві характеристики всіх дійових осіб. Ха-ра*ктеристика самого Ігоря найповніше подана в його великій арії-монолозі у 2-й дії - "Ні сну, ні спочину намученій душі", що є центральним моментом всієї опери. В арії виражені туга Ігоря, його глибоке переживання в зв'язку з невдалим походом і полоном, його любов до батьківщини, до свого народу і Яро-славни.
Починається арія оркестровим вступом, в якому важкі акорди в низькому регістрі передаютьпохмурий, пригнічений настрій князя. Далі починається речитатив князя: уривчасті і в той же час стримано скорботні інтонації добре передають його душевний стан.
Думки про пережите лихо, про полон приводять до прагнення добитися свободи. Це виражено героїчною музикою на словах "О дайте, дайте ви свободу".
Ніжність і любов до дружини виражені в чудесній мелодії середньої частини арії, яка захоплює своєю м'якістю, плавністю, співучістю,- "Ти одна, голубко ладо". Мелодія ця звучить і в "Плачі Ярославни" в ті моменти, коли Ярославна думає про Ігоря. Ця мелодія набуває значення теми їх любові.
Після цієї мелодії знову з'являється героїчна тема, пов'язана із словами "О дайте, дайте ви свободу"; вона знову приводить до початкового речитативу і закінчується ще більш скорботними інтонаціями, що передають тугу і безвихідність, - "Ох, тяжко".
Чарівні риси російської жінки дає Бородін у музичній характеристиці Ярославни. Вони яскраво виражені у великій сцені Ярослазни з дівчатами і братом Володимиром Галицьким і особливо у знаменитій великій арії "Плач Ярославни". Основна частина арії складається з повторювальних голосінь.
Заслуговує на увагу поява в.арії Ярославни мелодії з арії Ігоря - його звернення до Ярославни.
Форма арії Ярославни вільна, близька до форми російських пісень-голосінь: ряд різноманітних куплетів чергується з приспівом-голосінням.
Друга і третя дії - половецький стан - е картинами Сходу. Тут ми маємо і лірику, сповнену млості і пристрасті (хор половецьких дівчат і каватина Кончаківни), тут і суворість, вайлуватість "дикого" народу (хор половецького дозору, танець хло,п-чиків, арія Кончака, половецький марш), тут, нарешті, і буйний" загальний танець, що супроводжується хором.
Всі теми, пов'язані з головними дійовими особами, стали тематичним матеріалом великої увертюри до опери.
Опера "Князь Ігор" - явище виняткове в оперній музиці за своєю оригінальністю, яскравістю і багатством музичної мови, особливо за чарівністю і різноманітністю мелодики.
Симфонії і романси. З симфоній Бородіна найбільшою популярністю користується друга, під назвою "Богатирська". В ній композитор дає образи російських богатирів, показує їх силу, міць і буйні веселощі (танцювальний характер фіналу). Перша частина симфонії починається зразу з головної партії, в якій є два контрастні музичні образи. Перший образ характеризує богатирську силу і могутність народу; в дальшому розвиткові цієї частини він набуває значення основної теми. В репризі основна тема стає більш урочистою і на закінчення завдяки звучанню всього оркестру набирає вольового, життєстверджуючого характеру.
Другий образ головної партії - веселий танцювальний мотив, сповнений відваги і завзяття. Побічна тема контрастна до головної партії; дуже мелодійна, співуча, написана в характері старовинної протяжної ліричної пісні.
Чудовими є і романси Бородіна. Деякі з них написані на власні слова, як-от: "Спляча княжна", "Пісня темного лісу", "Море", "Арабська мелодія". Пісні "Спляча княжна" і "Пісня темного лісу" мають алегоричний зміст. Під образом сплячої в глухому лісі князівни розуміється Росія, яка спить глибоким сном і яку потрібно розбудити до життя. В розповіді темного лісу почувається бунтарство і завзяття народної сили, що йде проти гнобителів, проти соціального гніту. Музика цих пісень, як і інших пісень композитора, надзвичайно яскраво передає зміст тексту. У "Сплячій княжні" характер завороженості казкового сну створюється завдяки ритмічному похитуванню в акомпанементі і в голосі, завдяки великим секундам у фортепіанній партії, м'яким, плавним інтонаціям голосу. Цей образ змінюється бурхливим, стрімким і диким поривом, що передає раптову появу дикої зграї відьом і чортів. Тут різко змінюється темп: характерними для цього місця є різкі стрибки і потім стрімкий рух вниз у голосі і цілотонна гама в басі у фортепіанній партії.
У "Пісні темного лісу" подано образ стихійного народного руху. Всі музичні засоби цієї пісні глибоко пов'язані з старовинним ладом оповіді пісні: широкі інтервали, характерні спадні інтонації в кінці фраз, постійно змінюваний розмір (7, 6 і 5 чвертей), низький регістр.
Одним з кращих ліричних романсів композитора є дивовижний за своєю глибиною і зворушливістю романс на слова Пушкіна "Для берегов отчизны дальней". Серед останніх його романсів цікава також пісня на слова Некрасова "У людей-то в дому", в якій яскраво виражені мрії селянина про кращу долю.
Для музики Бородіна характерна монументальність, широчінь, епічність його творів, виражена в ясних, строго симетричних формах. Його твори визначаються оповідним, описовим характером, картинністю. Музична мова композитора дуже мелодійна, позначена національним колоритом.
Творчість Бородіна справила великий вплив на дальший розвиток класичної і радянської музики.

 
 

Цікаве

Загрузка...