WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → О. П. Бородін (1833—1887 рр ) - Реферат

О. П. Бородін (1833—1887 рр ) - Реферат


Реферат
на тему:
О. П. Бородін (1833-1887 рр )
Олександр Порфирійович Бородін народився 1833 р. в Петербурзі. Загальну освіту Бородін здобув дома. Уже в дитинстві в нього яскраво виявились захоплення хімією і музикою, які визначили зміст всього його життя і діяльності. В обох галузях хлопчик виявив велику обдарованість.
В ранньому дитинстві Бородін часто відвідував казарми, що були недалеко від їхнього будинку. Там часто грав військовий оркестр. Матері довелося запросити одного з музикантів цього оркестру для навчання хлопчика гри на флейті. Незабаром він почав навчатися гри на фортепіано, а років 9-ти уже робив спроби складати невеликі музичні п'єси. Пізніше Олександр разом з одним із своїх ровесників багато грав у чотири руки, відвідував опери, концерти і таким чином знайомився з музичною культурою.
З великим захопленням Олександр займався також хімією. Вся його квартира була перетворена в лабораторію, заповнена приладами для дослідів з хімії тощо.
Коли прийшов час вибирати учбовий заклад, Бородін вирішив поступити в медико-хірургічну академію, де хімія була одним з основних предметів. Своїм серйозним ставленням до занять Бородін звернув на себе увагу професорів академії. Поряд з посиленими заняттями в академії він не залишив також занять музикою.
Успішно закінчивши академію, Олександр Порфирійович почав самостійну роботу як лікар у військовому госпіталі. Однак незабаром він залишив цю роботу і цілком віддався науковій праці в галузі хімії. У 1859 р. Бородін одержав наукове відрядження за кордон, де багато і успішно працював по основній спеціальності, продовжуючи займатись також музикою.
Повернувшись до Петербурга у 1861 p., Бородін зайняв посаду професора органічної хімії в тій же академії, де раніш вчився, і продовжував науково-дослідну і педагогічну діяльність до кінця свого життя.
Незабаром після повернення з-за кордону Олександр Порфирійович познайомився і зблизився з балакіревським гуртком. Як і раніш, музика для Бородіна була улюбленим заняттям у вільний від основної роботи час. Тісне спілкування з друзями-композиторами і музикантами сприяло тому, що Бородін не тільки не залишив музичних занять, але й написав ряд великих творів. У 1869 р. була з успіхом виконана його Перша симфонія. Запалений цим успіхом, Олександр Порфирійович почав писати Другу симфонію, яку він закінчив тільки через 7 років. В цей час уже починає виявлятися характерна для Бородіна повільність у роботі над музичними творами, обумовлена його величезною зайнятістю науковою, педагогічною і громадською працею. Крім основної роботи в академії, Бородін багато уваги приділяв і громадській роботі: він був одним із засновників і головних діячів перших Вищих жіночих медичних курсів у Петербурзі. Крім того, Олександр Порфирійович брав участь в роботі різних наукових товариств.
Музику О. П. Бородін писав тільки у вільний час, тобто влітку або під час хвороби. "Коли я хворий,- пише він,- настільки, що сиджу дома, нічого ділового робити не можу, голова тріщить, з очей течуть сльози, через кожні 2 хвилини доводиться лізти в кишеню за хусточкою,- я пишу музику".
У 1869 р. Бородін розпочав роботу над своєю єдиною оперою "ІКнязь Ігор" за сюжетом "Слово о полку Ігоревім", запропонованим йому Стасовим. Писав він оперу 18 років і все-таки вона лишилась незакінченою 1.
Працюючи над симфонією і оперою, Бородін попутно написав кілька пісень і романсів.
Особливим успіхом користувалася симфонічна картина Бородіна "В Середній Азії", написана у 1880 р. За відзивом Стасова, ця поема "чудова за поетичністю, колоритом пейзажу, за дивовижними барвами оркестру".
В останні роки життя Бородін, працюючи над оперою "Князь Ігор", написав два квартети і 3-тю симфонію. Симфонія лишилась незаписаною; 1-шу і 2-гу частини її відновив по пам'яті Глазунов.
Творча і громадська діяльність Бородіна, його моральне обличчя, його благородний, чуйний характер створили йому велику популярність, особливо серед студентської молоді.
На початку 1887 р. Олександр Порфирійович Бородін нагло помер від паралічу серця.
ТВОРЧІСТЬ О. П. БОРОДІНА
О. П. Бородін написав оперу "Князь Ігор"; три симфонії (3-тя симфонія незакінчена), симфонічну картину "В Середній Азії", два квартети, кілька фортепіанних мініатюр, з яких 7 п'єс об'єднані в "Маленьку сюїту", і 17 романсів та пісень. Найбільшим його твором є опера "Князь Ігор", написана на власне ліб-ретто, в основу якого покладено "Слово о полку Ігоревім".
Приступивши до створення опери, Олександр Порфирійович з властивою йому старанністю й серйозністю вивчає численні історичні і літописні джерела, що стосуються цієї епохи. В цьому велику допомогу йому подає В. В. Стасов.
В опері відображено патріотизм, мужність і благородство князя Ігоря, захисника свого народу. В ній життєво правдиво показані герої, причому не як далекі схематичні образи, а як близькі і зрозумілі люди. Кожна Дійова особа має свою музичну характеристику, найповніше виражену у великих аріях. Виділяючи весь час вокальну партію, Бородін разом з тим створює чудову за виразністю і самостійну за художнім значенням оркестрову партію, наприклад, у сцені затемнення сонця, в пролозі, у половецьких танцях, у супроводі до арій Ігоря, Кончака, до "Плачу Ярославни" і т. д.
Велике місце в його опері займають хори, тут багато широко розгорнутих хорових сцен, які роблять .в цілому цю оперу глибоко народним твором. Одним з яскравих образів є перший монументальний хор. з пролога "Сонцю красному слава", в основу якого покладені сповнені могутньої сили і урочистості заключні слова із "Слова о полку Ігоревім". В хОрі дуже добре передано характер епічної давнини -суворо урочистий, сповнений сили і могутності.
Чудовим є хори дівчат у 1-й дії, в яких Бородін з винятковою яскравістю передає і переляк дівчат у 1-й картині 1-ої дії в сцені з князем Галицьким, і скаргу в зверненні їх до Ярославни у 2-й

 
 

Цікаве

Загрузка...