WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Навчання музичної і нотної грамоти (пошукова робота) - Реферат

Навчання музичної і нотної грамоти (пошукова робота) - Реферат

розмір. У III класі треба ознайомити дітей з шістнадцятими, що не становитиме особливих труднощів, а також з нотою з крапкою і з паузами. Пояснення нот з крапкою і пауз подані в розділі "Музична грамота". Слід звернути увагу дітей на виражальне значення цих явищ.
Чверть з крапкою завжди виділяє відповідне слово, надає йому характеру широти, важливості. Зніміть крапку при чверті і проспівайте рівними чвертями слово "Здрастуй" у пісні "Здрастуй, гостя зима", і стане ясно, яку яскравість вносить подовження складу з допомогою крапки. Це можна показати в записі і співі.
Та сама мелодія без крапки звучить менш виразно.
Добре проспівати такий приклад з дітьми, щоб вони відчули цю різницю і зуміли передати точно у виконанні тривалості і зрозуміли значення крапки при чверті. Хорошим прикладом цього є "Пісенька про чибіса" М. Іорданського 1.
Тут виразно передається неспокій, хвилювання чибіса. Трохи спокійніше звучить цей же мотив рівними чвертями. Треба, щоб діти відчули і усвідомили цю різницю.
Паузи-перерви у звучанні відповідають за тривалістю цілим, половинам, чвертям і іншим тривалостям. Найчастіше зустрічається в піснях четвертні і восьмі паузи.
Іноді пауза служить для відчленування однієї фрази (частини) пісні від іншої. Але в деяких піснях вона має велике змістове значення, наприклад, вона означає перепочинок у трудовій пісні "Эй, ухнем".
Показуючи чотиричастковий розмір, слід звернути увагу дітей на те, що цей розмір часто використовується для маршу. Але чотиричастковий марш менш частий і більш розмірений, ніж в 2/4. Тому урочисті, святкові марші мають чотиричастковий розмір (рахування на 4, як ми говоримо дітям). Яскравими прикладами цього є "Гімн Радянського Союзу", "Інтернаціонал"; варто згадати також "Пісню про Батьківщину" Дунаєвського та багато інших урочистих і святкових пісень.
Читання нот. Читання нот в цьому класі можна подати ще і в тональності Соль-мажор, тому що учні можуть використати звукоряд, який виходить за межі до 1 - до 2.
Оскільки учні знайомляться в цьому класі із знаками альтерації, їх можна використати в записі під час співу з нот. Для того щоб загальноприйнятий запис із знаками альтерації при ключі був зрозумілий учням, слід пояснити, що ключовий знак має значення на протязі всієї пісні.
Для настройки можна користуватися тризвуком в межах октави з подвоєнням тоніки або п'ятого ступеня.
Так можуть бути використані багато які з розучуваних пісень, записані цілком або уривками. Дуже важливо під час розучування двоголосних пісень користуватися записом пісень на два голоси на двох рядках 1. Наведемо приклади.
Приклад у До-мажорі: (Уривок з пісні "Зайчик" П. Потоловського).
Отже, в цьому класі діти знайомляться з поняттям ладу як загальною злагодженістю всіх звуків пісні і з ладами - мажором і мінором. Вони навчаються співати мажорні і мінорні тризвуки і на цій основі визначати лад пісні.
Діти узнають про тон і півтон як міру відстані між суміжними звуками і вчаться розрізняти їх на слух. Вони узнають про знаки підвищення і зниження - діез і бемоль, про спосіб їх запису при ключі, про тривалості шістнадцяті, ноти з крапкою, паузи і розмір 4/4- Вони навчаються співати з нот складніші' приклади, в тому числі і різні стрибки на звуки тризвуку, а також розучувати з нот двоголосні пісні.
Робота в IV класі
В цьому класі в основному закріплюють раніш здобуті знання і назики. -Крім того, дітям дають ще поняття інтервалів.
Інтервали. Слово інтервал вживається не тільки у музиці. Шикуючи військо або фізкультурників з певними проміжками на певній відстані, говорять про інтервали в строю. Таким чином, слово інтервал означає проміжок, відстань. У музиці слово інтервал вживається в розумінні відстані між звуками по висоті (між ступенями). Звичайно, точності у знанні інтервалів в IV класі бути не може. Треба показати дітям на знайомих піснях, що ходи голосу в пісні бувають різні - зустрічаються стрибки дуже великі і дуже малі, близькі переходи тощо. Це означає, що в піснях зустрічаються різні інтервали. Найближчий перехід з одного східця звукоряду на суміжний має назву секунди, що, як відомо, означає другий, тобто другий ступінь.
Необхідно уважно проглянути кілька відомих дітям, уже вивчених пісень, в яких зустрічається багато секунд, щоб діти зрозуміли, про що йде мова. Для цього можна використати з пісень I класу "Скок-поскок", де рух секундами відповідає рухові молодого дрозда, що стрибає по східцях. Слід звернути увагу дітей на те, що секунди можуть бути великі (цілий тон) і малі (півтону).
Уявлення про секунди треба всіляко закріпляти: звертати увагу дітей на секунди, що зустрічаються в розучуваних піснях, пропонувати їм визначати секунди в піснях і в записі, відмічати секунди під час читання нот. Слід завжди користуватися терміном секунди для того, щоб він став звичним для дітей. Проте слід застерегти вчителів від зубрячки не тільки секунди, але й усяких інтервалів, незалежно від пісні. Знання інтервалів необхідне остільки, оскільки воно допомагає краще розібратися у почутій мелодії, допомагає співати з нот і вчити нові пісні.
Отже, секунда засвоюється дітьми на основі уявлення про поступінний звукоряд як перехід на наступний східець. Інтервали - терція (третій східець) і квінта (п'ятий східець) засвоюються на основі тризвуку. Мажорні і мінорні тризвуки будуються по терціях. Крайні звуки тризвуку утворюють квінту. Ряд пісеннихприкладів для II класу побудований на тризвуку. їх доцільно згадати і розібрати, послухати терції.
У III і IV класах діти співають уже двоголосні пісні, в яких також зустрічаються терції в одночасному звучанні. Слід уважно послухати і ці терції, наприклад, в піснях "Сад", "Спір" та ін.
Для ясного уявлення про терцію і квінту добре показати стрибок на терцію або квінту і поступінний зворотний перехід із східця на східець.
Заповнення терцій сі - ре, ля - до і соль - сі:
У IV класі ще ширше, ніж у III класі, треба застосовувати розучування пісень з нот. Пісні або частини пісень, доступні для сольфеджування, повинні бути проспівані з листа, інші - за допомогою вчителя і в міру можливості з нот, по виготовлених у школі плакатах або по збірниках пісень без супроводу, виданих для учнів Учпеддержвидавом. Безперечно, що при свідомому використанні нот діти значно розвинуться в музичному відношенні.
Приклади з секундами і різними стрибками на стійкі звуки, а також на нестійкі терції в мажорі і мінорі:
У IV класі новим є поняття інтервалу як відстані по висоті між ступенями ладу. В цьому класі дається уявлення про інтервали як у послідовному, так і в одночасному звучанні.
Навики читання нот закріплюються на основі раніш набутих знань. Учні широко користуються нотами під час розучування пісень. Великі уривки пісень засвоюються шляхом сольфеджування, тобто читання нот з листа.
На закінчення необхідно сказати, що слід поступово знайомити дітей з найбільш вживаними знаками нотного письма, що відносяться до сили звучності, до посилення і ослаблення, до затримки, повторення і характеру звуковедення.
Всі знаки мають пов'язуватися в уявленнях дітей з музичним звучанням, з його виразністю.
Музичну і нотну грамоти не треба виділяти окремо, їх можна вивчати безпосередньо у зв'язку із співом і на основі його. Так вони краще закріпляться в уявленні дітей.

 
 

Цікаве

Загрузка...