WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Навчання музичної і нотної грамоти (пошукова робота) - Реферат

Навчання музичної і нотної грамоти (пошукова робота) - Реферат

ролями. Не рекомендується особливо затримуватись на показі раху-вдиня дітьми. Це вимагає великого тренування і часу.
Читання нот. Під час читання нот у II класі можна користуватися прикладами, побудованими не тільки на поступінному русі, тобто на звукоряді, як це мало місце в першому класі, але й прикладами, побудованими за тризвуком, до яких входять - половина, чверть і восьма. Тризвуки діти повинні, співати 'не тільки підряд, йде й врозбивку. Наприклад, після співу тризвуку до - мі - соль і соль - мі - до треба співати тільки соль - мі або соль - до або ж мі- соль, соль - до і т. д. Те саме треба зробити і з тризвуком фа - ля - до.
Можна давати для читання з нот уривки вже відомих дітям пісень, не кажучи їм ні слів, ні назви.
Приклади для сольфеджування даються спочатку в нотному записі без словесного тексту. Після того як приклади проспівано з нот, їх можна співати і з словами 1.
Відомі дітям пісні, які сольфеджуються без тексту:
Перед співом кожного прикладу треба проспівати з дітьми відповідний тризвук і ті звуки тризвуку, які зустрінуться в пісні. Перед співом пісень в До-мажорі може бути проспіваний для настройки і звукоряд; у Фа-мажорі - лише ті відрізки звукоряду, в яких не зустрічається сі-бемоль.
Отже, на другому році навчання діти засвоюють увесь звукоряд в межах до1 - до2. Вони навчаються розрізняти на слух тоніку, узнають, що тонікою закінчується пісня, навчаються співати тонічний тризвук. Діти узнають, що тоніка і тризвук можуть мати різну висоту. Таким чином, в них складається початкове поняття про тональність. Діти співають приклади в До-мажорі і Фа-мажорі. Під час співу з нот вони користуються, крім чвертей і восьмих, також половинами. Приклади для читання будуються за звуками тризвуку і за звукорядом. Крім того, діти навчаються розрізняти наголоси в пісні, знайомляться з тактовою рисою, тактом, рахуванням на два і три та їх позначеннями при ключі, поки що не у вигляді дробу, а лише у вигляді чисельника (тобто два або три), шр позначає рахування. Вони узнають також про те, як рахування показується диригентськими рухами.
Робота в III класі
Під час викладу системи роботи в III класі ми приділимо основну увагу новим питанням, що входять до програми III класу, і не будемо докладно зупинятися на тих питаннях, які є продовженням і розвитком того, про що вже йшла мова в II класі. Такими новими питаннями є питання про лад, про мажор і мінор, про тон і півтон.
Лад, мажор і мінор. Поняття про лад можна вважати до певної міри уже підготовленими у II класі. Завдяки засвоєнню тоніки і тризвуку діти вже підготовлені до розуміння того, що пісня - не випадковий набір звуків. Дітям можна пояснити, що в кожній пісні звуки мають свій лад, але лади в піснях бувають різні. Найзвичайніші лади - це мажорімінор.
З розділу "Музична грамота" ми дізналися про різницю між мажором і мінором. Діти повинні освоїти на слух звучання мажорного і мінорного тризвуку, тому що настройка до мажорної або мінорної пісні дається відповідним тризвуком. Якщо в перших двох класах мало мінорних пісень, то в III і IV класі їх більше. Треба з'ясувати, що пісні журливі здебільшого співаються в мінорі, а веселі, бадьорі, впевнені - в мажорі. Наприклад, з пісень III класу "Гімн Радянського Союзу", "Учив Суворов", "На човні", "Льон зелений", "Ой минула вже зима" співаються в мажорі, а "Пісня про Леніна" ("Тихий квітень"), "Соловейку, любий мій", "Подоляночка", "Осінь" - в мінорі.
Значення мажору і мінору можна добре показати на старій революційній пісні "Похоронний марш", в якій чергуються лади 1. Початок і кінець пісні, звернені до загиблих борців за справу народу, співаються в мінорі. Середня частина, в якій говориться про те, що настане той час, коли прокинеться до боротьби весь народ,- в мажорі.
Згодом під час співу пісень слід звертати увагу дітей на лад пісні. Звичайно, при цьому треба мати на увазі, що мінорні пісні - це необов'язково журливі пісні. Наприклад, пісня "Во поле береза стояла" співається в мінорі, але вона не журлива. Проте завдяки мінору ця пісня справляє дуже м'яке враження. Подібною щодо цього є пісня "Струмок" Чичеріної. Для того, щоб діти навчилися розрізняти на слух мажорні і мінорні лади в піснях, треба співати відповідні тризвуки для настройки. За тризвуком діти завжди визначать лад пісні на слух.
Тризвуки доводиться часто співати не з називанням звуків, бо діти ще не знають знаків альтерації, а на голосні або які-небудь склади і слова. Наприклад, "ля", "да", "баю-бай". При цьому треба звертати увагу на хороше інтонування терції тризвуку, що визначає лад пісні, наприклад, ля в мажорному тризвуку фа - ля - до і ля-бемоль у мінорному фа - ля-бемоль - до. Хорошим інтонуванням мажорного і мінорного тризвуку підготовляється засвоєння тону і півтону.
Найскладнішим і найвідповідальнішим у III класі є ознайомлення дітей з тоном і півтоном, із знаками альтерації - діезом і бемолем. Це вимагає хорошої попередньої підготовки, розвитку слуху і розуміння музики.
Треба пояснити учням, що відстані між музичними звуками по висоті вимірюються точно. Мірою тут є тон і півтон. Щоб з'ясувати різницю між тоном і півтоном, уточнити переходи на суміжні ступені, необхідно використати клавіатуру.
У звукоряді до1 - до2 зустрінуться між ступенями переходи і в тон, і в півтон. У До-мажорному звукоряді півтон буде між мі - фа і між сі - до. Треба, щоб діти добре вслухалися в різницю між переходами в півтон і тон. Це допоможе їм співати чисто. Коли в співі з'являється не зовсім точна інтонація, треба користуватися записом пісні, звертаючи увагу на ширше виконання тонових ходів і вужче виконання ходів півтонових. Під час показу знаків альтерації добре користуватися порівнянням пісень в однойменному мажорі і мінорі. Цей прийом яскравий і переконливий для дітей. Так,наприклад, ми співаємо з нот (читаємо з листа) початок української народної пісні "Галя по садочку ходила".
Після попередньої слухової настройки співаємо мелодію спочатку з називанням нот, а потім із словами. Після цього пропонуємо дітям заспівати із словами початок знайомої їм пісні "Во поле береза стояла", починаючи її також із звука соль. Але співати цю пісню треба в даному випадку по слуху, а не за нотним записом.
Пісня звучить так:
Пропонуємо дітям уявити собі, які звуки в цій пісні, якщо вона починається від звука соль, і проспівати цю фразу, називаючи всі звуки. При цьому, звичайно, діти назвуть не мі-бемоль, а щ. Треба, щоб вони проспівали і перший, і другий мотиви і визначили на слух, у чому полягає різниця між ними, який звук змінений (звук мі) і в якій пісні він нижчий ("Во поле береза стояла"). Тоді слід пояснити, знову-таки користуючись рисунком клавіатури, що це мі є знижене на півтону. На клавіатурі треба показати, що це знижене мі відповідатиме чорному клавішу ліворуч від мі. Треба показати знак зниження - бемоль, а також те, як його писати в нотах. Тепер, можна порівняти запис цих двох пісень і проспівати то одну, то другу пісню. Слід проспівати і тонічний тризвук цих пісень, вслухатися в них і визначити їх лад. Перша пісня в мажорі, і тонічний тризвук її буде до - мі - соль; друга пісня в мінорі, і тонічний тризвук її - до - мі-бемоль - соль.
Якщо клас співає чисто у високому регістрі, можна ті самі приклади взяти в межах квінти соль1 - ре2. В такому разі знижений буде звук сі.
Тривалості і

 
 

Цікаве

Загрузка...