WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Музична грамота - Реферат

Музична грамота - Реферат

складають повний такт (приклади № 72-80).
Завдання 12. Затакт.
Приклади з затактом:
Побудова тризвуків. Головні тризвуки ладу. Всякий тризвук складається з двох терцій. Ці терції можуть бути малими і великими. Тризвук, нижня терція якого є великою, а верхня - малою, називається великим, або мажорним. В тому ж випадку, коли малою є нижня терція, а верхня великою, тризвук називається малим, або мінорним.
Тризвуки І, IV і V ступенів називаються головними тризвуками ладу. Ці тризвуки для нього найхарактерніші. На відміну від тризвуків інших ступенів в мажорі всі вони є мажорними.
Як побачимо нижче, в натуральному мінорі всі головні тризвуки є мінорними.
Тризвук IV ступеня, відповідно до назви самого IV ступеня, називається субдомінантовим. Він, як і домінантовий тризвук, є нестійким, бо нестійкі два із ступенів, на яких він будується, а саме: IV і VI ступені.
Завдання 13. Стрибки на IV ступінь мажорного ладу.
IV ступінь засвоюється як нестійкий ступінь ладу, що тяжить до III ступеня; він майже завжди розв'язується рухом на 1/2 тону вниз у III ступені. У випадку, якщо звучання IV ступеня забулося, його можна знайти від III ступеня як звук, на ступінь вищий останнього.
Співати в тональностях До-, Соль-, і Фа-мажор окремі звуки в поступінному русі і стрибками на всі ступені, крім VI ступеня.
Співати субдомінантовий тризвук в усіх відомих тональностях, самостійно, знаходячи IV ступінь від тоніки.
Співати всі головні тризвуки у послідовності Т-S-D-Т, а також у всіляких інших послідовностях, виключаючи D-S як найменш природну послідовність. Співати всі головні тризвуки як угору, так і вниз, самостійно знаходячи від тоніки вихідні звуки тризвуків.
Співати з нот такі музичні приклади:
Обертання інтервалів. Обертанням інтервалу (простого 1) називається перенесення нижнього його звука на октаву вгору або верхнього на октаву вниз. Наприклад:
Інтервал, одержаний від обертання, в сумі з початковим завжди становить чисту октаву, а сумарне числове позначення обох інтервалів дорівнює 9 (в наведених прикладах 3 + 6 = 9; 4 + 5 = 9).
В межах октави є чотири пари взаємообернених інтервалів, а саме:
1) прима і октава (1+8 = 9);
2) секунда і септима (2 + 7 = 9);
3) терція і секста (3 + 6 = 9);
4) кварта і квінта (4 + 5 = 9).
Щоб визначити, який інтервал ми матимемо від обертання даного інтервалу, необхідно числове позначення останнього відняти від дев'яти. Наприклад, обертанням секунди (2) є (9 - 2 - 7) септима і т. д.
Тонова величина взаємообернених інтервалів перебуває в такій залежності:
чисті інтервали обертаються в чисті;
великі " " в малі;
малі " " у великі;
збільшені " ,, у зменшені;
зменшені " " у збільшені.
Тонова величина взаємообернених інтервалів в сумі дорівнює величині чистої октави, тобто 6 тонам. Наприклад, мала терція при обертанні дає велику сексту, їх тонова величина дорівнює відповідно 11/2 т. і 41/2 т. 11/2 + 41/2 = 6.
Обертання інтервалів подає значну допомогу при побудові і визначенні широких інтервалів. Якщо потрібно від даного звука побудувати широкий інтервал, то для цього досить побудувати його обертання в протилежний бік і потім одержаний звук перенести на октаву. Наприклад:
Якщо потрібно визначити величину широкого інтервалу за даними звуками, то для цього верхній звук можна перенести на октаву вниз або нижній звук на октаву вгору і визначити спочатку вузький інтервал, що є обертанням шуканого. Наприклад:
Прості і складні метри та розміри. Розмір 4/4. Метри, що становлять собою чергування одної сильної і одної або двох слабих часток, називаються простими. Такі метри двочасткові і три-часткові, розміри 2/4, 3/4, 3/8 і т. п. Прості метри утворюють прості такти.
У музичних творах сильні частки сусідніх тактів бувають нерідко неоднакові за значенням,.В цьому випадку відбувається злиття двох або кількох простих тактів у один складний; утворюється складний метр, складний розмір. Складний такт на відміну від простих має не одну сильну частку, а кілька, точніше - стільки, скільки простих тактів він об'єднує. В той же час найсильнішою у складному такті є тільки одна частка - перша, саме вона і об'єднує прості такти у складний. Перша частка складних тактів називається сильною, а перші частки простих, що входять в даний складний,- відносно сильними.
Складні такти, метри і розміри поділяються на двочасткові і тричасткові. Складні двочасткові метри - це метри, що утворюються від злиття двочасткових простих метрів.
Із складних двочасткових метрів широко вживається чотири-частковий метр, здебільшого у вигляді розміру 4/4- Складний такт в 4/4 складається з двох простих тактів в 2/4. Відповідно до цього він має одну сильну частку - першу і одну відносно сильну - третю частку. Друга і четверта частки в цьому такті є слабкими. Див. приклади 88-94.
Розмір 4/4 часто позначається буквою С.
Із складних тричасткових метрів найбільш вживаються:
1) Шестичастковий метр у вигляді розмірів 6/8 і 6/4:
Див. приклади 190-196.
2) Дев'ятичастковий метр у вигляді розміру 9/8:
Наприклад, пісня Шостаковича "Вітчизна чує".
3) Дванадцятичастковий метр у вигляді розміру 12/8:
Наприклад, пісня Захарова "Пройдуть роки".
Якщо ж розглянути складний двочастковий розмір за співвідношенням між сіткою сильних і відносно сильних часток в такті, то розмір6/8, наприклад, швидше нагадає нам двочастковий розмір (сполученням у такті тільки двох наголосів - лік "раз" і "чотири").
Завдання 14. Розмір 4/4.
Співати знайомі пісні, написані в чотиричастковому метрі, з одночасним тактуванням. Як музичний матеріал використати для цього такі пісні:
"Пісня про Батьківщину" І. Дунаєвського (починається з затакту);
"Комуністичній Партії - хвала" А. Філіппенка;
"Пісня молоді" В. Мураделі;
"Гімн братерству" П. Майбороди;
"Марш радянської молоді" С. Тулікова;
"Ми за мир" С. Тулікова;
"Пісня про краснодонців" В. Соловйова-Сєдого;
"Цвіркун" І. Морозова;
"В неволі скатований люто", російська народна революційна пісня;
"Сміло у ногу рушайте", російська революційна пісня;
"Вічний революціонер" М. Лисенка і т. д. - Співати з нот з тактуванням на 4/4 такі приклади:
Завдання 15. Стрибки на VI ступінь мажорного ладу.
VI ступінь засвоюється як нестійкий ступінь ладу, що тяжить до V ступеня; він звичайно розв'язується рухом на 1 тон вниз у V ступінь. Іноді він розв'язується і рухом вгору через вводний звук у тоніку. Якщо звучання VI ступеня забулося, його можна знайти або в V ступені, як сусідньому з ним, або від тоніки через вводний звук.
Співати в тональностях До-, Соль-, Фа-мажор окремізвуки у поступінному русі і стрибками на всі стійкі і нестійкі ступені.
Співати з нот такі музичні приклади:
Мінорний лад (мінор). Велика кількість музичних творів і, зокрема, пісень написано не тільки в мажорному, але й у мінорному ладі. У музичній літературі і в народному стилі ці два лади є найпоширеніші. За характером звучання вони значно відрізняються один від одного. У перекладі українською мовою мажор означає великий, dur - твердий; з другого боку, мінор - менший, moll - м'який. Ці значення у великій мірі

 
 

Цікаве

Загрузка...