WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Музична грамота - Реферат

Музична грамота - Реферат

пісня;
"Колискова пісня в бурю" П. Чайковського.
Співати почергово в тональностях До-, Соль- і Фа~мажор в поступінному русі і стрибками на стійкі.
Співати гами в усїх трьох тональностях і тризвуках, тонічному і домінантовому, останній з розв'язуванням в тонічний унісон.
Співати з нот такі музичні приклади, додержуючи всіх відтінків виконання:
Завдання 9. Стрибки на сьомий ступінь мажорного ладу. Інтонування стрибком нестійких ступенів ладу є більш важким, ніж інтонування стійких ступенів. Це пояснюється не чим іншим, як нестійкістю цих звуків, прагненням їх до розв'язування, до переходу в інші звуки, на яких створюється відчуття стійкості. При відсутності навику інтонування стрибком нестійких звуків ми завжди попадаємо замість них на сусідні стійкі; і це цілком закономірно, бо звучання стійких звуків створює враження спокою, природності зупинки. Однак нестійкі ступені ладу цілком можуть бути засвоєні як стійкі на основі відчуття ладової характерності звучання кожного ступеня. VII ступінь, наприклад, засвоюється як нестійкий ступінь, що тяжить до то-ніки знизу. В тому випадку, якщо співак забув звучання VII ступеня в даний момент, його можна знайти від тоніки як ступінь, сусідній з тонікою знизу.
Співати в тональностях До-, Соль-, і Фа-мажор окремі звуки в поступінному русі і стрибками на стійкі та на VII ступінь.
Співати з нот такі музичні приклади:
Інтервали. Інтервал - це відстань між двома звуками по висоті, вірніше - співвідношення між ними. Кожна мелодія являє собою виразну послідовність різних інтервалів, і тому знання інтервалів має для співу з нот велике значення. Навики інтонування різних інтервалів від даного звука разом із засвоєнням характерів звучання кожного ступеня ладу становлять собою дві основи співу з нот.
Нижній звук інтервалу називається основою, верхній -"o вершиною інтервалу. Інтервал, звуки якого взяті послідовно, називається мелодичним; в тому ж випадку, якщо звуки беруться одночасно, інтервал називається гармонічним.
Звуки інтервалу називаються, як правило, знизу вверх. У випадку необхідності назвати інтервал зверху вниз (низхідний інтервал) напрям руху обов'язково вказується, наприклад: ре-моль вниз.
Величина інтервалів вимірюється двояко: за кількістю охоплюваних інтервалом ступенів (ступенева, кількісна величина інтервалу) і за кількістю вміщених в ньому тонів і півтонів (тонова, якісна величина інтервалу).
Для позначення кількісної величини інтервалу є вісім основних назв. Ці назви вказують на кількість вміщених в інтервалі ступенів, включаючи обидва дані ступені:
1. Прима (позначається цифрою 1), наприклад:
Кількісна (ступенева) величина визначає інтервал лише приблизно, тому що не всі відстані між сусідніми ступенями є однаковими; наприклад, секунда до-ре містить в собі цілий тон, а секунда мі-фа - тільки півтону. У зв'язку з цим необхідне також визначення якісної (тонової) величини інтервалу. Остання позначається прикметниками: велика, мала, чиста, збільшена і зменшена або скорочено: в., м., ч" зб. і зм. Великими і малими інтервалами бувають секунди, терції, сексти і септими, чистими - пріми, кварти, квінти і октави. Крім того, всі інтервали можуть бути збільшеними і зменшеними:
ч. 1 містить в собі 0 тонів;
м. 2 ,, " 1/2 тону;
в. 2 " " 1 тон;
м. 3 " " 1 1/2 тону;
в. З " " 2 тони;
ч. 4 " " 2 1/2 тону;
ч. 5 " " 3 1/2 тону;
м. 6 " " 4 тони;
в. 6 " " 4 1/2 тону;
м. 7 " " 5 тонів;
в. 7 " " 5 1/2 тону;
ч. 8 " " 6 тонів.
Інтервал величиною в три тони (тритон) залежно від кількості охоплюваних ним ступенів являє собою або зб. 4 (наприклад, фа-сі), або зм. 5 (наприклад, сі-фа).
Консонанси і дисонанси. За враженням, яке справляється на слух, гармонічні інтервали поділяються на консонанси і дисонанси.
Консонансами називаються інтервали, що звучать м'яко; звуки їх немов зливаються один з одним, не входячи в суперечність. Консонанси поділяються на досконалі і недосконалі. Досконалими називаються такі консонанси, звуки яких у значній мірі зливаються; для цієї групи консонансів характерна деяка пустота звучання, що є наслідком значного злиття звуків одного з одним. До досконалих консонансів належать всі чисті інтервали - пріма, октава, квінта. Недосконалими консонансами називаються такі консонанси, звуки яких менш зливаються і які тому звучать повніше. До недосконалих консонансів відносяться великі і малі терції і сексти, а також кварта у верхньому регістрі.
Дисонансами називаються інтервали, що звучать різко; звуки їх не зливаються один з одним. До дисонансів відносяться великі і малі секунди і септими, чиста кварта в низькому регістрі і всі збльшені і зменшені інтервали.
Паузь. Музична мова не завжди тече безперервно, нерідка звучання чергуються з мовчанням голосу або інструмента. Ці перерви у звучанні точно вимірюються в часі і записуються за допомогою особливих знаків, шо називаються паузами. Як і звучання,-паузи мають певне виражальне значення. Наприклад, в пісні Іорданського "Літо" (приклад № 63) паузи, скорочуючи тривалість звуків на словах "тук, тук", допомагають відтворенню стуку дятла; у відомій бурлацькій пісні "Эй, ухнем" паузи зв'язані з чергуванням робочих зусиль бурлаків і т. д. Як і ноти, паузи поділяються за тривалістю на цілі, половинні, четвертні і т. д. Позначаються вони так:
Ціла пауза (на нотному стані позначається донизу від четвертої лінійки) - ;
половинна пауза (на нотному стані позначається вгору від третьої лінійки) ;
четвертна пауза ;
восьма пауза ;
шістнадцята пауза .
Рядом з паузами, як і з нотами, в разі необхідностіставлять крапки, які збільшують тривалість паузи, як і ноти, наполовину. Лігами паузи не сполучаються.
Завдання 10. Паузи.
Співати з нот такі музичні приклади:
Завдання II. Стрибки на II ступінь мажорного ладу.
II ступінь засвоюється як нестійкий ступінь, що тяжить до тоніки згори, його можна знаходити також від тоніки,- як звук ступенем вищий від останнього.
Співати в тональностях До-, Соль-, Фа-мажор окремі звуки в поступінному русі і стрибками на стійкі, на VII і II ступені.
Співати з нот такі музичні приклади.
Примітка. Досить важко, та й непотрібно, починати тактувати з різних часток (при співі прикладів з затактом). Можна тактувати перший такт цілком, починаючи з першої частки, а починати співати з тієї частки, з якої починається затакт.
Затакт. У творах літературного характеру окремі фрази, а також і самі твори часто починаються з ненаголошених складів. Такі, наприклад, "Гімн Радянського Союзу" ("Союз нерушимий..."), "Песня о Родине" ("Широка страна моя родная...") та ін. Цьому в музиці відповідає початок із слабкої частки такту. Перший такт у таких музичних творах є неповним, в ньому відсутня сильна частка, а нерідко і частина слабких. Неповний такт, з якого починається музичний твір або яка-небудь його музична частина, називається затактом. В затакті може бути найрізноманітніша кількість тривалостей; починатися він може з будь-якої частки такту, крім першої. Стільки тривалостей, скільки є їх в затакті, звичайно бракує в останньому такті, так що тривалості затакту і останнього такту в сумі

 
 

Цікаве

Загрузка...