WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → М. А. Римський-Корсаков (1844—1908 pp.) - Реферат

М. А. Римський-Корсаков (1844—1908 pp.) - Реферат

нові друзі. Він вступає в тісний, діловий зв'язок з Бєляєвим як його художній радник. Крім російських симфонічних концертів, Беляев організовує нотне видавництво, де видає твори російських композиторів, Більшість з них є учнями і друзями Римського-Корсакова, зокрема Глазунов і Лядов. Вони створюють новий "бєляєвський гурток", який відіграв у той час значну роль у розвиткові і пропаганді російської музики.
Найцікавішими творами цього періоду є симфонічні: "Іспанське капріччіо" - блискуча оркестрова п'єса на іспанські народні теми і "Шехерезада" - програмна сюїта, пов'язана з образами знаменитих арабських казок "Тисяча одна ніч". В цих творах. Римський-Корсаков показує багатство образів і винятково високу майстерність оркестрового письма.
Протягом всього наступного життяРимський-Корсаков продовжував з надзвичайною енергією і цілеспрямованістю виконувати найрізноманітнішу роботу, пов'язану з розвитком російської музичної культури. У консерваторії він проводив плодотворну педагогічну і організаційну роботу.
Після смерті своїх друзів - Мусоргського і Бородіна - Римський-Корсаков зібрав, відредагував і видав їх велику творчу спадщину і тим самим сприяв тому, що чудові твори цих геніальних композиторів здобули широку славу.
Римський-Корсаков часто виступає як диригент не тільки в Росії, але й за кордоном, де він пропагував російську музику. Але основною його музичною діяльністю була творчість. В останній період свого життя він писав музику з надзвичайною швидкістю і написав багато визначних творів. Такій плодотворній композиторській діяльності Римського-Корсакова сприяли, його організованість, працездатність і виняткова композиторська техніка. З 1894 р. він написав ряд творів, з яких особливо-виділяються опери "Ніч перед різдвом", "Садко", "Царева наречена", "Казка про царя Салтана", "Кощей безсмертний" "Сказання про невидимий град Кітеж". Крім того, він написав багато романсів.
У 1905 р. Римський-Корсаков мужньо став на захист революційної студентської молоді і був за це звільнений з складу професорів консерваторії. Студенти консерваторії на знак протесту розучили за чотири дні і поставили оперу Римського-Корсакова "Кощей безсмертний", написану перед революцією і пов'язану за змістом з визвольними ідеями. Незабаром, в результаті наполягання нового директора Петербурзької консерваторії А. К. Глазунова, Римський-Корсаков повернувся в консерваторію.
Остання опера композитора "Золотий півник", написана на сюжет казки Пушкіна і закінчена в 1907 p., була сатирою, в якій він висміяв самодержавство, російського царя і провістив їх загибель. Сам Римський-Корсаков в одному з листів підкреслює: "Додона надіюсь висміяти остаточно". І справді, в характеристиці Додона яскраво показані тупість, забобонність, обжерливість, самодурство і т. ін. Не випадково царська цензура не пропустила цієї опери, і тільки після багатьох клопотань і деяких змін вона була поставлена в 1909 р. Римському-Корсакову так і не довелося побачити своєї останньої опери: в червні 1908 р. він помер від приступу хвороби серця.
Значення Римського-Корсакова як великого педагога і керівника певного напряму в російській музиці надзвичайно велике, його послідовники і учні провадили велику прогресивну роботу в багатьох містах Росії. Деякі з них стали видатними громадсько-музичними діячами в Радянському Союзі, зокрема Спендіаров, Мясковський, Іпполітов-Іванов та багато інших.
ТВОРЧІСТЬ М. А. РИМСЬКОГО-КОРСАКОВА
Творчість Римського-Корсакова багата і різноманітна: він написав велику кількість оркестрових творів (симфонії, сюїти, фантазії, увертюри), концертів, камерних інструментальних ансамблів, романсів і найголовніше - п'ятнадцять опер. Кращими його операми є "Псковитянка", "Майська ніч", "Снігуронька", "Ніч перед різдвом", "Садко", "Царева наречена", "Казка про царя Салтана", "Кощей безсмертний", "Сказання про невидимий град Кітеж" і "Золотий півник". Крім музичних творів і обробок народних пісень, Римський-Корсаков написав підручники з гармонії та оркестровки і спогади "Літопис мого музичного життя".
Опера "Снігуронька". В опері "Снігуронька" Римський-Корсаков особливо яскраво показав любов до рідної природи, до російської давнини, до народних обрядів, пісень, танців і т. д. В центрі опери - образ Снігуроньки, який чарує нас своєю ніжністю, м'якістю, чистотою. Арії Снігуроньки відзначаються співучістю, гнучкістю мелодії, прозоро м'яким звучанням оркестрового супроводу. Музичний образ Снігуроньки складається з кількох тем, що дістали широкий і різноманітний розвиток на протязі всієї опери.
Майже кожна поява Снігуроньки супроводжується в оркестрі інтонаціями з її арії.
Чудово показано природу у пролозі до опери в образах Весни, Мороза, Птахів і т. д.
В сцені пісні і танцю птахів поряд з яскравим і різноманітним за звучанням хором, що передає немовби перекликання птахів, велику роль відіграє і оркестр, який зображує щебетання і шум пташиної зграї. Тут використана справжня народна пісня "Орел-воєвода".
Танцювально-обрядові сцени основані на народних піснях, зокрема на піснях "Ай во поле липонька" (в третій дії) і "А ми просо сіяли" (в четвертій дії).
З трьох пісень пастушка Леля, партію якого виконує низький жіночий голос, найбільш популярною є третя пісня - "Хмарка з громом та й розмову вела". Вона написана в куплетній формі з варіаціями зображального характеру в супроводі.
В образі царя Берендея - в його каватинах у другій і третій діях - Римський-Корсаков виражає одну з основних ідей опери: чарівну силу, красу, багатство природи.
В опері поряд із казковим світом подано широку картину народного побуту глибокої давнини, селянські обряди, образи живих людей, наприклад: Купава, Мізгір, Бобиль.
Для змалювання цього світу Римський-Корсаков широко користується інтонаціями народної і живої мови, багатьма справжніми народними піснями ("Весільний обряд" - 1 дія, сцена Купави з Берендеєм -2 дія, ігри в заповідному лісі -3 дія і т. п.).
Опера "Садко". Сюжет "Садко" побудований на билині про Садка, торгового гостя. Молодий гусляр 1 Садко, посварившись з новгородськими купцями, іде на берег Ільмень-озера, щоб відвести свою тугу. Садко там спостерігає чудесну

 
 

Цікаве

Загрузка...