WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → М. А. Римський-Корсаков (1844—1908 pp.) - Реферат

М. А. Римський-Корсаков (1844—1908 pp.) - Реферат


Реферат
на тему:
М. А. Римський-Корсаков (1844-1908 pp.)
Микола Андрійович Римський-Корсаков народився 1844 р. в стародавньому місті Тіхвіні, Новгородської губернії. Ще в дитинстві він полюбив природу, старовинні народні обряди, які збереглися в місті. Ці дитячі враження були відбиті згодом в його творчості. З раннього дитинства Римський-Корсаков виявив музичні здібності. Шести років він почав вчитися гри на фортепіано, а в одинадцятирічному віці вже пробував самостійно писати музику. У 1856 р. Римський-Корсаков вступив у морський корпус в Петербурзі, але й тут занять музикою не припиняв. Він відвідував концерти і опери. Особливо йому подобалися опери М. І. Глінки.
Один з його викладачів, Канілле, хороший музикант і педагог, поглибив його любов до музики, особливо до російської, і значно розширив музичний світогляд юнака ґрунтовним ознайомленням з різноманітною музичною літературою. Микола Андрійович згодом тепло про нього згадував: "Неоцінима для мене людина"; "Канілле відкрив мені очі на багато чого. З яким захопленням я узнав від нього, що "Руслан і Людмила" дійсно краща опера в світі, що Глінка великий геній...".
У 1859 р. Канілле познайомив свого учня з Балакірєвим. З цього часу почалася дружба Римського-Корсакова з Балакірєвим та його гуртком - Кюї, Бородіним, Мусоргським і Стасовим.
Під впливом спілкування з талановитими передовими російськими музикантами Римський-Корсаков все більше захоплюється музичним мистецтвом. В цей час він написав першу частину скерцо і фінал своєї першої симфонії. Проте незабаром йому довелося надовго відірватися від музики. У 1862 p., після закінчення корпусу, він повинен був зробити кругосвітнє плавання на навчальному судні. На цей час він настільки був захоплений музикою і спілкуванням з своїми друзями, що перспектива тривалої розлуки його дуже лякала. Проте відмовитись від плавання він не міг. Ця подорож хоч і відірвала юнака від музичних занять майже на 3 роки, але все ж справила благотворний вплив на нього в іншому відношенні. Він багато читав, поповнював свою освіту, вивчав іноземні мови.
Серед екіпажу корабля були революційно настроєні люди, з якими Римський-Корсаков зблизився. Більшість же офіцерів зразу відштовхнула його своєю обмеженістю і пустотою. Саме цей період визначив його дальший розвиток як передової людини.
Під час подорожей Римський-Корсаков набрався багато вражень від природи. Образи моря займають згодом велике місце в його творчості.
Весною 1865 р. Римський-Корсаков повернувся до Петербурга, до своїх друзів і знову з захопленням віддався заняттям музикою. В найближчі роки він написав ряд значних симфонічних творів і романсів, серед яких важливо відзначити симфонічну картину "Садко" на сюжет билини і 2-гу симфонію "Антар". Уже в цих творах виявляються характерні риси творчого обличчя Римського-Корсакова: любов до народної тематики і мелодики ("Садко"), інтерес до країн Сходу ("Антар"), програмність, казковість і фантастика.
В кінці 60-х років Римський-Корсаков приступив до праці над своєю оперою "Псковитянка" на сюжет історичної драми Мея. Вибір цього сюжету, безперечно, пов'язаний з піднесенням громадської думки в 60-х роках. В цей час Мусоргський пише свою музичну народну драму "Борис Годунов". В сезоні 1872- 1873 pp. опера "Псковитянка" користувалася великим успіхом, особливо в демократично настроєної молоді.
В цей час відбувалася важлива подія в житті Римського-Корсакова-його запросили в Петербурзьку консерваторію на посаду викладача інструментовки і практичного писання музики. Хоч Римський-Корсаков почував себе недостатньо підготовленим, він все-таки прийняв цю пропозицію. Працюючи на педагогічній роботі, він посилено вивчав музичну теорію і працював над своєю композиторською технікою. Незабаром він зайняв додатково посаду інспектора духових оркестрів морського відомства, і ця робота дала змогу йому грунтовно вивчити духові інструменти.
З 1874 р. Римський-Корсаков стає замість Балакірєва директором безплатної музичної школи і диригентом її концертів. Це дає можливість йому розширити своє знайомство з симфонічним оркестром і розвинути власну диригентську майстерність.
В цей же період Римський-Корсаков складає чудовий збірник російських народних пісень, який становить велику історичну і художню цінність. Незадовго до цього Микола Андрійович став особливо цікавитись російськими народними піснями, знайомитись з різними збірниками. Крім балакірєвського збірника, жоден із записів і обробок, які він прочитав, його не задовольняли. За пропозицією великого знавця і аматора народної пісні Т. І. Філіппова, він записує з його голосу і гармонізує сорок пісень переважно ліричного характеру. Оскільки Римського-Корсакова цікавили не тільки ці, але й інші пісні, він вирішує скласти свій збірник і внести до нього всі різновидності російської селянської пісні - від епічних билин до танцювальних і жартівливих пісень. Збірник із ста пісень був виданий у 1877 р.
Приділяючи багато часу і уваги педагогічній діяльності і працюючи разом з тим над розширенням і поглибленням своєї музичної освіти, Римський-Корсаков в цей період пише значно менше музичних творів. Майже 6 років продовжувався період "творчого переозброювання". Поряд з оволодінням технічною майстерністю велику роль у подоланні творчої кризи композитора відіграла його праця над живим джерелом музичної творчості - народною піснею. У 1878 р. з'являється друга його опера "Майська ніч" на сюжет М. В. Гоголя. Наступною оперою, яка мала особливе значення в творчості Римського-Корсакова, була "Снігуронька" (1880 р.) на сюжет весняної казки О. Островського.
Згодом протягом кількох років Римський-Корсаков писав переважно інструментальну музику. Це було пов'язано з його інтенсивною диригентською діяльністю. Регулярно працює він з оркестровим класом консерваторії. З 1883 р. Микола Андрійович організовує оркестровий клас у придворній капелі. Нарешті, з середини 80-х років організовуються російські симфонічні концерти, на чолі яких стає Римський-Корсаков. Концерти були організовані великим меценатом Бєляєвим; в них виконувались твори переважно російських композиторів.
На цей час у Римського-Корсакова з'являються

 
 

Цікаве

Загрузка...