WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Л. Бетховен (1770—1827 pp.) - Реферат

Л. Бетховен (1770—1827 pp.) - Реферат

розмови він вдавався до записів.
Останні роки життя Бетховена були періодом ще більш гнітючої політичної реакції, яка особливо різко виявилась у Відні. Бетховен часто відкрито висловлював свої республіканські, демократичні погляди, своє обурення тодішнім порядком, за що йому нерідко загрожував арешт.
Стан здоров'я Бетховена різко погіршився. У березні 1827 р. Бетховен помер.
ТВОРЧІСТЬ Л. БЕТХОВЕНА
Симфонії. З усієї великої творчості Бетховена слід насамперед відзначити 9 симфоній, серед яких особливо виділяються 3-я, 5-а, 7-а і 9-а. В них найяскравіше виражено героїчні, революційні прагнення Бетховена, близькість до народу, віра в людину, у перемогу справедливості.
3-я симфонія, названа "Героїчною", значно відрізняється від усіх створених до Бетховена симфоній глибиною змісту і музичною формою. В основі 5-ї симфонії лежить ідея боротьби 3 перемоги. Симфонія починається з теми, про яку композитор сказав: "Так доля стукає в двері".
Спочатку вона звучить з великою силою, але поступово затихає. Мотив поклику долі, що лежить в основі головної геми, проходить через усю симфонію і в останній частині звучить м'яко і невпевнено. На противагу їй, друга, лірична, тема-тема людини, що викладена в першій частині дуже лаконічно, - в дальшому розвитковісимфонії набуває широкого і різноманітного характеру.
Особливо виразна споріднена з нею тема другої частини (приклад "а"), де з'являється урочистий, рішучий музичний образ (приклад "б"), з якого в кінці симфонії виростає могутній, урочистий і переможний фінал (приклад "в").
У цій симфонії Бетховен виразив в узагальненій формі ідею перемоги людини над усім, що стоїть на її шляху, ідею єднання людства та її торжество. Ця ідея торжества і радості людства, яке долає всі перешкоди, лежить також в основі 7-ї і 9-ї симфоній. 9-а симфонія е. винятковим за глибиною свого змісту твором. Новим прийомом е введення в четверту частину цієї симфонії хору на слова оди Шіллера "До радості". Цей гімн радості, єднання людства ("Обнімітесь, мільйони") виражений простою, позбавленою всяких зовнішніх ефектів, радісною мелодією, що поступово розростається в характерний для Бетховена могутній і урочистий фінал.
"Егмонт". Серед героїчних творів Бетховена необхідно відзначити його музику до трагедії Гете "Егмонт". Сюжет цієї музики пов'язаний з історією боротьби Нідерландів у XVI ст. за свою незалежність проти владарювання Іспанії. Одним з вождів, які очолювали цю боротьбу, був Егмонт, що пав жертвою віроломства іспанців. Ім'я Егмонта було оточене любов'ю народу і стало прапором його боротьби і перемоги. Образ героя, борця за свободу свого народу, привернув увагу Бетховена. В ряді музичних епізодів, особливо в увертюрі, відображені боротьба Егмонта, загибель його і торжество народу, який переміг.
Починається увертюрі похмурим, трагічним вступом, в якому важким акордам іспанської сарабанди 1 протиставиться скорботна лірична тема. Основна частина, алегро, показує зіткнення і боротьбу двох тем: першої, теми Егмонта,- стрімкої, напруженої і другої, теми іспанців,- акордової, суворо рішучої. В кінці алегро похоронні акорди (смерть Егмонта) є переходом до урочисто-переможного маршу - фіналу.
Близька до фіналу за своїм характером і пісня Клерхен - нареченої Егмонта, мужньої дівчини, яка закликає народ до боротьби за своє визволення. Пісня ІКлерхен пов'язана з музикою увертюри - темою Егмонта і фіналом. Характерними в ній є заключні інтонації і маршоподібний ритм.
Крім симфоній, Бетховен написав багато увертюр, оперу "Фіделіо", десять скрипичних сонат, з яких найбільш відома 9-а, присвячена Крейцеру 2, і 32 фортепіанні сонати, серед яких найвизначнішими № 8 - "Патетична", № 14 - так звана "Місячна" і № 23 - "Аппассіоната" 3. Останню сонату дуже любив В. І. Ленін.
Чудові також квартети і тріо Бетховена. В деяких з них він використав народні мелодії.
Багато уваги Бетховен приділив і вокальній творчості: він написав близько 70 романсів і пісень і зробив велику кількість обробок народних шотландських та ірландських мелодій, з яких часто виконуються "Застольна", "Краса рідного села", "Милий Джеммі" та інші.
Бетховен підніс музичне мистецтво на небувалу до нього височінь. Він вклав у нього глибокі, серйозні ідеї. Пишучи музику для широких народних мас, композитор прагнув зробити її загальнодоступною.
У творах Бетховена ми чуємо і героїчне піднесення, і обурення, і палкий заклик до боротьби, і віру в світле майбутнє людства. У своїй музиці він втілив і революційний пафос, і кращі прагнення, почуття й переживання передових людей свого часу. Для вираження цього нового змісту Бетховен використав здебільшого великі музичні форми (симфонії, сонати, концерти, квартети і т. д.), в основі яких лежить обов'язкове зіставлення частин і тем, різних за своїм характером.
Сонатна форма дала змогу Бетховену найповніше і найглибше виразити ідею зіткнення, боротьби і перемоги. Бетховен розвинув і вдосконалив сонатну форму. Його твори є зразком класичної музики.
Теми Бетховена відзначаються могутністю, силою, глибиною, іноді трагізмом і скорботою. Для багатьох його тем характерні мелодійність, співучість, ліризм.
Чудовими є ті частини творів Бетховена, які подані в повільному темпі. Вони стримані, урочисто величні, зосереджені, сповнені глибоких роздумів. Завдяки цьому ці частини творів створюють яскравий контраст з бурхливими першими частинами і наступними рухливими, легкими скерцо або менуетами та стрімкими, поривчастими або радісними фіналами.
Бетховен є одним з найбільших музичних геніїв. Значення його творчості винятково велике. Твори Бетховена досі є зразками, на яких виховуються музиканти.

 
 

Цікаве

Загрузка...