WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Завдання і зміст музичного виховання. навчання співу. про дитячі гол - Реферат

Завдання і зміст музичного виховання. навчання співу. про дитячі гол - Реферат

"розспівуються". Часто спів таких вправ і називають розспівуванням.
Як відомо, дуже важливо розвивати в дітей природне для них "головне звучання". Це звучання характерне для порівняно високих звуків, тому серед вправ переважають такі, які співаються у верхньому відрізку звукоряду і зверху вниз. Спускаючись вниз, діти зберігають цей характер звучання. Вправи співаються різноманітні, в різних темпах і на різні голосні.
На самому початку треба навчити дітей співати звук протяжно, наспівно, тягнути його. Наприклад, за знаком учителя діти співають склад "мі". Учитель стежить за тим, щоб діти співали не голосно, щоб голоси не виділялись і звук тягнувся рівно, не затихаючи до кінця. Потім можна запропонувати проспівати склад "да". Тут діти вчаться відкривати рот на голосній "а", а потім на складі "до" вони вчаться закруглювати рот і тримати його в такому стані до кінця звучання, щоб "о" не переходило в "а". Співати ці склади треба на зручних для дітей середніх звуках, наприклад, на звуках фа і соль. Потім ми даємо дітям поспівки на кількох звуках:
Ці звуки слід співати протяжно, ясно формуючи голосні. Наскладі "дінь" треба співати рухливіше, уривчасто, дзвінко. Перед співом кожної фрази треба дати дітям настройку - проспівати або зіграти на інструменті тонічний тризвук.
Треба звернути увагу на те, щоб діти ясно проспівали голосну "ю" і дружно й точно проспівали останню голосну. Іноді корисно запропонувати дітям переходити від звука до звука тільки за знаком учителя, який довільно затримує їх то на одному, то на іншому. Цей прийом розвиває увагу дітей і привчає їх стежити за рукою вчителя.
Треба мати на увазі, що в цій вправі діти часто знижують звук на складі "на" (""а луг"). Треба підтягувати цей звук вгору.
Вся увага має бути спрямована на те, щоб діти ясно і чітко співали голосні, не спотворювали їх.
Треба дати ясний акцент. Спочатку на другій частці ("ку-ку"), а потім на першій частці такту ("чути в ліску").
Цю вправу треба проспівати дуже твердо, чітко. Важливо, щоб склад "ля" діти співали не плоским звуком і щоб голосна "я" злегка наближалась до голосної "а".
Вправу можна повторити, проспівавши її на півтону нижче.
Цю пісню треба співати дуже протяжно, плавно, щоб кожна нота старанно виспівувалась, немовби вливаючись у наступні.
До числа вокальних вправ слід віднести і проспівування гами до-мажор з називанням звуків.
Вся увага повинна бути спрямована на те, щоб співалися голосні, а приголосні тільки коротко вимовлялись і щоб своєчасно було взяте дихання.
У III і IV класах корисно проспівати гами не тільки в помірному, але і в дуже повільному темпі. Це допомагає виробити глибоке дихання і вміння вдержувати його. Учитель стежить за тим, щоб усі звуки співались рівно, з однаковою силою і забарвленням.
Ця вправа допомагає дітям почути і розрізнити в співі legato і staccato. Діти охоче співають ці вправи, немовби наслідуючи звучання скрипки та балалайки.
Діти вчаться ясно формувати голосні, тягнути їх і співати на трьох різних звуках.
Хоч одна голосна співається тут тільки на двох звуках, а не на трьох, як у попередній вправі, проте ця вправа складніша, бо мелодичний рисунок в даному випадку важко виконати цілком точно і чисто. На це і слід звернути головну увагу.
Цей уривок пісні можна проспівати тричі, спускаючись на півтону вниз. Його треба виконати твердо, злегка акцентовано, звернувши увагу на чітке виконання кожної восьмої. Корисно проспівати спочатку на різні склади (до, ля, мі).
Цей уривок має бути проспіваний широко, звучно, на спертому диханні (діти часто уже на кінець першого звука цієї пісні дихання не втримують). Особливу увагу слід звернути на перший склад слова "здрастуй", який слід проспівати добре відкритим ротом, і на слово "гостя". На складі "го" слід округлити рота.
Ця вправа сприяє розвиткові артикуляції. Поступово треба прискорити темп, добиваючись рухливості губ. Співати неголосно.
Співати в помірному темпі legato і staccato, стежити за тим, щоб голосна "а" звучала досить дзвінко. В цьому полягає завдання вправи.
Виконуючи послідовно мажорні і мінорні тризвуки, діти навчаються їх чути, розрізняти і точно виконувати середній звук. Учитель звертає увагу на те, що в другому випадку середній звук звучить нижче, ніж у першому. Ця вправа є хорошою підготовкою до засвоєння мажорного і мінорного ладів.
Ці вправи підготовляють двоголосність і співаються на різні склади.
Кожна вправа має своє головне завдання. Наприклад, для розвитку дикції, артикуляції даються вправи, які вимагають особливої уваги до чіткого формування голосних, твердої і короткої вимови приголосних, до рухливості губ (вправи 5 і 6) і т. д. Для розвитку кантилени, дихання даються вправи протяжного характеру (вправи 2, 4, 9, 11). Для вироблення дзвінкого голосу пропонуються вправи, в яких переважають голосні дзвінкі або з яких вони починаються (вправа 7, 8, 15), і т. д.
Зважаючи на головне завдання кожної вправи, учитель може варіювати її, змінюючи іноді ритм, темп, силу звучності і склади. Це пожвавлює процес вправляння, а головне - примушує дітей уважніше і активніше виконувати завдання. Спочатку вчитель виконує вправу сам, показуючи дітям, на що слід звернути увагу. Кожна вправа повторюється кілька разів підряд, але співається кожного разу по-іншому. Частина з них співається у вигляді секвенції і, повторюючись таким чином, переходить з одної тональності в іншу (наприклад, вправи 2, 3, 4, 7 і т. д.). -Вправи у вигляді секвенції розвивають слух дітей і гнучкість голосу, привчаючи їх швидко переключатися з однієї тональності на іншу. Спів на різні склади допомагає швидше і міцніше засвоїти навик, застосовуючи його у різних умовах. В міру того, як діапазон дитячих голосів розширяється у зв'язку з загальним зростанням і вокальним розвитком, розширяється і діапазон, в якому співаються вправи. Спочатку закріплюється середній;, регістр, а потім вправи співаються в ширшому діапазоні. При цьому треба стежити за тим, щоб спів крайніх звуків не був напружений, крикливий, щоб ці звуки були посильні для дітей.
Протягом одного уроку співають три-чотири вправи. З уроку в урок, протягом довгого часу можуть виконуватись одна або дві складні вправи, дві інші можуть мінятись, чергуватись. Час від часу повторюються старі вправи.
Спостерігаючи за тими чи іншими недоліками в співі класу, учитель використовує здебільшого такі вправи, які сприяють усуненню цих недоліків.
Всі навики, що їх діти набувають в результаті вокальних вправ, необхідно застосовувати під час виконання пісень. Часто буває, коли вправи на розвиток,

 
 

Цікаве

Загрузка...