WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Завдання і зміст музичного виховання. навчання співу. про дитячі гол - Реферат

Завдання і зміст музичного виховання. навчання співу. про дитячі гол - Реферат

співуче. Це становить певну трудність, але цю трудність треба неодмінно переборювати, інакше вийде такий спів, про який говорять: "не співають, а рубають". Дітям слід пояснити, що найголовнішою позитивною якістю співу є вміння співати протяжно, тягнути звук так, як на скрипці.
Чисте інтонування. Хор може виконувати мелодію загалом нібито і правильно, але окремі звуки співати не зовсім точно, трохи нижче або вище, і тоді спів втрачає всю свою принадність. Причина такого явища може полягати в слабо розвинутому слуху і неміцному знанні мелодії. Причина нечистої інтонації криється іноді і в тому, що діти несвоєчасно і неправильно беруть дихання, а іноді - і в загальному стані дітей. Якщо діти втомлені, вони іноді знижують звук, коли ж дітисхвильовані - здебільшого підвищують його.
Почувши фальш у співі учнів, учитель повинен зупинити їх, зосередити їх увагу і запропонувати тихо, спокійно повторити окремий звук або відрізок мелодії, показавши голосом або на інструменті точне виконання. Дітям можна порадити, щоб вони проспівали нижче або вище, і показати рухом руки вверх або вниз.
Дуже бажано приділити якнайбільше уваги відстаючим ч'чням. В таких випадках треба підібрати зручні для них звуки, які вони можуть правильно проспівати (ці звуки називаються примарними тонами голосу), вправляти їх у співі сусіднього звука і таким чином поступово розширяти їх діапазон, доводячи його до норми.
Працювати над чистотою інтонації найзручніше на повільних, протяжних піснях. Пісні, написані в швидкому темпі, треба спочатку розучувати повільно, а потім уже прискорювати і доводити до справжнього темпу.
Ми вже говорили про корисність попередньої ладової настройки співу. Особливу увагу слід звернути на перший звук пісні, на те, щоб він був проспіваний точно за висотою.
Дикція. Необхідно навчити дітей вимовляти слова чітко, ясно, щоб слухачі розуміли їх без напруження. Якщо ми запитаємо дітей, як треба співати, щоб зрозумілі були слова, вони скажуть нам: "Треба співати голосно". Тимчасом це не зовсім так. Можна співати голосно, а слова будуть незрозумілі, і, навпаки, співати дуже тихо, а слова будуть ясні. Справа в тому, що треба правильно вимовляти голосні, надавши роту такої форми, якої вимагає дана голосна.
Правильне формування голосних у співі відіграє першорядну роль у дикції. Важливе значення для чіткої дикції .має також вимова приголосних - вона повинна бути твердою і ясною.
Крім спеціальних вправ, для вироблення дикції треба використати пісні в швидкому темпі, де особливо важливе значення має хороша артикуляція, рухливість губ. Вчитель повинен стежити не тільки за ясною, але й за правильною літературною вимовою слів, бо молодші школярі іноді перекручують їх. Увага вчителя до дикції дітей, до правильної вимови слів допомагає розвиткові мови у дитини, що має неабияке значення на першій стадії навчання.
Виразний спів. Усі співацькі навики служать засобом для художнього, виразного виконання. Тільки виразним співом досягається здійснення тих важливих виховних завдань, які ставляться перед вчителями на уроках співу в школі.
Іноді ми спостерігаємо таке виконання, коли нібито все на місці, все формально виконано, а проте слухати такий спів нудно, він не справляє ніякого враження, залишає слухача байдужим. Треба навчити дітей співати виразно, тобто передавати зміст і настрій пісні. Діти повинні ясно уявити собі те, про що вони співають, відчути певний образ. Цей образ треба розкрити перед дітьми просто і ясно, яскраво і емоціонально. Для прикладу наведемо кілька пісень.
Перед розучуванням пісні "Повітряна" М. Старокадомського учитель розповідає дітям про те, як парашутисти, вистрибнувши з літаків, опускаються на рідну землю, спокійно співаючи пісню "Ти, дзвіночок золотистий, розпустися наді мною" (парашут здалека схожий на дзвіночок). Але ось поряд показалася темна хмара. Коли б не було грози! А то ще вітер почне гойдати парашутиста і до того ж дощ намочить його парашут. Парашутист суворо наказує хмарі, щоб вона пройшла мимо. Хмара проходить, і парашутист продовжує свою пісню.
Спочатку ми чуємо музику спокійну, веселу, а потім, всередині, коли мова йде про хмару, музика стає широкою, протяжною; коли ж парашутист звертається до хмари - музика набуває суворого характеру.
Після того, як діти зрозуміли, відчули художній образ пісні, її зміст і характер, вони повинні передати це в своєму виконанні. Досягається це шляхом передачі всіх необхідних відтінків виконання. Якість звука, його характер, динамічні відтінки, тобто сила звучності і темп повинні бути старанно продумані вчителем.
Слід підкреслити, що справжній, виразний, художній спів, який можливий тільки на основі добре розвинених співацьких навиків, дає насолоду виконавцям і слухачам.
Працюючи над піснею, вчитель весь час має на увазі виховання художнього смаку в дітей. Він стежить за тим, щоб вони співали виразно, емоціонально і в той же час просто, досить стримано, благородно, без всяких вигадливостей. Так, наприклад, в учнів III і IV класів спостерігається іноді таке явище. У піснях протяжного характеру учні, переходячи з одного звука на інший, починають другий не зразу, а ніби під'їжджають до нього. Такий прийом у хорі недопустимий, він заважає художньому співу.
Треба навчити дітей слухати себе і своїх товаришів і критично ставитись до власного співу, помічати недоліки, позитивні якості СЕОГО співу, а також співу інших. Для цього діти повинні засвоїти деякі елементарні правила співу, зокрема: вони повинні співати дружно, розбірливо вимовляти слова, співати протяжно і не дуже голосно і, нарешті, співати виразно. Такі правила можна повісити в класі у вигляді плаката як правила співу. Згодом до цих найелементарніших правил можна додавати нові, складніші правила, наприклад про те, як правильно брати дихання та інші. Нові правила слід доповнювати тільки тоді, коли діти зрозуміють і засвоять попередні навики.
Вокальні вправи. Навики набуваються в процесі розучування і виконання пісні та спеціальних вправ. Вправи повинні забирати небагато часу - 2-3 хвилини на кожному уроці. Вони корисні тому, що учень не відвертає уваги словесним текстом пісні, а разом з учителем зосереджується на тому вокальному завданні, яке передбачено даними вправами.
Ми часто спостерігаємо, що малодосвідчені вчителі співають з дітьми вправи і майже не стежать за тим, як їх виконують діти. Тимчасом важливий не сам факт співу вправ, а правильне виконання завдання. Треба пам'ятати, що співання вправ не є самоціллю, а засобом для навчання дітей правильного співу. Вправи виконуються на початку уроку, на них учні

 
 

Цікаве

Загрузка...