WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Двоголосся у хоровому співі - Реферат

Двоголосся у хоровому співі - Реферат

особливо на підкреслені більш важкі їх сполучення. Треба стежити, щоб у сполученнях "ти" звук "т" вимовлявся дотиканням кінчика язика до зубів
З боку двоголосся найважчою є фраза "співаємо, як хороше нам жити всім". Трудність тут пов'язана з низьким регістром нижнього голосу, швидким темпом і паралельними секстами (які важчі паралельних терцій). Цю фразу треба проспівати спочатку в повільнішому темпі і потім поступово підходити до справжнього На протязі всієї пісні звичайно доводиться "підтягувати" звуки сі і фа-діез. Першу терцію сі - ре корисно вистроїти окремо Пісня виконується в супроводі інструмента.
ПО ЯГОДИ
Чеська народна пісня
Український текст М. Познанської
2. Там полянка є одна,
Всіяна суничками рясно вона.
Козубок я захвачу,
Пригощу вас ягодами досхочу!
Приспів.
3. Ну, а потім, ставши вкруг,
З піснею ми вийдем на широкий луг.
На дитячий спів дзвінкий
Лунко відгукнеться хвойний бір стрункий!
Приспів.
4. Вітерець в той час подме,
Пісеньку підхватить, на крило візьме.
Будуть дома в нас казать:
- Це дзвіночки сині на полях дзвенять!
Приспів.
У пісні "По ягоди" співається про веселий літній відпочинок дітей, які збирають ягоди і співають дзвінких пісень. Пісня виконується весело, з піднесенням. Спосіб звуковедення - legato. Характер звука світлий, легкий. Дихання коротке, швидке. Основну трудність в даній пісні становить інтонаційно точне виспівування всіх шістнадцятих і чітка вимова слів, що припадають на шістнадцяті. Для подолання цих труднощів пісню корисно співати в повільному темпі legato, добиваючись інтонаційно точного виспівування всіх звуків і дуже швидкої і чіткої вимови приголосних. Звуки ре і соль в даній пісні звичайно доводиться трохи підтягувати. Слід звернути увагу на те, щоб звуки першої терції інтонувалися на два голоси зразу точно, без "під'їздів". Пісня виконується без супроводу.
ЗІРНИЦЯ В НЕБІ ДОГОРЯЄ
Слова С. Надсона
Переклад з російської М. Познанської Музика Ц. Кюї
В творі передано настрій безтурботного вечора: засинає село, завмирають пісні і тільки струмочок продовжує дзюркотіти в лісі. Твір виконується дуже спокійно, плавно. Спосіб звуковедення - legato. Характер звука округлений, стриманий. Дихання береться м'яко, але активно і з затримкою перед кожною фразою. Необхіднодуже економно витрачати дихання. Трудності даного твору полягають в різноритмічності і різному підтексті голосів, в наявності ряду хроматизмів1 і необхідності дуже тонкого фразування. Для подолання першої трудності кожному корисно знати мелодію обох голосів, виконувати свою партію дуже ритмічно-і уважно прислухатися до мелодії, що виконується іншою партією. Виконуючи свою партію, необхідно під час співу стежити по нотах за обома партіями.
Інтонаційно найважчим є кінець твору. У нижньому голосі треба звернути увагу на послідовність трьох півтонів: мі-бе-моль- ре-бекар - ре-бемоль - до (на слова "грає, лісом він біжить"). Звуки ре-бекар, ре-бемоль і до звичайно доводиться співати з тенденцією до підвищення. У верхньому голосі потребує уваги чергування звуків мі-бекар і мі-бемоль (на слова "лісом він біжить"). Крім того, у верхньому голосі важко попасти на звук соль на початку фрази "в повітрі сонному звучить", бо-цей звук утворює з попереднім звуком нижнього голосу важко засвоюваний інтервал - збільшену секунду. На цьому звуці соль після репліки альтів "у повітрі сон..." слід затриматись поза ритмом і підстроїти його.
Як уже було сказано, твір потребує дуже тонкого фразування. Необхідно ясно уявляти собі вершину кожної фрази і виконувати фразу з прагненням до вершини та м'яким потім закінченням. Твір виконується в супроводі фортепіано.
ПАСТУХ
Чеська народна пісня
Це весела, безжурна пісенька дівчини про те, як вона вранці, проводжає стадо і співає пісню про пастуха, а ввечері чекає побачення з ним. Пісня виконується жваво, весело. Спосіб звуковедення - поп legato. Характер звука м'який, світлий. Дихання береться швидко. Ця пісня двоголосна з елементами триголосся. Для повного її виконання необхідні три партії - перших і других сопрано та альтів. Проте цю пісню можна співати і на два голоси, в цьому випадку партія других сопрано опускається. Під час триголосного виконання пісні особливу увагу слід звернути на партію других сопрано, вивчити її дуже старанно, пройти двоголосся других сопрано з альтами, потім з першими сопрано і лише після цього сполучити всі три голоси.
Окремої уваги вимагає третій куплет, бо в сопрано та альтів тут різні ритм і підтекст. Кожному необхідно добре уявити собі ритмічний рисунок другої партії, співвідношення ритму обох партій і виконувати свою партію дуже точно щодо ритму.
В інтонаційному відношенні необхідно звернути увагу насамперед на звук соль-діез, який звичайно доводиться підтягувати, на чергування звуків соль-діез і соль-бекар, а також на звуки до-діез і фа-діез, які здебільшого треба співати з тенденцією до підвищення. Пісня виконується в супроводі інструмента, однак вивчати її корисно а-капела.
ПАСТУХ
Чеська народна пісня
"Український текст М. Познанської Обробка В. Мухіна
ЗДРАСТУЙ, ГОСТЯ ЗИМА
Слова І.Нікітіна Музика Р. Гліера
Переклад з російської Т. Масенка.
Твір передає веселий настрій, радощі юності у зв'язку з настанням зими. Виконується він жваво, яскраво, життєрадісно. Спосіб звуковедення в основному - поп legato, початок другої частини (із слів "нам не трудно...") до акцентованих звуків виконується legato. Характер звука світлий, яскравий, атака тверда. Початок другої частини виконується більш м'яким звуком і співуче. Дихання активне, швидке. Основна трудність цього твору полягає в точному інтонуванні другої частини і заключного восьмитакту. У другій частині необхідно звернути увагу на інтонування інтервалів кварти, квінти і особливо тритону, а також на звук фа-діез у нижньому голосі (на слові "кров") і на звук до-діез у верхньому голосі (на слові "морозі"). Інтонування цих двох звуків утруднюється тим, що перед ними звучали фа-бекар і до-бекар. Під час виконання заключної частини вимагають до себе уваги звуки ля-діез і соль-діез в нижньому голосі. Всі згадані звуки звичайно потребують деякого підтягування. Останній звук ре тягнеться на ланцюговому диханні, Твір виконується з супроводом.

 
 

Цікаве

Загрузка...