WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Двоголосся у хоровому співі - Реферат

Двоголосся у хоровому співі - Реферат

залежно від свого змісту деякі особливості виконання. Багато є пісень, в яких всі куплети утверджують один настрій, один образ. Така, наприклад, пісня "Слава Советской державе" В. Захарова, в якій обидва куплети створюють образ величний, урочистий; в обох куплетах славиться наша Батьківщина. Тому другий куплет в цій пісні виконується в тому ж характері, що й перший. У пісні "Літній відпочинок" А. Лєпіна в самій музиці закладені два контрастні образи, і відповідні частини пісні виконуються по-різному. Однак другий куплет порівняно з першим не вносить нічого принципіально нового, він розвиває той самий настрій, і тому виконується другий куплет і в цій пісні так само, як і в першій. Проте є цілиї! ряд пісень, куплети яких відтворюють різні, нерідко контрастні образи. В цих випадках музика різних куплетів залежно від змісту тексту виконується по-різному. Прикладом таких пісень є "Пісня про Павлика Морозова" А. Александрова.
ПІСНЯ ПРО ПАВЛИКА МОРОЗОВА
Слова С. Алимова Музика О. Александров,
Переклад з російської М. Познанської
2. Під горою село,
Там хлоп'ятко жило.
Жив Морозов Павло - друг він нам.
Наш товариш-герой,
Що народудобро
Не давав розкрадать куркулям.
3. В непроглядную тьму
Відомстили йому -
Опустилась сокира над ним...
Кат його підстеріг,
Захиститись не міг
Юний Павлик і впав неживим.
4. В лісі темному сум,
Вітер сушить росу,
Павлик більш не прийде у загін...
Та у пісні тепер
Ожива піонер -
Кращий друг нам і приятель він!
В пісні співається про героя-піонера Павлика Морозова, по-звірячому вбитого куркулями. У першому куплеті змальовується образ суворої, величної уральської природи, на фоні якої відбулася зображена в цій пісні подія. У другому куплеті дається образ Павлика. Третій, кульмінаційний, куплет розповідає про саме вбивство. Четвертий куплет виконує роль своєрідного епілога. У зв'язку з таким розвитком змісту пісні із зміною образів всі куплети пісні виконуються по-різному. Перший куплет виконується суворо, стримано, legato, переважно на р, з наростанням на середину другої половини куплета і наступним затиханням на кінець. Другий куплет виконується більш м'яко, світло, так само legato, друга половина куплета - більш мужньо, трохи підкреслюючи кожний звук. Третій куплет виконується суворо, із скандуванням на f і трохи жвавіше, останні два рядки - затихаючи й уповільнюючись до початкового темпу. Останній куплет виконується скорботно, цілком на р, лише з невеликим наростанням на середину другої половини і потім затихаючи на кінець до pp. Дихання береться м'яке, глибоке, у третьому куплеті швидке. Відносно довгі фрази при повільному темпі вимагають економного витрачання дихання. Необхідно звернути увагу на інтонування деяких звуків другого голосу.
Звуки, позначені зірочками, звичайно треба підтягувати. Під час роботи над двоголоссям слід зупинитися на сексті до - ля (на складі "ши" слова "вершина") і підстроїти її окремо.
Пісня виконується з супроводом інструмента. Однак в процесі роботи з метою поліпшення якості ладу корисно співати її а-капела.
БАТЬКІВЩИНА
Слова Н. Сусленникова Мелодія І. Смислова
Переклад з російської М, Познанської
2. Дружно рушили в поле артілі,
Труд кипить від села до села.
І сокири в лісах задзвеніли,
Тишина за могили лягла.
3. Пароходи пішли на погрузку,
Розігралась ріка, мов жива...
І про Волгу, красу її руську,
У натхненні людина співа.
4. Лине пісня від краю до краю,
Шле привіт свій старому Кремлю.
Я люблю тебе, рідний мій краю,
По-російськи, незмінно люблю!
У пісні виражено любов російського народу до Радянської Батьківщини, в якій створені умови для дружної колективної праці. Пісня виконується співуче, задушевно. Спосіб звуковедення - legato. Характер звука м'який, світлий. Дихання повне, глибоке. Пісня складається з чотирьох фраз, кожна фраза відповідає строфі тексту. Між третьою і четвертою фразами дихання повинно бути дуже коротким, швидким,- не можна кидати звук фа в нижньому голосі раніш, ніж прозвучить мі-бемоль у верхньому. Пісня виконується без супроводу.
МИ ЗА МИР
Слова О. Жарова Музика С. Тулікова
Переклад з російської М. Познанської
2. Є у нас наказ:
Стрій народних мас
Дружбою вкріплять,
Більш щоб не змогли
Наші вороги
Голову піднять!
Приспів.
3. Сила у нас єсть,
Стоїмо за честь
Братства на землі.
Наш завітний знак,-
Всесвіту маяк -
Зірка на Кремлі!
Приспів.
Ця пісня Тулікова присвячена боротьбі за мир. У пісні виражена впевненість народу у своїх силах і тверда рішимість захищати справу миру до кінця. Виконується вона мужньо, рішуче, з деяким підкресленням кожного звука. Спосіб звуковедення - поп legato. Характер звука твердий, суворий. Дихання коротке, активне. Одним з найважливіших засобів, що створюють мужній, рішучий характер пісні, є пунктирний ритм , і тому на точне виконання восьмої з крапкою і шістнадцятої необхідно звернути особливу увагу. Слід стежити за тим, щоб не вкорочувати восьму з крапкою і не подовжувати шістнадцяту. Дане ритмічне співвідношення доцільно спочатку проробити у більш повільному темпі і вже потім перейти до виконання в справжньому. Пісня вимагає дуже чіткої дикції. Дуже активно і швидко слід вимовляти всі приголосні і особливо останні приголосні фраз: "обе-ріга-ть", "поча-ть", "вкріпля-ть" і т. д. Необхідно звернути увагу на вимову найважчих сполучень приголосних: "хай тривогу", "сто-ї-мо", "стрій", "бра-тства". У двоголоссі пісні зустрічаються всі інтервали в межах октави. На деяких з них корисно в процесі роботи затримуватись поза ритмом і підстроювати їх. Це стосується в першу чергу октав, секунд і септим. Пісня виконується з інструментальним супроводом.
ПІСНЯ ПРО ВОЛГУ
Слова О. Фадеєвої Музика С Тулікова
Переклад з російської М. Познанської
2. В нічку зоряну, в нічку пізнюю
Глянеш в даль твою, і згадається
Сталь гримучая, небо грізнеє,
Тупіт вершників мов вчувається...
Це пісня про могутню російську ріку Волгу, на берегах якої було звершено багато героїчних подвигів - перемоги під час громадянської війни, розгром німців під Сталінградом. Пісня виконується широко, наспівно. Спосіб звуковедення - поп legato. Характер звука м'який,

 
 

Цікаве

Загрузка...