WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Двоголосся у хоровому співі - Реферат

Двоголосся у хоровому співі - Реферат

урожалиcь
Це весільна величальна пісня. Величають молодого і молоду, порівнюючи його з виноградом, а її - з ягідкою. Пісня виконується світлим, радісним звуком, поп legato; другий чотирьохтакт, що відноситься за змістом до молодої,- більш м'яко, ніжно. Слід звернути увагу на чіткість вимови останніх приголосних в словах "цвете-т", "поспевае-т", якими закінчуються фрази, і на необхідність швидкого потім дихання. Пунктирна ліга в третьому такті відноситься до третього куплета. Пісня виконується без супроводу. При розучуванні цієї і наступних пісень необхідно добиватися рівновагипартій в загальному ансамблі хору і злиття голосів за тембром. В процесі роботи над двоголоссям корисно зупинятись на другому і третьому співзвуччях (соль-ре і терції до-мі) і вистроювати їх окремо. Не слід при цьому співати голосно. Верхній голос в обох цих співзвуччях звичайно доводиться підтягувати. Після окремого вистроювання інтервалів необхідно співати всю фразу в ритмі,
ВОЛГА
Російська нагюлня пісня
2. Не охватишь рукой твой могучий простор.
Поднялись высоко шапки сдвинутых гор.
3. В ночь седая волна мне поет о былом,
Как жила старина на приволье родном.
4. Как негаданно встал из крутых берегов
Воевода-капрал Емельян Пугачев.
5. Свистнул ветер-степняк, оглушил Жигули.
Стенька - вольный казак - отозвался вдали.
6. Оттого, Волга-мать, ты грозна и темна,
Не дает задремать темной ночью волна.
В пісні співається про велику російську ріку Волгу, з якою пов'язано багато героїчних сторінок, історії російського народу- повстання Степана Разіна, Омеляна Пугачова. Пісня виконується широко, протяжно. Спосіб ведення звука - legato. Характер звука широкий, величавий і в той же час стриманий. Другий голос у цій пісні частково вторує першому (в терцію), частково зливається з ним в унісон. Такого роду двоголосся не являє собою значної трудності, бо послідовності паралельних терцій тут невеликі (не більше чотирьох підряд). Дихання береться спокійне, глибоке і, як завжди, активне і з затримкою. В процесі роботи над двоголоссям корисно зупинятися на першій терції поза ритмом і вистроювати її окремо,- чистий спів першої терції допоможе проспівати чисто і наступні. Необхідно звернути увагу на чітку вимову приголосних, якими закінчуються фрази: "берего-в", "луговы-х" і т. п. Пісня виконується без супроводу.
СЛАВА РАДЯНСЬКІЙ ДЕРЖАВІ
Слова М. Ісаковського Музика В. Захарова
Переклад з російської М. Познанської
Обробка для двоголосного хору С. Благообразови
2. Кріпи і зірко оберігай
Союз народів і племен,
Із рук державних не випускай
Побідних своїх знамен!
Приспів.
Пісня прославляє велич і силу нашої Батьківщини, де народ завоював право вільно жити і працювати. Пісня виконується велично, урочисто, з деяким підкресленням кожного звука. Спосіб звуковедення - поп legato, атака тверда. Характер звука світлий. Необхідно звернути увагу на інтонування деяких звуків у другому голосі (ці звуки позначені зірочками):
Всі позначені звуки звичайно доводиться підтягувати. При двоголосному виконанні деяку трудність становить у передостанньому такті чотириразове повторення звука ре в нижньому голосі при знижуваній мелодії. Природна тенденція нижнього голосу в цьому місці - рухатись вниз разом з верхнім. Всупереч цьому прагненню нижній голос повинен точно триматися на одній і тій же висоті.
В тексті пісні є кілька важких для вимови слів: "бе-зсме-ртни-й под-ви-га-ми", "че-сть сво-ю", "від-сто-яв". На вимову цих слів необхідно звернути особливу увагу. Дуже чітко також треба вимовляти останні приголосні слів "племе-н", "знаме-н", якими закінчується фраза.
У заспіві пісні дихання береться на чотири такти. Такі порівняно довгі фрази вимагають дуже економного витрачання дихання. В тому ж випадку, коли повітря все-таки невистачає, треба користуватися в заспіві ланцюговим диханням.
Пісня виконується з супроводом інструмента. Однак в процесі роботи корисно співати її а-капела - це сприяє уточненню інтонації.
ЛІТНІЙ ВІДПОЧИНОК
Слова О. Висотської Музика А. Лепіна
Переклад з російської М. Познанської
2. Лети, лети,
Теплий вітер, молодий!
Цвіти, цвіти,
День гарячий, золотий!
Здрастуй, сонце, ліс і гай,
Здрастуй, хвилі водограй -
Сонцем літа
Обігрітий
Рідний наш Радянський край!
Пісня передає радісний, захоплений настрій дітей з нагоди від'їзду в піонерський табір. В пісні чергуються два музикальні образи: 1) музикальний образ, що передає радісне збудження дітей (приспів і друга половина заспіву) і 2) образ м'який, світлий, що змальовує мрії дітей про принадність літнього відпочинку (перша половина заспіву). Мелодія приспіву і другої частини заспіву жвава, швидка, виконується активним, яскравим звуком, з твердою атакою, поп legato. Мелодія першої частини заспіву плавна, задушевна, виконується світлим м'яким звуком, legato. Ця частина викладена двоголосно, вона складається з двох подібних фраз із різними закінченнями. На ці закінчення слід звернути увагу і проспівати почергово мелодію на слова "поїзди і знову, й знов!" і "відпочинок надійшов". Під час роботи над двоголоссям корисно зупинятись на першій терції та октаві і вистроювати їх окремо. Трохи підтягувати звичайно доводиться звук фа-діез, особливо на слові "знов".
Приспів і друга половина заспіву пісні становлять певну трудність з боку дикції. Швидкий темп цих частин вимагає дуже швидкої і чіткої вимови всіх приголосних. Особливо слід звернути увагу на найважчі послідовності приголосних: "в сві-жій", "здрас-туй".
ЙШЛА КОЛОНА
Слова О. Коваленкова Музика А. Штогаренка
Переклад з російської В. Бичка
Весела, жартівлива пісня побудована на чергуванні поп legato з staccato. Звернути особливу увагу на виконання staccato другого голосу при витриманому "гей" у першому. Слова "раз, два, раз, два" співати уривчасто, акцентуючи, з сильним звуком. Стежити за дикцією, особливо при швидкому русі голосів "ву-ли-ці вги-на-ли-ся", "ку-ри роз-бі-га-ли-ся". Пісня написана з супроводом фортепіано, у швидкому темпі, але бажано розучити її а-капела в повільному темпі, стежачи за чистотою інтонації і за поступовим посиленням звука від р і до f.
Пісні, написані в куплетній формі, тобто такі, в яких на одну і ту ж мелодію виконується кілька куплетів тексту, мають

 
 

Цікаве

Загрузка...