WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Двоголосся у хоровому співі - Реферат

Двоголосся у хоровому співі - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Двоголосся у хоровому співі
Двоголосся - це одночасне сполучення двох мелодичних ліній. Другий голос збагачує пісню новими барвами, поглиблює художній образ, що створюється одноголосною мелодією, сприяє повнішому розкриттю змісту пісні.
Розрізняють два основні види двоголосся:
1) другий голос, не маючи самостійної мелодичної лінії, лише вторить першому, відтворюючи, таким чином, мелодію, дуже подібну до мелодії першого голосу, на певний інтервал нижче (здебільшого на терцію, рідше - на сексту).
СПУСТИСЬ, ТИХЕНЬКИЙ ВЕЧІР
Слова К. Ушинського Музика А. Тома
Переклад з російської М. Познанської
2. Як тихо всюди стало,
Повіяв холодок,
І соловейко в гаї
Співає між гілок.
3. Стемніло на долині,
Нічний надходить час,
На маківці берези
Останній промінь згас.
4. Спустись, тихенький вечір,
На мирнії поля.
Тобі співаєм пісню,
Вечірняя зоря.
В багатьох піснях другий голос вторить першому неповністю, утворюючи з першим голосом в деяких місцях інші інтервали.
2. Вдоль да по бережку, вдоль да по крутому
добрый молодец идет.
3. Сам он со кудрями, сам он со русыми,
разговаривает.
4. "Кому ж мои кудри, кому ж мои русы
достанутся расчесать?"
2) другий голос має самостійну мелодичну лінію. Самостійність мелодичної лінії другого голосу може супроводжуватись також іншим (в порівнянні з першим голосом) ритмічним рисунком й іншим підтекстом.
В СЫРОМ БОРУ ТРОПИНА
Російська народна пісня
2. По той тропке галка шла, 2 рази
галка шла. 4 рази
3. За галицей соколик, 2 рази
соколик. 4 рази
Другий голос може бути самостійним тільки у мелодійному відношенні, зберігаючи ритмічний рисунок і підтекст першого голосу.
ЗЕМЕЛЮШКА-ЧЕРНОЗЕМ
Російська народна пісня
2. Тут березка выросла, 2 рази
Выросла, выросла...
Тут березка выросла.
3. На березке листочки, 2 рази
Листочки, листочки...
На березке листочки.
Є цілий ряд пісень, в яких сполучаються обидва види двоголосся; наприклад, у першій половині пісні другий голос вторить першому, а в другій набуває самостійної мелодійної лінії.
ПОСЕЯЛИ ДЕВКИ ЛЕН
Російська народна пісня (хороводна)
2. Посеяли, пололи, белы руки кололи,
Ладо, ладо, кололи, ладо, ладо, кололи.
3. Во этот ли во ленок повадился паренек,
Ладо, ладо, паренек, ладо, ладо, паренек.
4. Он леночек весь примял, в Дунай-речку побросал.
Ладо, ладо, побросал, ладо, ладо, побросал.
Перехід до співу на 2 голоси знаменує собою початок нового етапу в навчанні хорового співу. Що ж необхідно для успішного співу двоголосних творів? Основною і найважливішою умовою співу у хорі на два голоси є вміння співати чисто, злагоджено, в один голос, в унісон з іншими співаками хору, уміння зливатися з іншими голосами за тембром і силою звука. Чистий хоровий унісон являє собою фундамент, на якому будується двоголосний спів; не може бути чистого співу на два голоси, якщо в кожній з хорових партій відсутній унісон.
Другою умовою двоголосного хорового співу є володіння кожним співаком навиками співу одної мелодії при одночасному звучанні іншої. Ці навики набуваються поступово, в процесі навчання двоголосного співу. Велику роль в успішності навчання відіграє вид двоголосся, що використовується на початковому етапі навчання. Такий вид двоголосся, коли другий голос на протязі значного відрізка твору вторить першому, є важким,- на початкових етапах навчання другий голос в цього роду творах неминуче збивається на перший. З другого боку, двоголосся, в якому голоси значно відрізняються один від одного ритмічним рисунком і підтекстом, також є не легким. Найдоступнішим на початковому етапі є такий вид двоголосся, в якому другий голос, маючи однаковий з першим ритм і підтекст, має в той же час цілком самостійну і виразну мелодичну лінію. Якщо другий голос не має самостійної мелодичної лінії, а лише вторить першому, то співаки, які чудово виконують його окремо, легко, як було сказано вище, збиваються на перший голос при одночасному співі. Коли ж мелодія другого голосу хоч і значно відрізняється від першого, але є при цьому невиразною, нецікавою, вона звичайно важко запам'ятовується, не викликає емоціональної зацікавленості у співаків і вони знову-таки легко збиваються на перший голос. Тому на початковому етапі навчання двоголосному співу ми використовуємо такі твори, в яких мелодія другого голосу є самостійною і в той же час виразною.
Приступаючи до співу на два голоси, деякі співаки, щоб не збитися на другий голос, намагаються не слухати його, абстрагуватися від сприйняття другого голосу. Така тенденція є глибоко неправильна. Щоб навчитися співати на два голоси, необхідно з самого початку уважно вслухатися в звучання не тільки своєї, але й другої хорової партії з тим, щоб весь час підстроювати свій голос до звучання обох партій, а також зливатися з іншими голосами за силою і тембром.
КАК ПОШЛИ НАШИ ПОДРУЖКИ
Російська народна пісня
Обробка А. Луканіна
2. Они ягод не набрали, а подружку потеряли.
Сею, вею, вею, вью! А подружку потеряли!
3. Что любимую подружку, Катеринушку,
Сею, вею, вею, вью, Катеринушку!
4. Ты ay, ay, Катюша, наша милая подружка!
Сею, вею, вею, вью, наша милая подружка!
Пісня весела, ігрова. Виконується світлим, запальним звуком. Спосіб звуковедення - legato. Мелодія другого голосу в цій пісні цілком самостійна і виразна, що полегшує двоголосне виконання пісні. Пунктирна ліга означає те, що ліга дійсна не для всіх куплетів. В даному випадку ліга відноситься до третього куплета: склади "ри" і "нуш" слова "Катеринушка" співаються кожний на дві восьмих. Пісня виконується без супроводу інструмента. Під час розучування і виконання пісні необхідно добиватися рівноваги партій в загальному хоровому ансамблі і злиття голосів за тембром. Слід звернути увагу на інтонування останньої терції соль - сі і такої ж терції в шостому такті. Звук сі звичайно доводиться тут підтягувати, тобто співати з тенденцією до підвищення. В процесі роботи корисно на цій терції зупинятися і ви-строювати її окремо.
ВИНОГРАД В САДУ ЦВЕТЕТ
Російська народна пісня
2. Виноград-сударь Ванюшка,
А ягодка, а ягодка - свет Марьюшка.
3. Им люди дивовались,
Что хороши да пригожи

 
 

Цікаве

Загрузка...