WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Організація домашніх занять учня-скрипаля - Реферат

Організація домашніх занять учня-скрипаля - Реферат

давно вважається загальновизнаним, але разом з тим він іноді носить формальний характер, якщо він не є доповнений роз'ясненнями щодо доцільності його застосування в кожному окремому випадку (рідко коли також вказується необхідна границя сповільнення темпу). Працювати в сповільненому темпі потрібно нетільки при роботі над інтонацією та технічними ігровими прийомами, але і над твором в цілому: над звучанням, н'юансуванням, стилем, художньою стороною виконання, старанно вслухаючись у виконання, маючи при цьому в на увазі кінцеву мему.
При роботі в повільному темпі учень може загубити відчуття ритму, тому особлива увага повинна бути приділена саме ритмічній точності виконання. А точний темп та характер твору повинні бути ясними для учня вже рпи ознайомленні з твором. По відношенню ж до точності темпу слід сказати, що темп в більшості випадків не являється загальним, тобто однаковим для всіх виконавців даного твору; він як показує практика, зазвичай індивідуалізується в залежності від трактування твору а також реальних технічних можливостей учня, інших умов.
Заняття в сповільнених темпах не повинні набувати тривалого характеру; частіше всього сповільнений темп, наприклад, в п'єсі, яка вивчається вперше, обумовлюється необхідністю розібратися в особливостях нотного матеріалу та в способах його опанування. Система тривалих повільних занять нерідко веде за собою надмірне обтяження ігрового апарату. Крім того в окремих випадках не засвоюються саме ті ігрові рухи, які потрібні в дійсному темпі і які є найбільш характерні для нього. З метою усунення подібного явища слід уникати крайнощів у вправлянні в повільному темпі та частіше перевіряти виконання музичного уривку чи твору в темпі, який позначено автором.
Під час позакласних домашніх самостійних заняттях учень повинен привчитися стежити за своєю поведінкою і не допускати шкідливих по суті та не гарних за формою звичок та манер: не ходити по кімнаті, не спиратися на стіл чи стілець, не горбитися, не хитатися під час гри стоячи, уникати надмірної міміки та гримасування тощо. Одним з найбільш радикальних способів викорінення цих негативних звичок може служити заняття сидячи без опори в спинку крісла, коли права нога відведена дещо в сторону, щоби не бути перешкодою для ведення смичка вниз. Істотним моментом в самостійних домашніх заняттях учня-скрипаля являється самоконтроль за викоріненням раніше набутих негативних звичок, які заважають професійному зростанню. Такі недоліки, як низьке тримання скрипки, сповзання смичка на гриф та інші нерідко являються багаторічними. Подолання їх потребує великої наполегливості та терпіння. До шкідливих звичок більш загального характеру відносяться безплановість, безсистемність домашніх занять. З цим потрібно вести особливо наполегливу та тривалу боротьбу. Свідомість учня тут відіграє не менш рішаючи роль ніж постійні нагадування педагога та контроль з його боку. І не слід особливо довіряти першим проблискам успіхів на цій ділянці роботи: застаріла тривала звичка дуже є сильна і не може не тягнути назад (що, зазвичай, і має місце).
Зосередженість уваги учня, усвідомлення відповідальності під час домашніх занять нерозривно пов'язані з його поведінкою в умовах класних занять. Досвідчений педагог являється для учня прикладом у всьому, він подає учневі своє вказівки в доступній, яскравій та переконливій формі. Це велике і важке мистецтво робить роботу педагога більш продуктивною і в цілому піднімає педагогічний процес на більш високий рівень. Авторитет педагога повинен укріпити в свідомості учня свідомість того. Що гра в класі являється підготовкою до сценічного виконання.
Доцільно на початку уроку дати учневі можливість виконати підготовлене ним домашнє завдання без зупинки, а потім приступити до детального обговорення виконання, запропонувавши учневі самому вказати на помічені ним недоліки.
Після цього педагог дає учневі необхідні вказівки, вказуючи на ті недоліки, які пройшли повз його увагу. Така методика сприяє підвищенню в учня самоконтролю та відповідальності, наближує його в певній степені до умов виконання на естраді. Ця ж система повинна допомогти вижити шкідливу звичку розтягувати зверх всякої міри "розмовну" частину уроку - звичку, яку з особливим вмінням та задоволенням використовують учні, які недбало відносяться до занять.
Учневі слід не тільки в класі, але і під час домашніх занять, які частіше нагадувати собі про відповідальний естрадний виступ та відчуття, які пов'язані з ним; це безперечно активізує його роботу, наповнить її відповідним змістом, допоможе виховати в себе необхідну сценічну витримку.
Найбільш складним та відповідальним завданням педагога по спеціальності є вміння стимулювати в учня вияв музичної ініціативи. Якщо система навчання педагога не сприяє розвиткові ініціативи учня в процесі навчання, то учень тільки виконує різноманітні завдання, вказівки, а в своєму виконанні показує головним чином те, що його навчив педагог. Борис Гутніков в своїй праці "Об искусстве скрипичной игры" пише: "Талант можна розвинути, зміцнити правильним вихованням, а можна і погубити при допомозі негідних методів", і далі: "Природну постановку в скрипаля безперечно потрібно культивувати, оберігати її від "засмічення" недоцільними рухами, але творчі задатки в ньому потрібно буквально плекати, стимулювати всіма можливими засобами."1
Однією із головних умов правильних взаємовідношень між педагогом та учнем являється створення дисциплінуючої обстановки в класі - одного з найбільш ефективних засобів правильного виховання учня. Тут важливою є кожна дрібниця: вчасно розпочатий урок, акуратне ведення щоденника, вимогливість до виконання завдань та розпоряджень, манера поведінки в класі, зовнішня підтянутість, акуратний одяг - все це добре підмічає учень вже з перших днів навчання. Однак питання дисципліни вирішує не один педагог по спеціальності. Добитися істинної дисципліни можливо тільки при умові, якщо весь колектив педагогів буде дотримуватись єдиних вимог та буде строго контролювати їх виконання.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ:
1. Ауэр Леопольд "Моя школа игры на скрипке" г. Москва. Издательство "Тритон", 1929 год.
2. Стеценко Вадим Кирилович "Методика навчання гри на скрипці" ч. ІІ . Київ. Видавництво "Мистецтво", 1964 рік.
3. Мострас Константин Георгиевич "Система домашних занятий скрипача" Издательство "Музгиз" г. Москва, 1956 год.
4. Флеш Карл "Искусство скрипичной игры" том 1. г. Москва Издательство "Музыка" , 1964 год.
5. Курдюмов М. "О воспитании навыков самостоятельной работы учащихся - скрипачей" в сборнике статей "Вопросы скрипичного исполнительства" (Сост. С.Сапожников). Издательство "Музыка"
г. Москва, 1968 год.
6. Гутников Борис Львович "Об искусстве скрипичной игры"
г. Ленинград Издательство "Музыка", 1988 год.

 
 

Цікаве

Загрузка...