WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Організація домашніх занять учня-скрипаля - Реферат

Організація домашніх занять учня-скрипаля - Реферат

прочитання нотного тексту) особливо необхідне в роботі з обдарованими учнями, які мають яскраві творчі індивідуальні нахили.
4.Контроль за методикоюдомашніх занять.
В окремих випадках доцільно проводити спеціальні заняття, присвячені вихованню навиків самостійної роботи. Ці заняття полягають в тому, що учень в класі вчить заданий матеріал, а педагог керує його роботою. Спочатку педагог активно і часто втручається у всі деталі проробки, звертає увагу на недоліки у виконанні нотного тексту, вимагає, щоби учень працював насамперед над важкими місцями в сповільненому темпі, застосовував допоміжні спрощені варіанти, намагався правильно передати характер виконуваного твору.
Коли основи культури роботи над собою та над твором вже засвоєно, педагог обмежується більш загальним контролем над самостійними заняттями учня. Він тільки допомагає правильно планувати роботу над матеріалом, дає загальні вказівки щодо виявлення особливостей твору, критикує принципові недоліки, якщо учень їх допустив.
Формування навичок самостійної роботи - це складна проблема педагогіки де не все піддається узагальненню та регламентації.
В її розв'язанні має значення не лише застосування перевірених практикою засобів та прийомів, а й невпинний пошук нових шляхів індивідуального підходу до педагогічного процесу.
Поступове та послідовне набуття першопочаткових навичок гри на скрипці вимагає систематичних самостійних домашніх занять учнів. Для учня вони повинні бути посильними (з точки зору віку, фізичного та розумового розвитку т.д.) і повинні старанно коректуватися педагогом. Приблизна тривалість кожноденних занять учня - початківця може складати біля половини години занять з перервою після кожних 10-ти або 15-ти хвилин. Тривалість занять повинна оприділятися в залежності від того, настільки є тривалою та стійкою увага учня під час занять, а також від фізичної витривалості. Безумовно шкідливим є формальне заповнення грою призначеного часу, не дивлячись на притуплення, розсіювання уваги, фізичну втому учня. По мірі набуття навичок тримання інструменту, фізичної витривалості та більшої концентрації уваги в роботі тривалість занять поступово можна збільшити до 40-45 хвилин (в 2-3 прийоми в перші 3-4 місяці навчання.
Вказаний робочий час на початку навчання не повинен бути цілком заповнений грою на інструменті. Такі розділи початкового навчання, як засвоєння елементів постановки правої та лівої рук, вивчення основ музичної грамоти вимагають спеціальної уваги і також входять в розклад самостійних занять по спеціальності.
На другому році навчання тривалість самостійних занять може збільшитися до 1 години - 1 години 30 хвилин в день (не рахуючи переривів), на третьому році навчання - до двох або двох з половиною годин в день.
Ці вказівки носять загальний та умовний характер. На практиці все в значній мірі обумовлюється індивідуальними особливостями учня. Так, наприклад, учень - початківець, який старший по віку і швидше засвоює матеріал, то він може в кінці першого року навчання збільшити обсяг своїх домашніх занять до однієї години і більше.
Загальна кількість розділів, які являються предметом вивчення на даний час, служить основою для складання відповідного розкладу домашніх занять:
а) Гами та тризвуки 10-15 хвилин.
б) Спеціальні вправи для розвитку техніки правої руки (зміна смичків, струн, штрих martele і т.д. в залежності від індивідуального плану) - 5-10 хв.
Можна чередувати вправи: сьогодні робота над штрихом detache, завтра - вправи на ведення смичка і т.п.
в) Вправи для пальців лівої руки - 10 хвилин.
г) Етюди на різні види техніки - 14-20 хвилин.
д) П'єси - 20-30 хвилин.
Всього 1 година 25 хвилин плюс перерви.
Можна змінювати не тільки кількість встановленого часу, але і порядок, термін проходження інструктивного та художнього матеріалу в залежності від здібності учня, його віку, степені сприймання. швидкості засвоєння та в зв'язку з реальними можливостями регулярних занять.
На кожному етапові навчання потрібно переглядати режим домашніх занять, і з класу в клас тривалість домашніх занять доводити до трьох і більше годин в день.
Більш обширний та складний музичний матеріал, різноманітність засобів музичної виразності та технічних прийомів стимулюють поглиблення роботи над опануванням всіма елементами скрипкової техніки. Це в кінцевому результатів допомагає виявити творчу індивідуальність учня, який зможе проявити музичну ініціативу при умові чистого інтонування, вільного звуковидобування, доброго ритму та достатньо розвинутого технічного апарату.
Учневі-скрипалю вправлятися в грі на інструменті необхідно щоденно. Добиваючись в заняттях найбільш раціонального пристосування до скрипки, яке позволяє з найменшою затратою м'язової сили та напруженості справитись з труднощами. Учень повинен постійно знаходитися в пошуках, які бувають тривалими, збивчивими, болючими, іноді навіть можуть відводити від бажаної мети. І, можливо, що саме пропущений учнем день занять і був би тим вирішальним днем, в який сформувався б найбільш раціональний ігровий прийом.
В даному випадку кількісні накопичення в процесі систематичної роботи наблизили б учня до тієї якісної зміни в його відчуттях по відношенню до труднощів, які він відчував раніше; пропустивши один чи декілька днів занять учень виключається з робочого стану, що затримує досягнення учнем поставленої мети. Старе випробуване правило стверджує: краще вправляти постійно, систематично, потрохи ніж наверствувати упущений час багатогодинною грою на протязі дня. Така "система" не приносить користі, а може призвести до професійних захворювань, а значить і до виключення учня з робочого стану на тривалий час.
В усіх ланках навчання, як музичної так і загальної освіти спостерігається значне учбове навантаження, яке дозволяє учневі приділяти заняттям по спеціальності досить обмежену кількість часу. В окремих випадах такі можливості ще більше звужуються умовами проживання, необхідністю поєднувати заняття на інструменті з фізичною роботою по господарстві, слабкі професійні дані (не розвинутий звуковисотний слух, надмірно тонкі або товсті пальці лівої руки, вузька кисть, відсутність міжпальцьових розтягнень і т. п.) іншими об'єктивними причинами (маленькі діти вдома, хворі батьки, погані умови проживання, відсутність батьків, які виїхали за границю на заробітки, залишивши дітей-соціальних сиріт на опіку перестарілим дідові або бабусі, яких дітям ще потрібно доглядати). В цих життєвих умовах педагог повинен проявити мудрість та винахідливість в пошуках найбільш раціональних методів занять з учнем з тим, щоби добути максимальну користь із занять хоч і не достатніх в кількісному відношенні.
Надзвичайно важливе значення в заняттях учня-скрипаля має питання темпу в заняттях. Метод занять в сповільненому темпі

 
 

Цікаве

Загрузка...