WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Методика роботи над п’єсами - Реферат

Методика роботи над п’єсами - Реферат


Реферат на тему:
Методика роботи над п'єсами
ПЛАН
1) Вибір потрібно п'єси для учня педагогом.
2) Основні завдання виконавця музичного художнього твору.
3) Основні стадії роботи над п'єсою:
а) Охоплення цілісності, її характеру, настрою;
б) Розучування твору, робота над деталями, над технікою;
в) Етап збирання в цілісність, викінчення і виконання п'єси.
4) Чергування скорих програвань з повільними - необхідна умова доведення п'єси до завершеності.
5) Виконання вивченої п'єси учнем перед невеликою аудиторією виховує концентрацію уваги і відповідальності, являється прекрасним тренуванням волі і витримки перед публічним виступом.
Чим керуватись при виборі п'єс?
При виборі п'єс педагог насамперед повинен керуватись бажанням стимулювати муз. ріст учня, розвинути його естетичний смак, збагатити його муз. мислення новими засобами виразності.
Вибір п'єси не повинен бути випадковий. Кожний педагог, виходячи з індивідуальних особливостей учнів і враховуючи рівень його розвитку на даному етапі і повинен вводити в план п'єси, котрі помогли б найбільш повно розкрити учня, розвинути усі кращі задатки його натури.
Необхідно розуміється працювати паралельно над п'єсами. Які легше вдаються даному учневі, але робити це потрібно тактовно і уміло, щоб учень не втратив віри в свої сили.
Музичний твір повинен бути доступний, зрозумілим учневі і приносити йому радість. ось чому вибір учбового репертуару відіграє таку велику роль в пед.процесі.
Від правильної репертуарної "політики" педагога у великій мірі залежить, чи зуміє він збудити і закріпити в учня почуття любові до музики, бажання працювати і добиватись успіхів у виконавстві.
Скільки нового і цікавого внесли в дитячу музику великі художники, починаючи від майстрів старшого покоління і кінчаючи моложими талановитими композиторами.
Особливо складні і відповідальні завдання педагога при розучуванні творів сучасних композиторів. Розкрити красоту сучасної музики деколи можливо трудніше, чим класичної. Але ж ніде так повно і яскраво не може розкритися художня індивідуальність і самостійність учня, як при роботі над новим невідомим йому раніше п'єсами, які не мають ще виконавських традицій. Звичайно така робота потребує більшої ініціативи і сміливості в пошуках і від педагога і від учня.
При складанні програми необхідно обов'язково підбирати п'єси різнохарактерні і різностильні. Разом з тим необхідно, щоб заплановані п'єси були високо стильні. Разом з тим необхідно, щоб заплановані п'єси були високохудожні і яскраві.
Важливо проходити п'єси в порядку ознайомлення. Це розширює кругозір учня, розвиває навики з читки з листа. Ознайомлюють з різними стилями. Необхідно на протязі року проходити можливо більшу кількість п'єс. Недопустимо, щоб учні, які готуються стати піаністами, сиділи по декілька місяців над одною п'єсою. Така непотрібна деталізація в роботі - бажання в одній п'єсі "навчитися" всього, тормошить розвиток учня.
Які основні завдання виконання музичного художнього твору - п'єси? Завдання учня-виконавця полягає в тому, щоб глибоко вникнути в художній образ твору і потім відтворити його засобами музичної виразності. Потрібно, щоб учень не тільки досконало вивчив авторський текст, але й зріднився з ним, та зігрів його теплотою власного почуття.
Не говорячи про щирість та безпосередність - що найбільш цінне в талановитому виконанні, гра учня, так само як і гра музиканта - професіонала, повинна бути змістовною, логічною і стильною.
В пед.практиці не зустрічаються однакові учні, кожний учень потребує індивідуального підходу. Це відноситься і до вивчення музичних творів. Характер роботи над одним і тим самим твором з різними учнями буде різним. Якраз в формі занять, в організації їх і виражається індивід, підхід пед. для роботи з учнем.
Але не дивлячись на те, можна прослідкувати три основні стадії роботи над п'єсою, через які з тими чи іншими індивід, відхиленнями повинен пройти кожний учень.
В основі лежить діалектичний метод-принцип від цілості до деталей і від деталей до цілості.
1. охоплення цілості, її характеру і настрою.
2. Розучування твору, робота над деталями, над технікою.
3. етап збирання в цілість, викінчення і виконання п'єси.
Такий поділ роботи над п'єсою на окремій стадії є умовним. В залежності від індивідуальності учня, від завдань, які ставить перед ним педагог. При проходженні тієї чи іншої п'єси, ці стадії до певної міри переплітаються одна в другу.
Так пр. на останній стадії - збирання п'єси в цілість - доцільним є поворот і опрацювання окремих деталей, тобто поворот до ІІ стадії роботи.
Робота над п'єсою є тільки тоді правильна і приносить бажаний результат, коли вона є живою, творчою роботою.
Від того, як педагог опрацьовує п'єсу, в якій спосіб вважає метод вірним і раціональним, залежить успіх учня не лише підчас навчання, але й тоді, коли вийде з під опіки педагога.
Ніколаєв писав: "Педагог повинен дати учневі основні загальні навики, опираючись на ази, він може піти по своєму художньому шляху, не потребуючи допомоги".
З чого починати ознайомлення з п'єсу (1 стадія).
При першому ознайомленні з п'єсою важливо в цілому схопити основний характер музики. Практика переконує, що попереднє охоплення в цілості твору, значно полегшує роботу учня на всіх стадіях і особливо на останній.
Перше загальне враження від п'єси, часто буває найяскравішим. Охоплення цілості п'єси самим учнем, можливе лише в старших класах. З цим завданням можуть самостійно справитись лише учні, які мають певні слухові та виконавські навики і можуть виробити свій власний обрано-емоційний план п'єси. В пед. яскравими, живими, образними порівняннями наводить учня на відповідний емоційний тонус. Тонус стимулює творчу ініціативу і фантазію учня.
В початкових класах, коли учень ще не в силі сам відтворити характер п'єси, особливе значення має показ педагога. Ми знаємо, що дітям властиве образно-конкретне сприймання музики, тому на уроках по спец.мова звуків краща, ніж словесне викладання.
Чим більше музики діти слухають, тим скоріше вона стає їм зрозумілою та близькою.
Показ педагога повинен бути на високому професійному рівні, щоб зацікавити новою п'єсою учня. Програвати п'єсу для ознайомлення краще з самого початку роботи над нею.
Педагог повинен охарактеризувати епоху і стиль композитора. Приділити належну увагу питанню національної своєрідності музики, виділити

 
 

Цікаве

Загрузка...