WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → П.І.Чайковський ”Времена года” - Реферат

П.І.Чайковський ”Времена года” - Реферат

нагадують про себе в басах, де вони перебиваютьстрімкий рух до кінцевої тоніки. Та контраст поміж основною і середніми частими вкладений ще в першому повторі п'єси в ре мажорі.
№3"Песне жайворонка"
соль мінор
Поле зыблется цветами,
В небе льются света волны,
Вешних жаворонков пенья
Голубые бездны полны…
А. Майков
Джерела п'єси лежать в "Жайворонке" Глінки. Дві ці п'єси схожі сумно-зворушливим вираженням. Та п'єса Чайковського володіє своєрідною виразністю. Досить звернути увагу на типову фактуру супроводу. Типова романсова формула акомпанементу, подібного гітарному звучанню, мелодія має характерні риси статичності. В з'єднані з спадним рухом мелодії такий розподіл тональних функцій, співставлення простому, утворює глухий кут, і для продовження мелодії композитор змушений застосувати імітацію басу. При подібній одноманітності основних елементів важливе значення набирають вторинні елементи - звуконаслідувальні фігури в середній частині з форшлагами і синкопами верхнього голосу, виписане mordento в основній мелодії, і динамічні відтінки.
В цілому "Песне жайворонка" представляє собою типічне творіння, з прийомами лірично - елегійного письма Чайковського.
№4"Подсежник"
сі бемоль мажор
Голубенький, чистый
Подснежник-цветок,
А подле сквозистый
Последний снежок.
Последние слезы
О горе былом
И первые грозы
О счастье ином…
А. Майков
Сюжетна основа - подвійне почуття особистого горя в перемішку з радістю весни. Змішане почуття, визване пробудженням природи, виражено прекрасною початковою мелодією, поєднує в собі плавне діатонічний рух вверх з черговим трьохкратним ходом вниз.
Трьохкратна інтонація дуже виразна і переводить, завдяки своїй закінченості, увагу слухачів в іншу сферу - жалоби. І в подальшому протистояння обох тональностей - сі бемоль мажор і ре мінор - зберігає своє красномовне значення. Так, основна частина і реприза звучать в сі бемоль мажор , а середня в ре мінорі.
В порівняння делікатної, ніжно - чутливої першої мелодії, лише поступово завойовує собі все більший діапазон, мелодичний малюнок середньої частини широкий і сміливий. Чотири рази повторюється двох такт звучить на широкому діапазоні дуодецими, а п'ятий двох такт вже вільно розміщується на великому діапазоні ноти через октаву. Велике значення тут мають два стрибка вниз - на октаву і на ноту, без зупинки йдуть одна за одною. В них не важко впізнати модифікацію заключної інтонації початкової мелодії.
Отож, елемент горя і печалі перетворився в активну, живу силу, значно полегшену форму вальсу. Цю п'єсу можна назвати вальсом. Кода малює картину поступового зникнення деяких елементів мелодії, частково на альтернативні співзвуччя гармонічного сі бемоль мажор.
№5"Белые ночи"
соль мажор
Какая ночь! На всем какая нега!
Благодарю, родной полночный край!
Из царства льдов, из царства вьюг и снега
Как свеж и чист твой вылетает май!..
А. Фет
Спокійні арпеджовані акорди, супроводжуючі мелодію, надають музиці основному розділу характер рапсодичності. Розвернута середня частина вносить велике оживлення. Його "квадратний" мотив - сі мінор - безперечно танцювальний; про це свідчить уже сама структура першого восьми такту АВ АВ, характерний народним танцям, а оживлений супровід придає танцювальній мелодії відтінок "жагучості". Важко сказати який задум такого Allegretto в його співставленні з
широкою не квапливою мелодією основної частини.
№6"Баркарола"
соль мінор
Выйдем на берег, там волны
Ноги нам будут лобзать,
Звезды с таинственной грустью
Будут нам сиять…
А.Плещеев
П'єса майже немає прикмет баркароли. Цей жанр "пісні на воді" має розмір 68. Та і сам епіграф не дає й натяку на баркаролу. По музиці п'єса приближується до улюбленому жанру Чайковського елегійної інструментальної пісні. Красива основна мелодія з двохкратним секвенцуванням виділеного кінцевого мотиву, відрізняється від більшості елегій Чайковського: воно протікає в оточені рухомих голосів, її гармонічна структура зводиться великою частиною до повної тонічної каденції.
Все це свідчить про живість емоції, про відсутність меланхолії. Середня частина - соль мажор - світла. В її терцевих ходах є щось від справжніх баркарол. Перехід в трьох дольний розмір і патетичні акценти надають музиці подібність до італійських наспівів. Кульмінація на зменшений септакорд в арпеджіорованому викладені і на великому діапазоні від малої до четвертої октави зіставляє один з кутніх каменів форми.
Музика "Баркароли" має всі якості, сприятливими широкому її розповсю- дженню: легкого запам'ятовування прекрасної мелодії, досконалістю форми, зіставленням теплої емоції з живістю мелодійного руху, з елементарною простотою гармонії і фактури.
№7"Песня косаря"
мі бемоль мажор
Размахнись плечо,
Размахнись рука!
Ты пахни в лицо
Ветер с полудня!..
А.Кольцов
Енергійна, життєрадісна мелодія моторного характеру, підкреслена супроводом, задає ритм фізичної праці і не залишає місця рефлексії. Приєднуються також і інші інтонації, не заперечуючі основного характеру, але доповнюючі його новою тематикою - танцювальною і богатирською.
Реприза пом'ягшує визначеність моторності завдяки трьохдольному орнаментальним фігурам середнього голосу і трьохдольним варіантам мелодії. В результаті основний ритм втрачається поступаючись місцем суцільним трьохдольним фігурам. Народність п'єси коріниться в свіжій, винятковій ритмічній структурі і в могутніх образах маршу, танцю і праці.
№8"Жатва"
сі мінор
Люди семьями
Принялись жать,
Косыть под корень
Рожь высокую!
В копны частые
Снопы сложены,
От возов всю ночь
Скрипит музыка...
А.Кольцов
"Жатва" написана з трьох частиною репризою і контрастною середньою частиною. В крайніх частинах описана постійна робота женців у полі. Тема "Жатвы" описана на звукорядові гармонічного мінору. Найбільшої виразності надає середня частина, яка контрастує з сусідніми. Вона написана в парале-льному мажорі і є більш спокійною (мабуть в цей час селяни відпочивають).
Це красиве скерцо в його основному розділі, з постійними переборами двох- і трьохдольного розмірів в послідовності і одно часовості, передає оживлений багато голосний гомін натовпу. Тут воладарює весела метушня, не дивлячись на досить приємні альтерації, основний мотив залишає народну непевність. Напружені ходи в різних голосах супроводу насичують музику. П'єса неперевершена по темпераменту і формі.
№9"Охота"
соль мажор
Пора, пора! Рога трубят;
Псари в охотничьих уборах
Чем свет уж на конях сидят,
Борзые прыгают на сворах…
А.Пушкин
Бадьора, наповнена сигнальними мотивами і наслідуючи ми конячому тупотінню п'єса близька маршу. Сама тема розтягнута за рахунок секвенцування і повторення, і представляє собою маршову мелодію.

 
 

Цікаве

Загрузка...