WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Роберт Шуман - Реферат

Роберт Шуман - Реферат

примиряє мудрий і урівноважений маэстро Раро.
Іноді Шуман писав свої статті у формі листів другові або щоденника ("Записні книжки Давидсбюндлеров", "Афоризми"). Усі вони відрізняються невимушеністю думки і прекрасним складом . Переконаність пропагандиста сполучиться в них з польотомфантазії і багатим почуттям гумору. Вплив літературного стилю Жана Поля і почасти Гофмана відчутно в деякій підвищеній емоційності, у частому звертанні до образних асоціацій, у "примхливості" письменницької манери Шумана. Він прагнув зробити своїми статтями таке ж художнє враження, яке викликала в ньому музика, аналізові якої вони присвячувалися. У 1840 році у творчій біографії Шумана намітився рубіж. Це збіглося з переломним моментом у житті композитора - закінченням болісної чотирирічної боротьби з Ф. Виком за право женитися на його дочці Кларі. Клара Вик (1819-1896) була чудовою піаністкою. Її гра уражала не тільки рідкою технічною досконалістю, але ще більше - глибоким проникненням в авторський задум. Клара була ще дитиною, "вундеркіндом", коли між нею і Шуманом виникла духовна близькість. Погляди і художні смаки композитора у великій мері сприяли її формуванню як артистки. Вона була і творчо обдарованим музикантом. Шуман неодноразово використовував музичні теми Клари Вик для своїх творів. Їхні духовні інтереси тісно перепліталися.
Творчий розквіт Шумана на початку 40-х років був зв'язаний з одруженням. Однак не можна недооцінювати і вплив інших сильних вражень цього періоду. У 1839 році композитор відвідав Відень, місто, зв'язаний зі священними для нього іменами великих композиторів недавнього минулого. Правда, легковажна атмосфера музичного життя столиці Австрії відіпхнуло його , а поліцейський цензурний режим обескуражил і спонукав відмовитися від наміру переселитися у Відень, щоб там обґрунтувати музичний журнал. Проте , значення цієї поїздки велико . Познайомивши з братом Шуберта Фердинандом, Шуман відшукав серед рукописів, що зберігалися в його , С-dur'ную (останню ) симфонію композитора і за допомогою свого друга Мендельсона зробив її загальним надбанням. Шубертовское творчість розбудила в ньому бажання испробовать сили в романсній і камерно-симфонічній музиці. На художника шумановского складу не могло не вплинути і пожвавлення громадського життя напередодні революції 1848 року.
"Мене хвилює усе, що відбувається на білому світлі : політика, література, люди; про все це я міркую на свій лад, і потім усе це проситься назовні, шукає вираження в музиці", - ще раніш говорив Шуман про своє відношення до життя.
Мистецтво Шумана початку 40-х років характеризується значним розширенням творчих інтересів. Це виразилося, зокрема , у послідовному захопленні різними музичними жанрами.
До кінця 1839 року Шуман начебто вичерпав область фортепианной музики. Весь 1840 рік він був поглинений вокальною творчістю. За короткий час Шуман створив більш 130 пісень, у тому числі усі свої найбільш видатні збірники і цикли ("Коло пісень" на тексти Гейне, "Мирты" на вірші різних поетів, "Коло пісень" на тексти Эйхендорфа, "Любов і життя жінки" на вірші Шамиссо, "Любов поета" на тексти Гейне). Після 1840 року інтерес до пісні надовго вгасає, і наступний рік проходить уже під знаком симфонізму. У 1841 році з'явилися чотири великих симфонічних добутки.
Шумана (Перша симфонія, симфонія d-moll, відома як Четверта, "Увертюра, скерцо і фінал", перша частина фортепианного концерту). Наступний, 1842, рік дає ряд прекрасних добутків у камерно-інструментальній сфері (три струнних квартети, фортепианный квартет, фортепианный квінтет). І, нарешті, склавши в 1843 році ораторію "Рай і Пери", Шуман опановує останньої не порушеної їм областю музики - вокально-драматичної.
Велика розмаїтість художніх задумів характеризує і наступний період творчості Шумана (до кінця 40-х років). Серед добутків цього років зустрічаємо монументальні партитури, добутки в контрапунктическом стилі під впливом Баха, пісенні і фортепианные мініатюри. Починаючи з 1846 року він складає хорову музику в німецькому національному дусі. Однак саме в роки найбільшої зрілості композитора виявилися суперечливі риси його художнього вигляду.
Безсумнівно, на музику пізнього Шумана наклало відбиток важке психічне захворювання. Багато добутків цього - періоду (наприклад, Друга симфонія) створювалися в боротьбі "творчого духу з руйнівною силою хвороби" (як говорив сам композитор). І справді , тимчасове поліпшення здоров'я композитора в 1848 - 1849 роках відразу ж проявилося у творчій продуктивності. Тоді він закінчив свою єдину оперу "Геновева", склав кращу з трьох частин музики до "Фауста" Ґете (відому як перша частина) і створив одне зі своїх найбільш видатних добутків - увертюру і музику до драматичної поеми Байрона "Манфред". У ці ж роки в нього відродився інтерес до фортепианным і вокальних мініатюр, забутим протягом попереднього десятиліття. З'явилося разюче багато й інших добутків . Але результати бурхливої творчої діяльності пізнього періоду не були рівноцінними. Це порозумівається не тільки недугою композитора.
Саме в останнє десятиліття життя Шуман став тяжіти до узагальнюючих, монументальних жанрів. Про це свідчать "Геновева" і кілька нездійснених оперних задумів на сюжети Шекспіра, Шиллера і Ґете, музика до "Фауста" Ґете і до "Манфреду" Байрона, намір створити ораторію про Лютере, Третя "Рейнська симфонія". Але, що видається психолог, з рідкою досконалістю, що відбив у музиці гнучку зміну щиросердечних станів , він не вмів з тією же силою втілювати об'єктивні образи. Шуман мріяв про створення мистецтва в класичних традиціях - урівноваженого, стрункого, гармонійного, - однак його творча індивідуальність виявлялася набагато яскравіше в зображенні пориву, хвилювання, мрії.
Великі драматичні добутки Шумана, при всіх їх незаперечних художніх якостях, не досягали досконалості його фортепианных і вокальних мініатюр. Нерідке втілення і задум композитора разюче відрізнялися друг від друга. Так, замість задуманої їм народної ораторії, він в останні роки життя створив лише хорові добутки на тексти поетів-романтиків, написані скоріше в патріархально-сентиментальному стилі, чим у генделевских або баховских традиціях. Йому удалося завершити тільки одну оперу, а від інших театральних задумів залишилися лише увертюрыопределенный рубіж у творчому шляху Шумана намітили революційні події 1848-1849 років.
Симпатії Шумана до революційних народних рухів неодноразово давали себе почувати в його музиці. Так, ще в 1839 році Шуман ввів у свій "Віденський карнавал" тему Марсельєзи, що стала гімном революційного студентства, забороненим віденською поліцією. Існує припущення, що включення теми Марсельєзи в увертюру до "Германа і

 
 

Цікаве

Загрузка...