WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Вікові психологічні та анатомо-фізіологічні особливості людини, їх врахування у викладанні бального танцю - Реферат

Вікові психологічні та анатомо-фізіологічні особливості людини, їх врахування у викладанні бального танцю - Реферат

приростом м'язової маси, статевим дозріванням та швидкою втомою.
Педагог повинен враховувати дані особливості, змінюючи види занять, роблячи різноплановими тренажі, чергуючи темпи і ритми танцювального репертуару, не допускаючи монотонності та довготривалих фізичних навантажень. Непропорційний зріст, велика гнучкість хребта приводять до недоліків в поставі і в рухах: одні підлітки скуті, малорухливі, з уповільненою реакцією, інші - метушливі. Такі недоліки у манері триматися (піднімання плечей, сутулість та ін.) необхідно виправляти за допомогою спеціальних тренувальних вправ і ні в якому разі не насміхатися над підлітком.
Не менш важливе значення для педагога мають особливості розвитку психіки та пізнавальної діяльності підлітків. У цей час іде вдосконалення їх нервової системи, у підлітків посилюється контроль над поведінкою, розвиваються вольові якості, абстрактне мислення, завдяки чому вони здатні запам'ятовувати складні танцювальні комбінації .Збільшується концентрація їх уваги, як психічно так і фізично підлітки в змозі витримувати 1,5-2 години занять, але зі зміною темпів і ритмів. Монотонність виконання рухів негативно впливає на психіку підлітка, викликає у нього дратівливість.
Підлітки намагаються бути дорослими, самостійними, у них пробуджується інтерес до іншої статі, з'являються симпатія та антипатія. Тому педагог повинен спрямувати свою діяльність, налагоджуючи стосунки між дівчатами та хлопцями на традиціях дружби і взаємодопомоги. Іноді підліткам треба дати можливість бути самостійними й дорослими, самим вирішуючи ту чи іншу проблему, яка виникла в колективі.
Завдяки можливостям абстрактного мислення у підлітків з'являється можливість вивчення танців міжнародної програми (європейських та латиноамериканських), які мають складну координацію, ритмічні малюнки і пластику, нехарактерні для вітчизняної культури, і вимагають довготривалих зусиль та зосередженості. В даному віці віддається перевага парним формам танцю на відміну від дитячого, де домінують колективно-парні.
Юнацький вік. У цьому віці завершується характерний період бурхливого і нерівномірного розвитку організму. У юнацтва активно розвивається самосвідомість і самооцінка. Більшість з них хоче зрозуміти, на що вони здатні, наскільки їм властиві музично-хореографічні здібності, наскільки вони спритні, сміливі, пластичні та ін. Багато вчинків юнацтва пояснюється не стільки бажанням виділитися в очах однолітків, скільки бажанням перевірити себе та свої можливості.
У цьому віці юнаків та дівчат приваблює яскраве, бурхливе, нове, нетрадиційне в танцювальних рухах, у формах музики. Якщо художній смак не розвинений, естетичні почуття не сформовані, то подібні устремління можуть визначитися у перевазі низькохудожнього репертуару, зухвалості та грубості як у виконанні бальних танців, так і у взаємовідносинах між дівчатами та хлопцями.
У 15-16 років у юнацтва пробуджується інтерес до бальної хореографії як форми естетичної діяльності. Бальний танець для юнаків та дівчат стає важливим фактором формування взаємовідносин, накопичення досвіду у спілкуванні. Колективи бального танцю нерідко сприяють виникненню дружніх стосунків між юнаками та дівчатами, які в майбутньому можуть перерости у формування сім'ї.
З точки зору фізичних можливостей юнацький вік найбільш продуктивний для досягнення результатів в конкурсному та сценічному танцюванні, оскільки являється своєрідним піком фізичної форми у бальній хореографії. Репертуар юнацького віку представлений всіма основними групами класифікації бальної хореографії (класична спадщина, міжнародна програма, бальні танці на народній основі, сучасна ритмопластика), перевага надається парному танцюванню, хоча при початковому навчанні юнаки надають перевагу індивідуальним танцям. Юнацький вік в змозі витримувати 3-4 годинні заняття, при необхідності під час семінарів або конкурсів - двох-трьохразові виступи чи заняття на день.
Молодіжний вік. Дуже сприятливий для вивчення бальної хореографії. Молодь повністю фізично сформована, розвинуті кістки скелету та м?язи, моторна пам'ять, присутні вольові якості - цілеспрямованість, завзяття, дисциплінованість. Це дає змогу відчути і відобразити складні музичні ритми, відтворити складну координацію рухів, відобразити стиль і характер танцю.
З психологічного боку молодь - це вже розвинена особистість із стійкими життєвими позиціями, з бажанням утворити гармонійні стосунки з партнером. У порівнянні з юнацьким віком у молоді на першому етапі (19-25 рр.) відносно зберігається гнучкість, розтягнутість, стрибучість. На другому етапі (26-37 рр.) фізичні можливості поступово зменшуються, хоча зберігається витривалість, зростає образна сфера, пов'язана з накопиченням життєвого досвіду. Танцювальні уподобання та продовженість занять у молоді ідентичні юнацькому віку з тією різницею, що при початковому навчанні молодь надає перевагу парним формам танцювання.
Зрілий та похилий вік. Характеризується поступовим згасанням фізичних можливостей у виконанні складних за технікою, швидких за темпами і ритмами танців. Але разом з тим у літніх людей зростає можливість більш багатогранного образного трактування танцю, обумовлена багатим життєвим досвідом. Зростає здібність компенсувати недостатні фізичні можливості оптимальними методикою виконання фігур та побудовою репетиційного процесу. Репертуар має певні обмеження за темпами (в основному, помірними та повільними), за лексикою (тяжіє до спрощення і загальнодоступності). Деякі швидкі танці: рок-н-ролл, ча-ча-ча, самба, квікстеп та ін. не рекомендуються для людей похилого віку. Продовженість занять в даних групах складає 1,5-2години.
Підводячи підсумки, можна зробити висновок, що врахування вікових індивідуальних психологічних та анатомо-фізіологічних особливостей людини суттєво впливатиме на результативність та ефективність не тільки занять, але й їх виробничої діяльності, що сприятиме збереженню духовного і фізичного здоров'я нації.

 
 

Цікаве

Загрузка...