WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Розвиток навичок читки нот з листа - Реферат

Розвиток навичок читки нот з листа - Реферат

скорочується: середні ланки перестають бути досить-таки відчутними. Видима нотна картина породжує одночасно і слухові і ігрові відчуття, переступаючи як би в безпосередньо піаністичний рух. Поступово процес з однієї сторони ущільнюється, з іншої - розширюється: втрачається необхідність аналізувати: - що за нота перед нами, яким пальцем вона повинна бути взята і де її місце на клавіатурі. Відтворення видимої ноти на інструменті набуває вигляду автоматичної реакції. Поряд з цим, розширюється здатність грати і одночасно сприймати звуковий результат. Граючи з листа ми бачим уже не ноту за нотою, зриму ситуацію, яка дає нам можливість "нальоту" схоплювати "Біглим оком" нотні записи.
Привичні стереотипи музичної думки в привичних нотних вираженнях є символами - сигналами знайомих нам стереотипів музичного мислення. Завдяки цьому, ми одержуємо можливість по окремих елементах нотного запису не тільки домислювати те, що не було охоплено зором, але і передбачити наступне.
Проаналізуємо основні елементи, з яких складається навик читки з ІІ листа. Цей аналіз допоможе узагальнити принципи його формування і розвитку.
Є дві умови вільної читки по нотах.
Це впевнене знання мови нот, системи нотних знаків, позначень і прискорене читання, прискорене сприйняття нотної графіки. Граючи з листа, навіть у помірному темпі музикант не має можливості бачити і усвідомити кожен нотний знак. На допомогу йому приходять різні прийоми прискореного читання. Один з них - "відносне" читання, яке відбувається на основі уявлення відстані між нотами. Одна нота (звичайно нижня нота інтервалу або акорду, перша нота в горизонтальній послідовності звуків) сприймається по абсолютному положенні на нотному стані, інші - на відстані між нею і сусідніми нотами, тобто відносно.
1. Структурна читка ставить перед піаністом більш скидане завдання. Ніж перед скрипачем чи віолончелістом. Тому корисно розділити проблему структурної читки на 2 відносно самостійних процеси: сприйняття по горизонталі і вертикалі. Вона набувається за допомогою спеціального тренування. Наприклад:
1. Учню пропонується п'єса акордової фактури. Акордова послідовність виконується у формі швидкої гармонічної фігурації починаючи з баса вертикаль переводиться у горизонталь.
2. Текст. Викладений у вигляді гармонічної фігурації, виконується акордами, тобто звужується, при цьому напрацьовується вміння швидко узнавати гармонічну логіку арпезжованого тексту.
3. Учень записує п'єсу гомофонного. Поліфонічного або акордового складу на трьох чи чотирьох нотних станах, потім виконує по партитурі.
Серед вправ, які розвивають навик швидкого сприйняття тексту по великих смислових розділах, є так зване, фотографування. Учню показують на декілька секунд і зразу закривають. Якийсь відривок тексту, який він повинне запам'ятати. У момент виконання потрібно читати і запам'ятовувати наступний відривок, і так до кінця п'єси. В процесі цієї вправи поступово збільшується швидкість сприйняття і об'єм фрагментів запам'ятованих.
2. Функціонування навики неможливе без налагодженої системи відображення музики на інструменті, без миттєвої реакції виконавця на сигнали нотного тексту.
Швидкість і точність реакції на нотну картину оприділяється, в найменшій мірі, двома факторами. Один з них - впевнена, не вимагаюча постійної підтримки зором.орієнтація рук і пальців на клавіатурі.
Видатні педагоги ХVІІ сторіччя Ф.Купперен, Ф.Мари ург, Ф.Е. Вах, Д.Тюрк - пропонували деякі прийоми, які допомагають набути вільну, незалежну від зору, орієнтацію рук. Одна з найбільш поширених рекомендацій - рузучення і виконання п'єс із закритого від очей клавіатурою за допомогою планки чи тканини. Друга рекомендація -виконання вивчених п'с напам'ять із закритими очима його в темноті.
Сучасні автори, в основному звертаються до тих же прийомів, розвиваючи ті чи інші сторони цього навику.
Так в першому розділі "Школи читки з листа", який називається "Орієнтування на клавіатурі", доцент Мюнхенської консерваторії В.Кайльман пише: "Щоб оволодіти технікою читки з листа необхідно спочатку розділити функції рук..." "погляд направити тільки на нотний текст, пальці рук повинні управляти клавішами всліпу..." Важливішою умовою читки з листа є гра всліпу.
Щоб виробити впевнену орієнтацію, В. Кальман радить:
І. Добре запам'ятати і мислено уявити як виглядають 2 групи клавіш, які складають одну октаву;
ІІ. Не дивлячись на руки, знаходити в різних октавах білі клавіші, які охоплюють групу чорних; при цьому пальні беззвучно дотикаються до чорних, які є надійним орієнтиром тому, що вони згруповані по дві або три". (2, ст. 52-53).
В нашій практиці, крім вправ, які подібні на ті, що пропонує Кайльман, використовуються і інші форми пересування. Наприклад: учень грає гаму на 1 октаву (по legato), потім грає різними штрихами, не дивлячись на руки. Зручно вибирати гами з чорними клавішами: Сі,М: ля-ля жор. до соль-мінор.
Другий приклад: окремими руками виконуються короткі мотивчики, гармонічні інтервали чи акорди, які ніби перекликаються один з другим в різних октавах. Це ніби гра "попав - - не попав", і учень перестає боятися досить високо підіймати руки над клавіатурою.
Необхідно створити умови як сприяють приспособленню зорі, внаслідок, чого значно збільшується об'єм візуального сприйняття. Для цього учень читає спочатку тільки текст, розміщений на нижній частині нотної сторінки. Цей текст, - 2 останні лінійки - попадає у фокус зору. Це значить, що виконавець бачить спочатку нечітко руку на клавішах. По ходу вправляння контури рук і клавіатури стають більш чіткими. Пізніше ця виразність зберігається і при читці лінійок, які розміщені ближче до центру, а потім на верхній частині нотного листка. Цей метод дає добрий результат.
2 т. Друга умова, яка сприяє швидкостіточності моторної реакції на нотну картину - аплікатурна техніка. Як вказує Л.А. Беренбойм, - "Погана читка з листа буває від того, що учень не уявляє собі як розставити пальці в нотному тексті. Тому типова аплікатура основних фортепіанних технічних форм-гам, арнезжованих послідовностей, двійних нот і акордів - повинен ввійти в "плоть и кровь" учня в протилежному випадку - настає повна анархія в області аплікатури". Аплікатурні вправи дають кращий результат, якщо вони поєднуються з роботою по вивченні клавіатури сліпим методом (І.ст. 35).
Деякі вправи можна побудувати на основі типових етюдних формул (Етюди Чорні-Гермара).
Навик позиційних змін відпрацьовується на матеріалі арпеджіо -"ламаних" і довгих.
Паралельно з методичними аплікатурами вправами в одній позиції починається виховання аплікатурної реакції на вертикальні комплекси - інтервали і акорди.
3.Оглянуті елементи навику читки з листа в принципі відіграють важливу роль. Але в ще таке вміння без якого осмислене, виразне виконання практично неможливе. Мається на увазі здатність передбачати розгортання музичного тексту, передбачити хоча б в загальних окрисах його найближчі моменти. На це вказував І.Гофман: "Читка з листа в значній долі зводиться до передбачення. Як ви можете впевнитися, проаналізувавши своє читання книг". (3. ст.. 76). В свою чергу здатність передбачити продовження тексту залежить від двох взаємозв'язаних факторів. Перший характеризує ступінь складності тексту (чи елементарніша структура, тим легше вгадати його продовження).
Другий фактор зв'язаний з начитаністю музиканта, тобто з його музично-виконавським досвідом. Щоб розвинути у музиканта уміння уявляти можливе продовження тексту, необхідно допомогти йому послідовно засвоїти закономірності фортепіанної музики різних стилів, напрямків.
В рамках стилю набуває індивідуального характеру лад, ритм, фактура, форма, жанр. Для того передбачення оприділюється вмінням орієнтуватися і даному стилі.
На перших порах, систематизуючи нотний матеріал доцільно опиратися на фортепіанну фактуру. Вона стає своєрідним ключем до засвоєння різних стилів. Поруч з фактурою значне місце займає метро ритмічний малюнок. В багатьох жанрах склались стійкі ритмічні формули, які служать характерною ознакою даного жанру-маршу, вальсу, полонезу, мазурки, польки, колискової.

 
 

Цікаве

Загрузка...