WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Виховання навиків педалізації - Реферат

Виховання навиків педалізації - Реферат

пальцями, а потім починати роботу над педалізацією. Коли учень розбирає складніші п'єси по "складає", не завжди варто вчити педальну п'єсу без педалі.
П.Чайковський. Старовинна французька пісенька.
Звук "ре" другої октави відтінить кульмінацію мотиву, окрасить його обертаннями басового звуку "соль" і допоможе створити безперервне звучання органного пункту в басі.
В п'єсі Шумана "Перша втрата" - вісім тактів - педаль на опорні звуки мелодії звільняє струни від демпохрів, акордові звуки гармонії, підтримуючої мелодії, появляються вже на відкритій педалі (це допоможе учневі виконати їх м'яко).
Одне з завдань педагога заключається в тому, щоб розвинути в учневі вміння слухати і мукати.
Пояснення помилок дасть учневі основу дальнішому самому розібратись в невдачах.
В повільних співучих п'єсах педаль можна брати на кожний довгий звук мелодії.
А.Хачатурян. Андантино.
В цьому випадку педаль не тільки забарвлює обертонами звучання.
Співучі п'єси більш ніжніші, допускають можливість різних варіантів педалізації в залежності від здібностей учня, його музичної чуйності.
П.Чайковський. Солодка мрія.
Співвідношення звуку і педалі! Це вже художня проблема. Тут -заможний принцип педалізації романтичних п'єс, де на фоні колихаючої гармонії чи фігурації, що звучить на педалі, свобідно ллється співуча мелодія.
Знову увагу учня треба привертати до виразності п'єси, до створення художнього образу. Педагог повинен передбачити можливості просування кожного учня. Враховуючи індивідуальні здібності у вашому комплексі його розвитку.
Прекрасний і різноманітний колорит звучання створений педаллю в п'єсі Р.Глієра "В полях".
Поезія п'єси - в змінах звукового колориту, вимагає чуйного відчуття педалі: то педалізується муз. фраза, то хвиля звуків, створюючи гарантію і при цьому виникають різні краски, то далекі, то прозорі, то близькі і густі. Це вимагає настороженості слуху до змінливих педальних нюансів.
На початку п'єси педаль треба натиснути перед звуковидобуттям, щоб переший акорд виникнув на відкритих демпферах. Цей прийом допоможе створити образ "далекого, безперервного звучання пульсуючої гармонії.
Чарівна педаль захоплює фантазією в казковий світ. Завдяки їй не тільки створюється образ даної п'єси, але і виховує чуйність до звукових красок, до їх мінливості.
Трудним моментом для учнів є педалізація таких побудов, де мелодія у верхньому голосі повинна звучати легато, в а супроводі віддалений бас, основа гармонії береться форшлагом.
І.Беркович. Варіації ре-мінор
Заключна фраза варіації повинна прозвучати "в підсумково" прощально, сумно".
Корисно повчити цю фразу з педаллю, виконуючи партію правою руки з басами.
Лівою педаллю в перші роки навчання краще взагалі не користуватися.
Техніка педалізації лівою педаллю дуже проста, треба тільки привчити дитину натискати педаль перед звуковидобуттям.
В старших класах можна спеціально зайнятися лівою педаллю.
Педаль в поліфонічних творах.
Більшість поліфонічних п'єс в музичній школі виконуються без педалі. Навчити дитину чути і передавати індивідуальний характер кожної поліфонічної п'єси, неспівпадання голосів - це перший крок до того, щоб учень грав поліфонічні п'єси з задоволенням. Важливо навчити вслухатись в ясність і виразність голосоведіння.
В п'єсах, де поліфонія приближається до хорального типу, в російських композиторів - тільки там де необхідно -наприклад для досягнення легато або звукові краски.
С.Майнапар. Фугета.
В обробці органних поліфонічних творів педальна краска дуже різноманітна: від легко зв'язуючої до глибокої гармонічно густої яка викликає велику кількість обертонів, що сприяє імітації органного звучання.
Педалізація етюдів вимагає такого ж підходу, що і педалізація поліфонічних творів.
На етюдах виробляються різні види пальцевої білості, киснева, репетиційна техніка. Добиватись моторної чіткості і точності звуковидобування необхідно без педалі.
В репертуарі ДМШ застосовуються різні типи етюдів: строго класичні - Черні, а з відтінком романтизму - Лешгора, романтичні - Геллера. Тип етюда оприділює можливість і необхідність застосування в ньому педалі.
Деякі акордні етюди вимагають педалі, так як крайні регістри об'єднуються в густому звучанні гармоній, педаль допомагає фразуванню і створенню легато.
Залежність педалізації від стильових особливостей твору.
Звуковий колорит і фортепіанна фактура творів різних стилів дуже відмінна. Навіть для вираження відносно подібних ідей і почуттів композитори - класики і композитори-романтики, користуються різними музичними засобами.
Твори віденських класиків. Включаючи і твори раннього Бетховена, не могли бути задумані з педаллю. Вся музична тканина сприймається в них майже графічно ясно і прозоро. Мелодія має точно окреслений рисунок. Оскільки виразність виконання оприділюється стилем виконання, то і педалізація не повинна лишати музичну тканину її прозорості, включення педалі, повинна чергуватись з без педальним звучанням.
Л.Бетховен. Елізе.
Для композиторів - романтиків більш характерне густе гармонічне звучання з охватом великого діапазону, що можливе тільки завдяки педалізації.
Е.Гріг. "У твоїх ніг".
Багато творів мають безперервну педалізацію -
Е.Гріг. Метелик.
Струмок
В репертуарі ДМШ зустрічаються і такі твори, які вимагають застосування вже більш тонких прийомів педалізації: пів педалі, поступового зняття.
Пальці, техніка. Звук, педаль - все це засоби, а не ціль - той прекрасний, звуковий і емоційний образ, яким захоплений музикант. Вміти захопити і не просто музикою п'єси, а кожною фразою, нюансом і динамічним прийомам - ось ціль педагога.
Основні моменти, що оприділюють застосування педалі.
Стиль, фактура, динаміка, регістр, темп - все це об'єктивні фактори, тобто характерні особливості твору, які зумовлюють педалізацію, дані, які викликають її до життя.
Крім того,надзвичайно важливим є і суб'єктивний фактор і характер звуковидобуття виконавця, як наслідок його індивідуального задуму і піаністичних можливостей.
Великого значення набуває співвідношення педалі та темпу. Роль педалі в пошуках тембрової різнмоантіності - флестрові ефекти, органні твори та ф-но. Колосальну роль відіграє педаль у створені образу - настрою.
Робота над педаллю є частиною художнього осмислення твору, частиною живого виконання.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1. О.Алексєєв. Робота над музичним твором і розвиток в її процесі елементів художньої майстерності.
2. О.Бронфін. Н.Й. Голубовська - виконавець педагог.
3. Н.Й. Голубовська. Мистецтво педалізації.
4. Г.Г.Нейпауз. Про мистецтво фортепіанної гри.
5. Л.Любомирова. Методика навчання гри на ф-но.
6. Н.А. Сверозарова. Навчання педалізації в дитячій музичній школі.
7. Б.Л. Крешенштейн. Розвитко техніки педалізації. Найважливіші фактори, що випливають на педамізацію виконуваного твору.
РЕЦЕНЗІЯ
на методичну доповідь "Виховання навиків педалізації
в процесі гри на фортепіано"
В методичній доповіді викладач Прокопів Х.М. упорядковує і систематизує питання, зв'язані з вихованням в учнів вміння користуватися правою педаллю при виконанні музичних творів на фортепіано.
Викладач описує ряд важливих принципів, якими повинен керуватися кожен викладач ва своїй роботі з учнями, узагальнює ряд центральних проблем педалізації.
Методична доповідь відповідає завданням в плані вирішення проблеми педалізації, яка є частиною загальної виконавської проблеми.
Викладач використав цінну методичну літературу. Робота містить в собі ряд корисних порад, наведені приклади доповнюють текст.
Методичну доповідь зачитано на засіданні предметної комісії викладачів фортепіано в листопаді 1992 року. Рекомендовано ПК для вивчення і використання викладачами спеціального фортепіано на уроках.
Голова ПК (Русакова О.Й.)

 
 

Цікаве

Загрузка...