WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Виховання навиків педалізації - Реферат

Виховання навиків педалізації - Реферат


Реферат на тему:
Виховання навиків педалізації
Виховання навиків педалізації в процесі навчання гри на фортепіано
Педаль - цінна, неповторна властивість фортепіано. Жодний інший інструмент не володіє специфічним багатством, подібному педальному звучанню. Ця самобутня і прекрасна можливість інструменту є найсильнішим засобом впливу в руках майстра. Педаль широко використовували всі композитори, починаючи з Л. Бетховена.
Фортепіанна література ХІХ-ХХ ст. мислилась
Композиторами з педаллю, тому виконавське мислення піаністів також не може існувати поза педаллю.
Відчувати педаль у всій багатогранності її застосування так як і відчувати звук у всіх його градаціях - значить володіти вже оприділенню піаністичною майстерністю. Тонка, різноманітна педалізація збагачує звукову палітру виконавця. Посилення звучання обертонів резонансів відкритих струн, збереження органного пункту пів педаллю, колористичні змішання гармоній у імпресіоністів - "педальна вуаль", "замикання". Звуків при вібруючій педалі.
Фортепіанна методика не може обійти питання педалізації. Дана проблема - одна з найбільш складних у фортепіанній педагогіці. Вона меш, ніж інші піддається систематизації і методичній розробці власне тому, що вміння педаголізувати - одним з компонентів художнього мислення виконавця. В педалізації проявляється творче уявлення і яскравість образних уяв, глибина розуміння музики і почуття стилю, багатство звукової палітри і на кінець, арибистичність, яка відзначається в імпровізаційності педалізації, що залежить від акустики і особливостей даного інструменту. Тому навчання педалізації абсолютно невідділимо від звучання музики, від живого її виконання, включаючи перші навчальні вправи в педалізації. Навити педалізації - значить перш за все навчити слухати, уловлювати відтінки звучання і вслуховуватись в них, виховувати смак до педальних фарб, до зміни звукового колориту. Мелодика навчання педалізації зводиться до двох основних паралельних, але не рівнозначних по глибині і трудності розділів.
І. Оволодіння прийомами і навиками педалізації.
ІІ. Виховання відношення до педалізації, як творчого процесу.
Графічне позначення педалі:
Затяжне педальне звучання
Взяття педалі
Зняття педалі
Зміна
Пів педаль
Поступове зняття
Тремолюючи педаль
Вже з перших років навчання учень повинен усвідомлювати, що педаль є одним з необхідних засобів виразності. Що в кантиленних п'єсах потрібна інша педаль, ніж в танцювальній. Ці початкові уявлення розвинуться в подальшому в поняття про особливості стилів, і про різноманітну роль педалі в них.
В роботі над звуком викладач постійно звертається до музичного слуху, показуючи рух або добиваючись відчуття злиття пальців з клавіатурою, так, що при виконані учня йде від емоцій до звучання вже не думаючи про рух. Та ж направленість потрібна і в роботі над педалізацією: адресуватись до слуху, тільки попутно показуючи рух, викликаючи відчуття злиття ноги з педаллю, щоб учень не думав спеціально про педаль. Треба виховувати миттєву реакцію ноги на вимогу слуху. Накопичується таке вміння в процесі слухового і художнього пізнання. Постійне вслуховування допоможе учневі відчути природну необхідність педального звучання зміни педалізації в залежності від переміни звукового колориту.
В процесі навчання викладачеві треба турбуватись одночасно про декілька компонентів художнього виконання - про якість виконання звуку, фразування, пальцева білість і т.д., тому педаль залишається на другий план. Учня треба постійно направляти, навчити вміти слухати себе, вчити прийомам педалізації, а самостійно учня не завжди вірно знайти шлях. Важливим завданням є виховати добрий шлях. Граючи з невірною педаллю учень засліпить свій слух, привикне до дефектів педалізації - тому потрібні попередні вказівки. Дуже важливим є з дитячих років створити звичку постійного слухового контролю, навчити правильним прийомам педалізації, розвинути ініціативу на пошуки нових звукових фарб з допомогою педалі.
Перше застосування педалі. Запізнюючи педаль.
Зміна педалі
В роботі з учнем дуже важливим є якнайшвидше захопити його багатством музичних образів. Звукові ефекти педалі, допомагають розвивати музичну фантазію учня. Необхідно починати навчання педалізації з простих випадків. Починати вчити слід з запізнюючої педалі. Увагу дитини важливо направити на слухання педального звучання. А не механізму руху. Так, як привчаємо учня не просто видобувати звук, а звук красивий і потрібний: м'який, яскравий, густий, світлий. Так і в педалізації треба, не просто почути педальну фарбу, а відразу чути чисте педальне звучання, безшумний рух педального механізму. Якщо учень спочатку освоїть пряму педаль, то як показує досвід, йому важче переключитися на запізнюючи. У випадку переходу від запізнюючої педалі до прямої, учень може наприклад з привички взяти педаль трохи пізніше короткого акорду, якщо не попаде в педаль. Така помилка приносить менше школи, бо не виникає фальшивого звучання і не страждає слух учня. Налагодити одночасний рух, рук і ніг звичайно буває нелегко. Подібно до того, як використовуємо вправи для оволодіння навиками звукодобуття і переборення технічних труднощів, можна застосовувати вправи і для вивчення педалізації.
Необхідно відразу від учня вимагати безшумного натиску педалі і особливо відпуску. Якщо педалізується заключний акорд, руки не піднімати, поки акорд на педалі, а зняти одночасно.
Якщо в п'єсі педаль зустрічається хоч один раз, ногу треба тримати над педаллю від самого початку виконання. Цим досягається дві цілі - не заглядати на педаль і привичка тримати ногу над педаллю.
Прийом зміни педалі широко використовується у фортепіанній фактурі. І треба на протязі ряду років проходити велику кількість п'єс різного характеру, щоб закріпити добре прийом.
Пряма педаль
Пряма педаль вживається головним чином, в п'єсах з гострим, чітким або танцювальним ритмом. Вона підкреслює, сильні долі, або створює ритмічну опору фрази. Така педаль добра, приклад, в марші, де чіткий ритм своїм вольовим початком повинен захопити за собою всіх маршируючи. Звідси оприділеність початку кожної фрази, підкресленої педаллю. В Марші Шумана чеканним штрихом треба передати веселу дитячу урочистість, рішучий початок фрази треба окрасити глибокою і відповідно довгою педаллю.
У "Сміливому вершинку" при легкому стакато в досить швидкому темпі пропонується короткий нажим педалі, відтіняючий чіткість ритму. Коротка педаль на сильну долю в п'єсах танцювального характеру дасть можливість учневі почути ритм, "педальне дихання", красоту без педального чергування з педальним.
В (педа) багатьох танцювальних п'єсах ритмічна педаль на сильну долю є зв'язуючою, так як приєднує віддалений бас з акордом. В швидких п'єсах танцювального характеру учні, щоб встигнути вчасно взяти акорд, нерідко беруть бас коротким звуком, що він і не підхоплюється педаллю, в той час як повиннезвучати повноцінно. Тому учневі треба контролювати слухом, виправляти і зупинятись на педальних басах, вслуховуватись в їх звучання на педалі. Граючи в повільному темпі, корисно взяти віддалений бас глибоким звуком і трошки потримати, а в швидкому темпі - навчитись брати басовий звук трошки тяжче, ніж інші легкі акорди партії супроводу.
Ритмічна педаль в танцювальних в більшості випадків є неглибокою, але завжди абсолютно пряма. Якщо мед олія починається з-за такту, то педаль, треба брати майже одночасно із звуком на сильній долі такту.
П.Чайковський, вальс.
Це вимагає спеціальної роботи і загострення слухової уваги учня. Корисно вчити зупиняючись на сильній долі такту без натиску педалі і слухати чи зник останній затактовий звук, тільки після цього натиснути педаль.
Педалізація кантат ленних п'єс.
Легкі, співучі п'єси на ранніх етапах слід вчити без педалі, щоб красивий звук, плавне легато і виразність фразування осягались перш за все

 
 

Цікаве

Загрузка...