WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Творчість Й.С. Баха у Веймарський, Кеттенський і Лейпцігський періоди - Реферат

Творчість Й.С. Баха у Веймарський, Кеттенський і Лейпцігський періоди - Реферат

Глюка.
По-справжньому оцінили значення творчості Баха Моцарт і Бетховен, який урочисто промовив: "Він не струмок, він океан".
З ХІХ ст. починається відродження творчості Баха, а з 30-х років ХІХ ст. бамівська творчість помалу втілюється в музичне життя, звучить з естради.
Творчість Баха дуже обширна. Бах почав творити порівняно пізно, приблизно з 20-ти років, але шлях до розквіту був недовгим. Для Баха-органіста він наступив раніше всього в галузі органної музики, тобто у веймарський період. Але найбільш повно розкрився геній композитора Лейпігу.
Великийтворчий діапазон допускав одночасну роботу над творами різних масштабів, жанрів і форм. Емоційна і філософська сутність музики Баха - в глибокій людяності, любові до людей. Не в активній боротьбі Бах показує свого героя. Кізь душевні переживання Бах показує свої переживання, роздуми, почуття відображено його відношення до дійсності, до оточуючого світу. Бах не відходить від реального життя. Теми радості, захопливого натхнення переплітаються з темами страждання, відображаючи дійсність в її контрісній єдності.
У Баха немає принципіальної різниці між духовною і світською музикою. Загальним являється характер музичних образів, засоби втілення, прийоми розвитку.
Життєвістю, немеркнучою моральною чистотою і могутньою силою бамівська творчість зобов'язана народному мистецтву, зокрема творчим джерелом був для нього протестантський хорал, тобто старовинні духовні пісне співи. Хорал - не єдиний вид музичних зв'язків Баха з народним мистецтвом. Сильним і найбільш плодотворним був вплив жанрово-побутової музики в різних її формах. Запозичені з народної музики форми, пісенні і танцювальні мелодії можна зустріти в любих творах.
Бах був великим поліфоністом і гармоністом. Недаремно Бетховен рахував Баха батьком гармонії. Є немала кількість бамівських творів, в яких переважає гармонійний склад, де форми і засоби поліфонії майже не використовуються. Але не дивлячись на першорядні важливості відкриття в галузі гармонії, на глибоке відчуття і усвідомлення акорду і його функціональних зв'язків, саме мислення композитора поліфонічне, і його музичні образи народені стихією поліфонізму.
Органна музика в Німеччині до Баха вже мала свої національні традиції.Досвід цілої плеяди видатних майстрів органного мистецтва послужив опорою початкуючому композитору. Пахельбель, Бем, Рейнкен, Букстехуди були представниками старшого покоління і близькими попередниками Баха. Укожного з цих майстрів Бах взяв найцінніше. Найбільший вплив на нього мав Бакстехуде. Яскравий драматизм його вільних композицій-фантазій, токат, вміле поєднання поетичної думки з умілою розробкою органних форм, тяжіння до монументального стилю - всі ц риси майбутнього стилю Баха.
Твори для органа подібні фресками в живопису: все це в них дано крупним планом; патетика музичних образів і імпровізаційних форм - в прелюдіях, фантазіях, токатах; незвичайної могутності розвиток і віртуозність в фугах.
Навколо двох основних видів органних творів зосереджені інтереси Баха. Один - великі музичні полотна, своєрідні симфонії - поліфонічні цикли, які складаються з прелюдій, фантазій, токат з фугами; другий - одночастинні хоральні прелюдії. Хоральні прелюдії написані в камерному плані, в яких Бах розкриває світ ліричних образів. Музичну основу органних мініатюр складають мелодії протестантських хоралів.
Серед органних творів, створених особливо в веймарський період слід назвати: прелюдію і фігу ля-мін., фантазію і фугу соль-мін., токату і фігу ре-мін.,
Токана і фуга ре-мінор. Відрізняється безмежною могутністю звучання, багатством віртуозних засобів, драматичною патетикою. Між різними імпровізаційними жанрами органного мистецтва (фантазії, річеркари, канцони, токани) немає принципової різниці, якихось суттєвих композиційних і структурних відмінностей. За токатою збереглось полоєення найбільш віртуозного з подібних жанрів. В ній вільно чергуються епізоди з блискучою технікою пасажного складу, з дугоподібними імітаціями, з акордовим звучанням. Поєднання контрастних по характеру і типу викладу муз.побудов характерна ознака токати. Токаті Бах відводить роль вступу до сприяння розгортання муз.думки у фузі. Муз.матеріал токати насичений драматичними елементами. З великим пафосом, подібно коротким закликам звучить початок токати. В ній немає протиставлення контрастних образів. Кожна побудова токати відокремлена яскравими каденціями. Перші дві побудови при імпровізаційності закладу по суті є вільним варіюванням теми. Третя сумує весь матеріал. Жанрова своєрідність токати, її зміст вплинули на фугу, на її форму, характер тематичного матеріалу, викладу. Тема фугу органічно витікає з токати, служить ніби продовження її. Внутрішній зв'язок двох частин циклу закріплює кода фуги, яка своїм хором нагадує токату.
Тема: Вокально-інструментальні жанри в творчості Й.С. Баха.
З перших років муз.службової діяльності Баху приходилось писати вокальну музику. Найбільш ранні з кантат, які дійшли до нас "Пасхальна", "Виборна" - написані в Арнштадті і Мульгаузені. Окремі вокальні твори з'явились у Веймарі і Кетмені, але безпосередньо Бапх приступив дороботи над цією галуззю тільки в Лейпцигу. В ці роки композитор знаходився в стані найбільшого творчого піднесення. Досяг повної духовної зрілості і вищої майцсетрності. Посада Баха кантора школи св. Хоми, відповідального за стан церковної музики зобов'язувала до інтенсивної творчої роботи в ці галузі. Специфіка офіційної служби заставляла Баха зосередити увагу на жанрах духовної музики: ораторії, кантаті, месі.
Ораторія - (від італ.означає оратор) - великий концертний твір для солістів, хору і оркестру, о має певний сюжет. Класичний тип ораторії створив Гендель.
Кантата - (від італ. означає співати) - твір для солістів, хору та оркестру, який складається з кількох частин і призначений для концертного виконання. За своїм складом кантата подібна до ораторії, але відрізняється меншим розміром переважанням лірики і відсутністю драматичного розгорнутих сюжетів.
Меса - твір для хору, солістів без супроводу або з супроводом, який складається з багатьох частин, написаний на духовний сюжет і призначається для виконання під час католицької обідні.
Більшість вокальних творів Баха написано на духовні теми, зо зв'язано з посадою Баха в Лейпігу. Але в нього є і світські твори, написані з нагоди: "Селянська" і "Кофейна" кантати.
Перший великий твір, яким Бах дебютував в 1723 р. в Лейпцигу був знаменитий "Магніфікат" - величальна ораторія для 5-ти голосного хору, солістів і оркестру. Майже одночасно композитор закінчує "Страсті по Йогану". Пізніше з'являється "траурна ода", "Страсті по Матвію", цикл духовних кантат і завершує цю колосальну працю сі-мінорна Меса.
Страсті або пасіони - це типу

 
 

Цікаве

Загрузка...