WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМузика → Творчість Й.С. Баха у Веймарський, Кеттенський і Лейпцігський періоди - Реферат

Творчість Й.С. Баха у Веймарський, Кеттенський і Лейпцігський періоди - Реферат

поліфонічної музики. Свої триголосні інтенції Бах назва "Симфоніями", що в перекладі з латинської означає "співзвуччя". В симфоніях перше проведення теми дано не у вигляді одноголосного заспіву (як у двоголосних інвенціях), а відразу двоголосно.
"Добре темперований клавір". Серед клавірних творів Баха велику художню цінність мають 48 прелюдій і фуг, які складають два томи "ДТК"(по 24 в кожному). Кількість п'єс була не випадковою. Бах писав для клавіру нової в той конструкції. Клавіатура цього інструменту була поділена на рівні інтервали - півтони, тобто рівномірно темперована. Октава стала вміщувати 12 півтонів. Це дало можливість побудувати 12 мажорних і мінорних тональностей. Баз поставив собі за мету практично показати, що в рівномірно-темперованому ладі всі 24 тональності рівноправні і звучать однаково добре.
Прелюдія і фуга разом складають двочастинний поліфонічний цикл. Подібно танцям сюїти, прелюдія і фуга контрастні в більшості випадків між собою. Багатьом бамівським прелюдіям властивий імпровізаційний характер, часто в них яскраво виражена акордова, гомофонна основа. Фуга являє собою строго поліфонічний твір.
Фуга - багатоголосний твір, в основі якого лежить одна тема. Менше двох голосів у фузі бути не може.
Структура фуги. І розділ - експозиція - показ музичного образу через багаторазове проведення теми в різних голосах. На стільки голосів написана фуга, стільки разів проводить тема в експозиції.
Починається фуга одноголосним викладом теми в основній тональності. Імітація теми (вступ другого голосу) проходить частіше всього в домінантовій тональності, тобто на квінту вище або на кварту нижче. Тема і її імітація отримали назву "Вождя" і "Супутника". Виступ другого голосу з імітацією теми не перериває рух першого, який в якості контрапункту до теми набуває значення нового і отримує назву "Протискладнення". Кожна поява теми в другому голосі супроводжується новим протискладненням. Таким чином, в трьохголосній фузі два протискладнення, в чотириголосній - три і т.д.
Проведення теми в новій тональності, частіше всього в паралельній, вказує на заступлення другого розділу фуги-розробку.
Середня частина (або розробка) - місце найбільш активного динамічного розвитку теми. Масштаби середньої частини в багато дечому залежать від місця, відведеного в ній інтермедіям.
Інтермедія - проміжна будова між проведеним теми - суттєвий елемент форми фуги. Інтермедії можна зустріти в усіх розділах фуги, але звичайно перша розгорнута інтермедія розміщується за межею експозиції, вона служить зв'язуючою ланкою між експозицією і середньою частиною. В інтермедіях здійснюється модуляція (тобто перехід в нову тональність), тут зосереджені моменти тематичного розвитку.
ІІІ Розділ - реприза - повинна закріпити тональність, відновити втрачену в розробці стійкість і симетрію.
На протязі майже всієї своєї композиторської діяльності Бах працював над сюїтою. Бах уналежать 3 збірки клавірних сюїт, по 6 в кожному: 6 "Французьких", 6 "Англійських", 6 Партіт (слово "парті та" від італійського означає "ділити") - одна з назв танцювальної сюїти.
"Французькі сюїти" - ясні по композиційному задуму, нескладні по змісту. Тут Бах точно дотримується ускладненої схеми: починає "Алемандою", закінчує "Жигою". Бах збагачує свої п'єси поліфонією, наближаючи по характеру викладу і музики Алеманду до прелюдії, жигу до фуги. Сарабанда стає зосередженням ліричних емоцій. Свій цикл будує по принципу контрастності, причому не тільки між п'єсами, але і протиставлення п'єс різного емоційного змісту приводить до внутрішнього контрасту. До контрасту образів.
В "Англійських сюїтах" і партітах проходить дальший процес розширення і поглиблення композиційного замислу. Це виражено в устремлінні до укрупнення жанру, в зростанні драматичної ролі контрастів. Самий стиль стає більш віртуозним, концертним. Початку любої "Англійської" сюїти чи Партіти передує нетанцювальна п'єса: прелюдія в "Англійських сюїтах", прелюд, увертюра, фантазія, токата, симфонія в Партітах. Прелюд своєю нетанцювальністю і вільним розгортанням матеріалу протиставлений іншим номерам. Стає більш важливим розділом в циклі. Сарабанда набуває функції "ліричного центру". За жигою закріплюється роль фінальної п'єси.
Отже, "Англійських сюїтах" і Партітах завершується шлях розвитку бамівської сюїти. Принцип ?не сюїтного" драматичного контрасту стає основою майбутніх композицій.
Хроматична фантазія і фуга ре-мінор - це взірець нового стилю і навіть жанру, який утворився в наслідок органічного злиття стилістичних елементів, які належали органу, скрипці і клавіру. Бах передбачає появу нового клавірного жанру - концертної драматичної фантазії. Хроматична фантазія - твір концертний, розрахований на велику аудиторію. Контрастність визначається самою динамікою звучання. Крупними масштабами композиції, монументальністю замислу і цілеспрямованістю його розкриття.
Італійський концерт - створений Бахом в 1753 р. - завершення тривалої роботи над жанром сольного клавірного концерту. Використовуючи досвід італійських майстрів сольного скрипкового концерту, Бах запозичив звідти цілий арсенал прийомів, зокрема, три частинну циклічну будову, основану на принципі контрасту части. Вплив італійської музики виявляється в устремлінні розширити фактуру звільнити її від поліфонічного перевантаження. В мелодичному і віртуозному стилі, у внесенні елементів народно-побутової музики.
Італійський концерт - це взірець ще лише зароджую чого жанру клавірного концерту.
Тема: "Органна творчість Й.О.Баха"
Творчість Й, О. Баха, майже не відома при його житті, надовго залишалась забутою і після його смерті. Пройшло багато часу, перш ніж стало можливим по-справжньому оцінити спадщину, залишену великим композитором.
Процес розвитку мистецтва XVIII ст. був складним і суперечливим. Сильним був вплив старої феодально-аристократичної ідеології, але вже зародились паростки нової, в якій відображались духовні потреби молодого класу буржуазії. В гострій боротьбі напрямків утверджувалось нове мистецтво.
В противагу умовній і декоративній придворній опері пропагувалась простота і демократичність комічної опери; проти громіздкого церковного мистецтва вчених поліфоністів висувалась легка побутова жанрова музика. В таких умовах перевага творчості Баха унаслідуваних від минулого форм вираження давало привід рахувати його мистецтво застарілим, громіздким, незрозумілим. Навіть сини Баха не бачили нічого в творчості батька, крім ученості. Вороже відносились до композитора і сторонники церковної музики. В боротьбі суперечливих напрямків цього переломного в історії методики періоду поступово визначилась ведуча тенденція, вирисовувались шляхи того нового, що призвело до симфонізму Моцарта, Гайдана, до оперного мистецтва

 
 

Цікаве

Загрузка...