WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA -

... , , ,

̳ . → Розвиток сільських громад потребує команди добровольців з числа висококласних спеціалістів -

Розвиток сільських громад потребує команди добровольців з числа висококласних спеціалістів -

Як подолати бідність і деградацію в селах?

Що може зробити держава і кожен з нас, щоб молодь поверталася, і оживали колись покинуті домівки?

Щорічно виділяються немалі кошти як з державного бюджету України, так і надається міжнародна технічна допомога. Створюються фонди і програми. А зупинити руйнацію села поки-що не вдається.

Для підвищення ефективності і дієвості державних та міжнародних програм, спрямованих на допомогу селу, пропонується створити рух добровольців для роботи в сільських громадах України.

Аналогічні програми працюють в інших країнах.

2. Короткий опис проекту.

Мета проекту: використовуючи досвід впровадження Програми Розвитку Сільської Громади в селищі Гриців, що на Хмельниччині, та міжнародний досвід допомоги депресивним територіям, організувати рух добровольців для роботи в сільських громадах України.

Основне завдання, яке покладається добровольця - створити передумови для розвитку сільської громади: активізувати громадськість, створити місцевий пункт доступу до центрального Інформаційно-Консультаційного Центру (ІКЦ) з можливістю корисуватися Інтернетом та іншими засобами зв'язку, запустити в громаді процес стратегічного планування, підготувати лідерів громади до розробки та реалізації програм та проектів.

Результати від впровадження проекту і роботи добровольців.

Етапи діяльності руху:

 • Пошук, відбір та підготовка групи добровольців і громад, де вони будуть працювати – 1 рік;

 • робота добровольців в громадах – 2 роки;

 • дистанційний супровід (розсилки, консультації, тренінги) громади з боку Інформаційно-Консультаційного центру (ІКЦ) – 1 рік;

 • спостереження за самостійною діяльністю громади – 1 рік.

Для створення руху добровольців для роботи в сільських громадах необхідно виконати наступні завдання:

 • провести широку інформаційну кампанію з метою залучення добровольців та визначення громад, які готові до роботи з добровольцями;

 • підготувати групу тренерів та технічну базу навчально-тренінгового центру для підготовки добровольців;

 • підготувати групу регіональних координаторів, які будуть супроводжувати роботу добровольців в регіонах;

 • провести у відповідність технічне та інформаційне забезпечення центрального та регіональних Інформаційно-Консультаційних центрів;

 • узгодити усі юридичні питання щодо роботи Корпусу добровольців (реєстрація, угоди про співпрацю, соціальне забезпечення добровольця і т.д.).

3.Історія виникнення ідеї.

В 1997 році, після участі у програмі стажування в Серакузькому університеті, штат Нью-Йорк, США, автор ідеї, Наталя Гнатюк, вирішила, що маленьке містечко Гриців, на Хмельниччині, де народилася і виросла, оптимальний населений пункт за розмірами і географічним положенням для повноцінного життя людини. Приклавши зусилля, з нього можна зробити практичний приклад того, як із безперспективного, вимираючого, депресивного селища можна стати самодостатньою територіальною громадою, де створені всі умови для гармонійного розвитку особистості.

Першим кроком було рішення стати селищним головою. Після перемоги на виборах 1998 року почалася активна робота пошуку шляхів виходу з кризи. Спроби впровадити демократичні ідеї в життя через державні інституції і місцеве самоврядування, не дивлячись на оновлене законодавство (Закон України „Про місцеве самоврядування в Україні" прийнятий восени 1997 року), наштовхнулися на шалений спротив старої тоталітарної системи державного управління. Саме життя підказувало другий крок.

Другим кроком було навчання для групи активних гриівчан і створення в кінці 1998 року місцевої громадської організації Асоціації „Відродження Грицева". Пошук способу формування дієвої громади привів до навчальних програм проекту ACDI/VOCA. Група з Грицева стала „поза конкурсним" учасником словацької Програми Розвитку Сільської Громади, яка реалізовувалася під керівництвом Крістін Вейс, спеціаліста з розвитку сільських громад зі США, яка розробила і впроваджувала її спочатку 20 років в американських селах, а потім 3 роки в Словакії.

Третій крок - подолання бідності. Найважливіше в економічному розвитку сільської громади – знайти ту „родзику", яка могла би стати для економіки рятівною. Проаналізувавши усі свої можливості і ресурси на той час, ми побачили, що більшість „бізнесів" для нас закриті через відсутність інфраструктури і спеціалістів, тому зупинилися на двох напрямках – найбільш реальних: сільському рекреаційно-оздоровчому туризмі та народних ремеслах, і на двох перспективних – органічному землеробстві та інформаційно-освітніх послугах.

За підтримки міжнародних фондів та програм ми створили перший в Україні Кластер Сільського Туризму „Оберіг", організували Кредитну спілку „Грицева калитка", провели серію тренінгів для сільських лідерів в рамках проектів „Міні-гранти" та „Школа Демократії та розвитку", стали учасниками багатьох навчальних програм як в Європі, так і в США.

Останні три роки, з березня 2003-го, Грицівська громада стала центром реалізації Програми "Регіон сталого розвитку Стара Волинь". Щорічно тут проводяться Ярмарки ідей сталого розвитку, благодійний "Староволинський бал", молодіжні велопробіги "Молодь за сталий розвиток" різноманітні конкурси, семінари та тренінги.

В 2006 році відбулася перша 10-ти денна Літня Школа Сталого Розвитку. Ми випробували на практиці силу впливу принципу самоорганізації для відкриття творчого потенціалу учасників. Використовуючи інноваційну методику "Відкритого простору" і практичний досвід проведення тренінгів з розвитку особистості, стратегічного планування та проектного менеджменту, ми знайшли оптимальний варіант для підготовки спеціалістів з розвитку громад.

Вже п'ятий рік поспіль в нас працюють добровольці Корпусу Миру США в Україні. Зараз ми маємо добровольця з групи експериментальної програми "Економічного розвитку громад". Ця програма базується саме на принципах: залучення громади, врахування інтересів різних груп населення, універсальності діяльності добровольця і спрямування на впровадження стратегічного плану розвитку громади. Ці принципи випробувані Програмою Розвитку Сільської Громади в Грицеві і ефективно працюють для розвитку малих містечок та сіл.

За підтримки Фонду Євразія в 2004-2005 роках ми реалізували проект "Створення в Шепетівському районі мережі сільських громад, які реалізують стратегії сталого розвитку". В рамках проекту нами проводилися 3-денні активні дослідження сіл з подальшими періодичними контактами. Досвід реалізації цього проекту підказав, що для "запуску" громади замало всього три дні "активізації" та дистанційний супровід, необхідна постійна присутність і щоденна діяльність спеціаліста з розвитку громади. Ми зробили спробу організувати для сільських голів та місцевих спеціалістів навчання, щоб передати досвід з розвитку громади, але стикнулися з наступними перешкодами:

 • низька мотивація місцевих лідерів в отриманні додаткових знань, і як результат, відсутність вільного часу для навчання та впровадження інновацій;

 • усталеність сільського побуту, стосунки між людьми, які роками склалися в громаді, заважають об'єктивній оцінці ситуації і, відповідно, ефективному стратегічному плануванню;

 • технічна та комунікаційна база в сільських громадах не відповідає сучасним вимогам і стає великою перешкодою в інформаційному забезпеченні.

Перед нами стало дуже важливе запитання: Яким чином можна найбільш ефективно допомогати сільським громадам?

В світі існує успішний досвід організації руху добровольців для допомоги депресивним і слабо розвиненим територіям. В Радянському Союзі було організовано 50 000 осіб, які поїхали допомагати селам і малим містам. Настав час відмовитися від практики "безсистемних подачок" і "закопування державних грошей" в соціальну сферу села, які тільки руйнують довіру селян до різного роду програм та прожектів. Українська еліта повинна перейти від фальшивих гасел про відродження села, що звучать із високих трибун, комфортабельних кабінетів і дорогих автомобілів, час перейти до активних дій і долучитися до організації Корпусу добровольців, які готові віддати свій час, знання та енергію для розбудови сільських громад.

4. Стратегічне бачення роботи Корпусу добровольців (Корпус).

Корпус Добровольців для роботи в сільських громадах України, надалі (Корпус) – це незалежна зареєстрована організація зі статусом юридичної особи. Корпус має Навчально-Тренінговий центр на базі Школи Сталого Розвитку в Грицеві та мережу Інформаційно-Консультаційних Центрів, чотири регіональних представництва: Західне, Центральне, Східне та Південне. Щороку Корпусом відбираються і готуються чотири групи по 30 осіб для роботи в сільських громадах. Регіональні центри підбирають громади, і координують роботу добровольців.

 • <<
 • 1 2 3
 • >>

 
 

ֳ

...