WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA -

... , , ,

̳ . → 15 кроків миттєвостей місцевого самоврядування України -

15 кроків миттєвостей місцевого самоврядування України -

І от приємна миттєвість: восени 1995 р. Україну було прийнято до Ради Європи. Значно зріс інформаційний потік, почастішали візити експертів РЄ, які відразу включилися в надання Україні правової допомоги в рамках узгодженої Програми імплементації законодавства України у правове поле Європи. У свою чергу Європа стала приймати також і українських представників. У цьому зв'язку не можна не згадати про співробітництво Фонду з рупором місцевої демократії РЄ, яким вважається Конгрес місцевих і регіональних влад Європи (КМРВЄ). На початку 1996 р. Фонд взяв активну участь у формуванні першої української делегації на пленарну сесію КМРВЄ. Цьому передувала не проста робота по підготовці і затвердженню Президентом України офіційних документів про національну делегацію України в Конгресі. Мені приємно про це згадувати, оскільки на сьогодні організаційно-технічне і методичне забезпечення участі делегації України у КМРВЄ, а також встановлення і розвиток контактів у міжнародній сфері становить один з головних напрямків діяльності Фонду. Свого часу я був відповідальний за цю ділянку роботи.

Прагнучи удосконалити і збагатити законодавчу базу вітчизняного місцевого самоврядування, Фонд активно добивається надання Україні конкретної допомоги через контракти як в цілому з Радою Європи, так і з відповідними структурами окремих країн. Зокрема, варто згадати угоду про співробітництво із Шведською Асоціацією місцевих влад (SALA), яке відбувалось упродовж 1995-1999 років і було досить плідним. Ця угода охоплювала проведення низки учбових семінарів в Україні і Швеції, встановлення партнерських зв'язків між містами України і Швеції, а також реалізацію унікального "пілотного" проекту на базі Ірпінського субрегіону Київської області. До цього співробітництва Фонд долучив також Асоціацію міст України і громад. Згодом кількість двосторонніх проектів із зарубіжними партнерами значно зросла. Тут і Франція, і Нідерланди, і США, і Польща, і Німеччина та інші.

Звичайно, вивчення зарубіжного досвіду організації і діяльності місцевого самоврядування не самоціль. Головне – розумно застосувати його у себе. В першу чергу Фонд застосовує цей досвід у такій надзвичайно важливій сфері, як законопроектна робота. Експерти Фонду взяли безпосередню участь у розробці проекту Конституції України, проекту нового Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", проекту Концепції адміністративної реформи, Програми державної підтримки розвитку місцевого самоврядування в Україні, проектів законів про місцеві державні адміністрації, про столицю України – місто-герой Київ, про комунальну власність, про органи самоорганізації населення, про службу в органах місцевого самоврядування та багатьох інших.

Фонд постійно у пошуку... От він і знайшов таку цікаву за формою і змістом річ, як Всеукраїнські муніципальні слухання. Щорічно на цих слуханнях обговорюються найактуальніші проблеми вітчизняного муніципального сьогодення, здійснюється обмін досвідом муніципальної діяльності в різних регіонах, генеруються нові ідеї, відпрацьовуються концептуальні документи щодо зміцнення і розвитку місцевого самоврядування в Україні з подальшим поданням пропозицій керівництву держави.

Свідченням інноваційного підходу Фонду до своєї діяльності також є щорічне проведення Всеукраїнського конкурсу проектів та програм розвитку місцевого самоврядування. Запровадивши у 2003 р. цю надзвичайно корисну роботу, Фонд виконує функції дирекції Конкурсу. Легітимність цього Конкурсу забезпечена Указом Президента України і відповідними постановою та розпорядженням Кабінету Міністрів України. Метою Конкурсу є визначення кращих проектів розвитку місцевого самоврядування, спрямованих на розв'язання найгостріших проблем життєдіяльності територіальних громад. Ну і, звичайно ж, передбачено матеріальне заохочення переможців Конкурсу у кожній номінації. Понад 200 проектів стали переможцями і увійшли у скарбницю вітчизняного передового досвіду місцевого самоврядування.

Характерно, що навколо Фонду гуртуються не лише ентузіасти і романтики, а й професіонали, які сповідують ідеали класичного місцевого самоврядування. Це дозволяє, як прийнято говорити, тримати руку на пульсі життя. Йдеться про активну видавничу і наукову діяльність Фонду. Свого часу, поки вистачало коштів, видавався єдиний на теренах СНД журнал "Місцеве самоврядування". Фондом підготовлено та видано кілька десятків монографій, підручників, науково-практичних збірників тощо. А це, як відомо, сприяє плідним контактам з провідними науковими установами і навчальними закладами України.

Виконуючи функції державної науково-методичної, консультативної та координуючої установи з питань розвитку місцевого самоврядування, Фонд нині працює над підготовкою Національної доповіді, в якій, по-перше, фіксуються сучасні проблеми місцевого самоврядування, по-друге, накреслюються перспективи муніципального і регіонального розвитку з погляду громадськості на процеси, які відбуваються у цій сфері, по-третє, робиться спроба налагодити регулярний щорічний діалог між муніципальною громадськістю та центральною і місцевою владами.

У цьому змістовному документі звичайно йдеться і про найболючіші проблеми, які суттєво впливають на долю українського місцевого самоврядування. Зазначається, що українська модель місцевого самоврядування помітно кульгає через переважно суб'єктивні причини. Вітчизняні високопосадовці на словах за повноцінне місцеве самоврядування, а на ділі насаджують модель "підвладного, декоративного" місцевого самоврядування. Фонд бачить ці та інші проблеми і до його честі робить все можливе, щоб вивести свій корабель з цього "Бермудського трикутника". Тож побажаємо йому щасливого плавання у такому неспокійному морі, яким є українське місцеве самоврядування.

  • <<
  • 1 2
  • >>

 
 

ֳ

...