WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA -

... , , ,

̳ . → Розвиток місцевої демократії – до громадянського суспільстваа -

Розвиток місцевої демократії – до громадянського суспільстваа -

У рамках підготовки до слухань було проведено два відкритих "Круглих столи" у м. Києві та м. Славутичі.

Жителі м. Славутича, працівники Чорнобильської АЕС виявили велику зацікавленість до обговорюваної теми, взявши найактивнішу участь у заході безпосередньо в залі, а також мали можливість стежити за ходом слухань по місцевому телебаченню.

Представники замовника – Чорнобильської АЕС, організацій-проектантів розповіли про історію питання, технічні рішення, покладені в основу проекту, висвітлили екологічний, радіологічний, економічний, інші важливі аспекти.

Висловлювалися й такі зауваження: враховуючи не лише складність і високу вартість будівництва такої споруди, а й можливе позадозове опромінення будівельників, великі експлуатаційні витрати на неї (орієнтовно майже 3,5 млн. доларів на рік), чи не краще спрямувати кошти на прискорення розробки технології вилучення радіоактивних матеріалів і перетворення об'єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему, як того вимагає чинне законодавство?

Кожному з учасників слухань було надано можливість висловити свої міркування, пропозиції. Але потрібно було зійтися на одній позиції: підтримати запропонований проект з урахуванням зауважень і доповнень громадськості чи відхилити як нереальний, недоцільний?

І все-таки після дискусії, головною думкою якої було не залишити Чорнобильське лихо нащадкам, учасники слухань у своїх рекомендаціях записали: "Розробка проекту і спорудження конфайнменту є важливою справою, але не остаточною. Кінцевою метою його створення має стати затверджений комплекс заходів щодо вилучення паливовмісних мас та їх захоронення".

Отже, учасники Славутицьких громадських слухань високо оцінили надану можливість висловити свою думку з цього важливого питання. Вони не вимагали відхилити запропонований концептуальний проект, а порадили звернути увагу на складність будівництва нового безпечного конфайнменту та величезну відповідальність за прийняття управлінських рішень на всіх рівнях влади щодо створення цього об'єкта. Для збереження генофонду української нації треба весь комплекс робіт спрямувати на безумовну безпеку, особливо радіаційну, людей, які будуть брати участь у його реалізації, та населення прилеглих до Чорнобильської АЕС територій.

З метою вирішення соціальних проблем, пов'язаних з достроковим зняттям з експлуатації енергоблоків ЧАЕС та будівництвом нового безпечного конфайнменту, учасники Громадських слухань звернули увагу на головні проблеми, а саме:

 • своєчасне завершення об'єктів центру перепідготовки персоналу та реабілітаційного центру;

 • необхідний рівень медичного обслуговування працівників, залучених на будівництві та експлуатації нового безпечного конфайнменту.

 • використання світового досвіду, створення системи соціальних гарантій через страхування працівників від непередбачених наслідків, в тому числі страхування робочих місць.

 • виконання чітких розрахунків трудових ресурсів, необхідних для створення нового безпечного конфайнменту та кількості робочих місць для експлуатації нового об'єкту до вирішення кінцевої мети.

 • забезпечення беззаперечного виконання законів України, доручень Президента України, постанов та інших нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України щодо вирішення соціальних проблем міста Славутича, Іванківського та Поліського районів.

В обговоренні проекту взяли участь вчені і виробничники, фахівці в сфері ядерної енергетики, будівництва, радіаційного захисту, екології, геології, медицини, представники екологічних громадських організацій, представники міської громади Славутича.

Іншим важливим моментом обговорення стало те, що будівництво нової захисної оболонки над зруйнованим четвертим блоком Чорнобильської АЕС – це тільки перший крок, необхідна, але аж ніяк не достатня умова для перетворення об'єкта "Укриття" в екологічно безпечну систему. Виступаючі піднімали питання про інші важливі складові цього завдання: створення сховища для високоактивних відходів, розробку і впровадження сучасних технологій вилучення паливовмісних мас та їхньої подальшої утилізації. Усе це – дуже складні, тривалі й величезної вартості роботи, які не під силу вирішити за рахунок України. З урахуванням глобального характеру Чорнобильської катастрофи, забезпечення якнайшвидшого подолання її наслідків, ми маємо право розраховувати на допомогу світового співтовариства не тільки при спорудженні нового безпечного конфайнменту, як це передбачено Концептуальним проектом, але і на наступних етапах.

Враховуючи велике значення робіт з реалізації проекту нового безпечного конфайнменту для життя людей, учасниками слухань також було запропоновано створити незалежну систему інформування населення України, Європи і світу про хід реалізації проекту та налагодити постійний громадський контроль за ходом робіт. У зв'язку з цим визнано необхідним забезпечити щорічне проведення громадських слухань з даного питання.

Зауваження і пропозиції, висловлені в ході обговорення, були узагальнені в підсумковому документі – "Рекомендаціях суспільних слухань", що передані до Кабінету Міністрів України для урахування при ухваленні урядового рішення з даного питання. Також було прийнято звернення учасників громадських слухань до країн "Великої Сімки" із закликом об'єднати зусилля не тільки для реалізації першого етапу будівництва нового безпечного конфайнменту, але і для забезпечення подальшої його експлуатації і реалізації проекту щодо поводження з паливовмісними масами.

Нещодавно, на останній сесії міської ради, Громадська рада з розвитку міста Славутича ініціювала проведення у вересні-жовтні 2004 року ще одних громадських слухань – з приводу виконання Загальнодержавної програми зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС.

З часу заснування Громадської ради (листопад 1996р.) її чисельність зросла втричі, вона стала місцем зосередження ідей і дій в напрямку самоорганізації та взаємодопомоги жителів Славутича. Їй належить і важлива роль у встановленні взаємин між громадою міста і міською радою. Організація тісно співпрацює з міськрадою і є ініціатором багатьох рішень та акцій, які підтримуються місцевою владою. Така участь громадян у суспільному житті, як на локальному рівні, так і на рівні держави, – шлях до становлення і розвитку громадянського суспільства в Україні.

Список використаної літератури:

 1. Інформаційно-аналітичний огляд матеріалів концептуального проекту нового безпечного конфайнменту. – К.; Міністерство палива та енергетики України, 2004. – 73с.

 2. 2003:Міжнародне співробітництво – Чорнобилю. Шоста щорічна конференція Міжнародного Чорнобильського центру. – С.: Міжнародний Чорнобильський центр, 2003. – 320с.

 3. Удовиченко В.П. Новітні моделі соціально-економічного розвитку міст в умовах формування ринкових відносин та громадянського суспільства. К.: Заповіт, 2003. – 340с.

 • <<
 • 1 2
 • >>

 
 

ֳ

...